Opozycja chodnikowa pyta opozycję parlamentarną

Opozycja chodnikowa pyta opozycję parlamentarną
polecamy

Pusta sala plenarna podczas wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich zdumiała, zwłaszcza tych, którzy czynnie protestowali na ulicach przeciwko łamaniu naszych praw.

– Domagamy się od partii opozycyjnych wytłumaczenia, dlaczego nie było ich podczas dorocznego wystąpienia Adama Bodnara, który walczy o sprawy niezwykle ważne dla obywateli – mówi Katarzyna Pierzchała, organizatorka akcji wysłania listu do pozycji parlamentarnej. – Jego działalność to codzienna, często mozolna i drobiazgowa czasami praca nad konkretnymi przepisami. Większość z nich jest łamana lub omijana przez obecną władzę. My nie zgadzając się na „dobrą zmianę” protestujemy; nie wiem ile razy byłam na marszach i demonstracjach, ile razy moje koleżanki i koledzy byli wynoszeni przez policję, szarpani, popychani, zatrzymywani i ostatnio także karani mandatami. Marzliśmy pod Sejmem w grudniu 2016,  mdleliśmy w upale w lipcu 2017, stoimy pod KPRM przy tzw. „liczniku hańby” jesteśmy tam gdzie PiS łamie konstytucje i niszczy demokrację. Protestujemy, chociaż każdy z nas też wolałby spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi przy grillu. Tymczasem piątkowy grill, na który spieszyli się posłowie, okazał się ważniejszy od praw człowieka w Polsce. Smutne to i bulwersujące, szczególnie dla nas. To nie są podpisy przypadkowych osób zebrane na warszawskiej ulicy. To są osoby, które od 2015 roku czynnie protestują na ulicy przeciwko niszczeniu demokracji. Członkowie ruchów opozycyjnych: O.S.A, Odnowa, KOD, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywatele RP i inni. Domagamy się wyjaśnień.

Kasia złożyła w kancelarii Sejmu trzy pisma adresowane do trzech największych partii opozycyjnych. Na imiennej liście znajdują się nazwiska 152 osób m.in. Marty Lempart, Mateusza Kijowskiego i Pawła Kasprzaka.

– Pan Adam Bodnar jest prawdopodobnie ostatnim Rzecznikiem Praw Obywatelskich jakiego mamy, ponieważ przy tej aktywności opozycji nasz kraj stanie się zaraz totalitarną dyktaturą – czytamy w liście do parlamentarzystów. – W tej sytuacji podczas wystąpienia Rzecznika referującego swoją roczną działalność, posłowie opozycji powinni siedzieć na sali plenarnej do końca wystąpienia i podziękować p. Bodnarowi gromkimi brawami, okazując tym samym swoje poparcie i szacunek dla jego pracy.

Zebrała AD

Wywiad z rzecznikiem https://www.skwerwolnosci.eu/a/2017-09-16/walka-o-prawa-czlowieka-wymaga-odwagi/

Polub nas na Facebooku