Mazury dla Białowieży – wspaniała inicjatywa

Mazury dla Białowieży
polecamy

Akcja zorganizowana przez Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo, działające w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, jest godna naśladowania.

– Budzimy jeszcze nieobudzonych, a wrażliwych na wartości przyrodnicze. Pokazujemy, że dobra zmiana przekroczyła już czerwoną linię niszcząc nasze dziedzictwo – deklarują organizatorki i zapraszają do współpracy w uświadamianiu społeczeństwa, co tak naprawdę dzieje się w Puszczy Białowieskiej.

W sobotę 14 października wielki traktor z transparentem „Nie zgadzamy się na wycinkę Puszczy” wielokrotnie jeździł w tą i z powrotem po całym mieście, bo policja nie zgodziła się na powolny przejazd. Daleko w tyle za traktorem posuwały się Enty – leśne duchy opiekunowie drzew ( mitologia J.R.R. Tolkiena) skandujące hasła: „Cała Puszcza parkiem narodowym!”, „Ręce precz od Puszczy!”, „Puszcza nasze płuca”, „Puszcza dla ludzi, nie na sprzedaż!” – i wiele innych.

Mazury dla Białowieży
Fot. Anna Styrańczak

W Węgorzewskim Centrum Kultury, dokąd doszli protestujący, odbyło się spotkanie z przyrodnikiem Andrzejem Sulejem, znawcą Białowieży oraz Joanną Łapińską, mieszkanką Hajnówki działającą w grupie „Lokalsi przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej”. Na prelekcję dotarło jeszcze kilkanaście osób, ale mimo dużego nagłośnienia (na wielu stronach internetowych, do tego baner w mieście i plakaty, wiadomość w Gazecie Węgorzewskiej, mailing) nie zjawił się nikt, kto chciałby przedstawić argumenty za wycinką Białowieży.

Na dwa dni przed wydarzeniem na trawnikach przy głównej ulicy Węgorzewa rozstawiły 19 plansz obrazujących walory i unikatowość Puszczy oraz zdjęcia zniszczeń. Mimo paskudnej pogody przechodnie zatrzymywali się i widać było ich zainteresowanie.

Mazury dla Białowieży
Fot. Anna Styrańczak

Organizatorki zachęcają do kopiowani tej akcji, a także deklarują: „Przygotowane przez nas plansze, które prezentowane były w centrum miasta, mogą być wykorzystywane w innych miastach, gdyż są no logo. Nadruk jest wykonany na płytkach PCV, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne. Z chęcią je wypożyczymy albo prześlemy pliki do wydruku.”

 

Kontakt do organizatorek –  Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo

Zebrała AD

#podlasie

#puszczabialowieska

#bialowieza

Polub nas na Facebooku