Naloty – kara za #CzarnyWtorek

Naloty – kara za #CzarnyWtorek
polecamy

W środę rano policja weszła do siedzib organizacji kobiecych, które protestowały dzień wcześniej. Akcja objęła całą Polskę. Te naloty to kolejna odsłona ataku na NGOsy.

Funkcjonariusze, którzy działali na zlecenie prokuratury, weszli do siedzib organizacji kobiecych kilka godzin po zakończeniu protestów we wtorek. Policja pojawiła się w siedzibie Lubuskiego Stowarzyszenia BABA, która wspiera m.in. kobiety w ich działalności i aktywności, a przede wszystkim czynnie przeciwdziała dyskryminacji kobiet oraz przemocy domowej i seksualnej. W ciągu 17 lat z pomocy prawnej skorzystało 50 tys. osób, a wsparcie psychologiczne otrzymało ok. 17 tys. potrzebujących.

Dziewuchy, jest akcja! Robimy fotkę wspierającą Centrum Praw Kobiet i wrzucamy w sieć! Koniecznie z #NieBoimySię !!!

Posted by Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom on Wednesday, October 4, 2017

Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom wymyśliły akcję solidarnościową.

Także w siedzibie Centrum Praw Kobiet w Warszawie, Łodzi i Gdańsku pojawili się „stróże prawa”. Od 20 lat organizacja oferuje fachowe porady prawniczek, psycholożek i pracownic socjalnych, prowadzi kampanie czy szkolenia, a także działania teatralne, które mają kobiety „wyzwolić (…) z krzywdzących związków i uratować im życie.” Akcja sparaliżowała mocno działania tych czterech organizacji, ale pracownicy starają się, aby potrzebujący nie zostali bez pomocy.

Policja miała nakaz od ponad 70 dni, ale zdecydowała się wejść teraz. Przyszli z nakazem wydania dokumentacji projektów ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości za lata 2012-2015. W stowarzyszeniu „Baba” oraz w CPK funkcjonariusze zażądali dokumentów, ale w stolicy zabrali także dyski, a w Gdańsku – komputery.

Pracownicy organizacji podkreślają, że dane zarekwirowane przez policjantów dotyczą także osób, którym pomagają, a to może być niebezpieczne dla niektórych kobiet ukrywających się przed swoimi partnerami-prześladowcami, także policjantami czy pracownikami wymiaru sprawiedliwości.

Wiele organizacji solidaryzuje się z działaczkami feministycznymi

 

Nikt nie ma wątpliwości, że to tylko pretekst do zastraszania osób działających w sposób, który nie podoba się aktualnie rządzącym

W piśmie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych czytamy „Nikt nie ma wątpliwości, że to tylko pretekst do zastraszania osób działających w sposób, który nie podoba się aktualnie rządzącym. Uwagę zwraca data nalotu – dzień po protestach kobiet. Te przeszukania, ich uzasadnienie i sposób wykonania do złudzenia przypominają to, co na przełomie stycznia i lutego przechodził nasz Ośrodek. Wtedy policja też weszła do siedziby. Też wyniesiono komputery i dziesiątki segregatorów. W kolejnych tygodniach zostały drobiazgowo przeanalizowane przez prokuraturę i stały się podstawą do przedstawienia setek nowych zarzutów. (…)

Naloty – kara za #CzarnyWtorekGdyby policja rzeczywiście potrzebowała dokumentów dotyczących przeprowadzonych działań związanych z dotacjami to zwróciłaby się do organizacji o ich dostarczenie, a nie o 6 rano wchodziłaby do ich siedziby, by zatrzymywać komputery i segregatory z dokumentami. Chodzi o zastraszenie i o zebranie materiałów, które pozwolą z ludzi zrobić przestępców. PiS działa zgodnie ze stalinowską zasadą – dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie. (…). MUSIMY SIĘ TRZYMAĆ RAZEM, GDY POLSKA ZAWŁASZCZANA JEST PRZEZ LUDZI NISZCZĄCYCH DEMOKRACJĘ !

