Opozycja chodnikowa pyta opozycję parlamentarną

Opozycja chodnikowa pyta opozycję parlamentarną

Pusta sala plenarna podczas wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich zdumiała, zwłaszcza tych, którzy czynnie protestowali na ulicach przeciwko łamaniu naszych praw.

– Domagamy się od partii opozycyjnych wytłumaczenia, dlaczego nie było ich podczas dorocznego wystąpienia Adama Bodnara, który walczy o sprawy niezwykle ważne dla obywateli – mówi Katarzyna Pierzchała, organizatorka akcji wysłania listu do pozycji parlamentarnej. – Jego działalność to codzienna, często mozolna i drobiazgowa czasami praca nad konkretnymi przepisami. Większość z nich jest łamana lub omijana przez obecną władzę. My nie zgadzając się na „dobrą zmianę” protestujemy; nie wiem ile razy byłam na marszach i demonstracjach, ile razy moje koleżanki i koledzy byli wynoszeni przez policję, szarpani, popychani, zatrzymywani i ostatnio także karani mandatami. Marzliśmy pod Sejmem w grudniu 2016,  mdleliśmy w upale w lipcu 2017, stoimy pod KPRM przy tzw. „liczniku hańby” jesteśmy tam gdzie PiS łamie konstytucje i niszczy demokrację. Protestujemy, chociaż każdy z nas też wolałby spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi przy grillu. Tymczasem piątkowy grill, na który spieszyli się posłowie, okazał się ważniejszy od praw człowieka w Polsce. Smutne to i bulwersujące, szczególnie dla nas. To nie są podpisy przypadkowych osób zebrane na warszawskiej ulicy. To są osoby, które od 2015 roku czynnie protestują na ulicy przeciwko niszczeniu demokracji. Członkowie ruchów opozycyjnych: O.S.A, Odnowa, KOD, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywatele RP i inni. Domagamy się wyjaśnień.

Kasia złożyła w kancelarii Sejmu trzy pisma adresowane do trzech największych partii opozycyjnych. Na imiennej liście znajdują się nazwiska 152 osób m.in. Marty Lempart, Mateusza Kijowskiego i Pawła Kasprzaka.

– Pan Adam Bodnar jest prawdopodobnie ostatnim Rzecznikiem Praw Obywatelskich jakiego mamy, ponieważ przy tej aktywności opozycji nasz kraj stanie się zaraz totalitarną dyktaturą – czytamy w liście do parlamentarzystów. – W tej sytuacji podczas wystąpienia Rzecznika referującego swoją roczną działalność, posłowie opozycji powinni siedzieć na sali plenarnej do końca wystąpienia i podziękować p. Bodnarowi gromkimi brawami, okazując tym samym swoje poparcie i szacunek dla jego pracy.

Zebrała AD

Wywiad z rzecznikiem https://www.skwerwolnosci.eu/a/2017-09-16/walka-o-prawa-czlowieka-wymaga-odwagi/

Polub nas na Facebooku