Na Śląsku powstała Koalicja Demokratyczna

polecamy

Po opolskiej to kolejna tego typu umowa między ruchami społecznymi i partiami – tylko razem można przeciwstawić się PiS.

Dwa dni temu, 3 października w Rybniku z inicjatywy „Śląskich Pereł”, nastąpiło ważne wydarzenie – zawiązanie miejscowej Koalicji Demokratycznej. Obecni byli obywatele Rybnika, Wodzisławia i Jastrzębia Zdroju, należący do różnych partii politycznych i stowarzyszeń: Śląskie Perły, OSK, KOD, SLD, Nowoczesna, Platforma Obywatelska, Ruch Palikota, RAŚ, oraz niezrzeszeni, łącznie ok. 50 osób.

Ważnym gościem była posłanka pani Monika Rosa, która przybyła w towarzystwie przewodniczącego koła Nowoczesnej w Katowicach. Rybnickiego posła PO pana Marka Krząkałę, reprezentował radny PO pan Łukasz Kłosek. Po kilkugodzinnej owocnej dyskusji, podpisano deklarację współpracy. Wszyscy obecni byli zgodni – tylko działając razem, mamy szansę w następnych wyborach, na uratowanie samorządów oraz odsunięcie PIS od władzy. Nie ma naszej zgody na łamanie konstytucji, demolowanie państwa prawa i fundamentów demokracji, pozbawiania praw kobiety oraz mowy nienawiści,agresji, ksenofobii, rasizmu. Pragniemy dalszej obecności Polski w Unii Europejskiej oraz przyjaznych stosunków z innymi krajami. Uzgodnione zostało współdziałanie na różnych płaszczyznach oraz wspólne akcje na terenie Rybnika i ościennych miast. Na koniec została podpisana wspólna deklaracja.

Sygnatariusze: „Śląskie Perły” i OSK są członkami Koalicji Prodemokratycznej, do której należą m.in. Obywatele RP, Obywatele Solidarnie w Akcji, ODnowa, Obywatelski Ruch Demokratyczny, Protest Kobiet, Stowarzyszenie Demokratyczna RP, Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom, Obywatelska Demokracja, ODnowa, Ruch 20 Lipca, Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, Femini/Berlin, Tama, Czarne Szmaty, Czarny Protest. „Śląskie Perły” zaprosiły do współpracy wszystkie ugrupowania polityczne, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz zwykłe obywatelki i obywateli Rybnika. Są zdania, że w kraju dochodzi do zamachu na instytucje praworządnego Państwa i nie można zgodzić się na łamanie podstawowych praw obywatelskich. Piszą, że „to nasza powinność stanąć teraz właśnie w obronie Konstytucji, w obronie Człowieka, w obronie Demokracji, a przeciw Pogardzie, Przemocy, Nietolerancji, Fanatyzmowi. Przeciw Dyktaturze.”

Polub nas na Facebooku