„Zarząd Regionu Lubuskiego Komitetu Obrony Demokracji, wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w jednej osobie, który przy pomocy Policji wszedł w dniu wczorajszym do zielonogórskiej siedziby Stowarzyszenia „Baba”. (…) Z biura Stowarzyszenia zabrane zostały dokumenty oraz komputer, na którym przechowywane były różne projekty, również te w fazie realizacji. Tym samym sparaliżowana została praca tego Stowarzyszenia. Nasz niepokój jest uzasadniony tym bardziej, że w dniu 15 września, większość sejmowa PiSu przegłosowała Rządowy projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Narodowy Instytut Wolności będzie instytucją rozdzielającą środki finansowe dla organizacji pozarządowych. W ten sposób, rząd de facto przejmuje kontrolę nad organizacjami, które z założenia powinny być od rządu odrębne. Stowarzyszenie KOD, jako organizacja pozarządowa, będzie bacznie przyglądać się toczącemu się postępowaniu prowadzonemu na zlecenie prokuratury.”

my kobiety nie damy się zastraszyć!

Trójmiejska Akcja Kobieca, która od wielu lat współpracuje z Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk, wyraża swoje zaniepokojenie. W ich piśmie czytamy: „Wbrew zapewnieniom prokuratury w Poznaniu, nie wiemy, czy to nie miała być próba zastraszenia organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą kobietom w sytuacji przemocy. A szczególnie tych, które aktywnie uczestniczą w działaniach Komitetu Ratujmy Kobiety i w Czarnych Protestach. Ale wiemy, że my kobiety nie damy się zastraszyć! Nie składamy parasolek! (…) Chociaż przemoc domowa jest tematem tabu, nie pozwolimy tego ogromnego problemu społecznego zamieść pod dywan, a kobiety doznające przemocy pozostawić bez pomocy. Solidarność naszą siłą!”

Młodzi2017: „NIE POZWOLIMY na dyktaturę nad Wisłą. NIE ZGADZAMY się na metody represji wobec organizacji pozarządowych, w tym – organizacji broniących praw człowieka.
Wejście policji do siedzib organizacji kobiecych oraz konfiskata ich dokumentów i komputerów to zamach na trzeci sektor i próba zastraszenia organizacji opozycyjnych.
Bijemy na alarm – jeśli ktoś miał wątpliwości czy w Polsce rodzi się dyktatura – teraz ma dowód! ”

Na fanpejdżach gdańskiego i wrocławskiego oddziału CPK są zaproszenia na wtorkowy protest i filmy z nich. Czy to tak rozsierdziło obecną władzę? Kiedy przyjdzie czas na kolejne represje w stosunku do organizacji kontestujących „dobrą zmianę” lub „nieprawomyślnych”? Czy to kolejny etap ataku na NGOosy?

Na stronie jednej z organizacji czytamy: „Chcesz zrobić coś pożytecznego ze swoim wolnym czasem? Chcesz odbyć praktyki studenckie, robiąc coś dobrego? Masz jakieś umiejętności, które chcesz wykorzystać w dobrym celu? Masz pomysł na równościowe wydarzenie, spotkanie, kampanię, ale nie wiesz jak się za nie zabrać? Przyjdź na spotkanie!” Czy po środowych nalotach znajdą się chętni na pracę społeczną? Wątpię…

#nieBoimySię

Anna Dysińska

Fundacja Centrum Praw Kobiet Oddział we Wrocławiu i Gdańsku

Krótki instruktaż o tym co robic jeśli w Waszej organizacji pozarządowej czy instytucji dochodzi do przeszukania, mówią adwokatki: Sylwia Gregorczyk-Abram Marcjanna Dębska i Marta Tomkiewicz

Opublikowany przez Wolne sądy na 5 października 2017

Polub nas na Facebooku