W Białowieży polują na ekologów

W Białowieży polują na ekologów
polecamy

Trzy osoby zostały poturbowane na terenie tzw. Obozu dla Puszczy. Dopuścili się tego pracownicy Straży Leśnej. Aktywiści bronią ponadstuletniego drzewostanu.

Wczoraj harwester i forwarder zostały zablokowane na około dwie godziny w okolicy miejscowości Świnoroje, w Nadleśnictwie Browsk. Od trzech miesięcy ekolodzy z różnych organizacji, w tym z Greenpeace Polska i Partii Zieloni protestują przeciwko wycince. Tym razem interwencja strażników była brutalna. O świcie ponad 70 aktywistów z całej Europy, m.in. z Danii, Norwegii, Szwecji, Niemiec i Turcji zatrzymało maszyny. Odbyła się prawdziwa „łapanka” na protestujących. Podobna sytuacja miała miejsce kilka dni temu. Wczoraj trzy osoby w tym Maciej Smykowski z partii Zieloni i Kasia Jagiełło z Greenpeace Polska zostali poturbowani podczas blokady harverstera. Pomocy udzielono im w przychodni w Hajnówce. A interwencji straży przyglądali się ekolodzy z dwunastu państw! Policja nie reagowała, a dziennikarze nie zostali dopuszczeni do miejsca wydarzenia.

Maciej Smykowski, przewodniczący Partii Zieloni – Koło Katowickie informuje, że zachowanie interweniujących leśników jest coraz bardziej brutalne – wzrasta przemoc fizyczna, strażnicy przekraczają swoje uprawnienia, używają wulgaryzmów, gróźb karalnych i seksistowskich odzywek wobec aktywistek. Ewa Sufin z Fundacji Strefa Zieleni i Partii Zieloni dodaje, że osoby, które blokowały wycinkę drzew, otrzymują od Lasów Państwowych wezwania do zapłacenia wysokich odszkodowań. Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich dwukrotnie wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w Hajnówce, zwracając uwagę na to, że wolność zgromadzeń powinna być gwarantowana, a jak pokazuje także wczorajsze wydarzenie, nie jest.

Film z „łapanki”  z 24.08.- https://www.facebook.com/dlapuszczy/videos/1857298371266078/

i z 29.08 – https://www.facebook.com/greenpeacepl/videos/10155121967589790/

Leszek Żarnowiecki

 

Polub nas na Facebooku