LUD w gminie Kije u oszukanych rolników

LUD w gminie Kije u oszukanych rolników
Fot. KOD Kielce
polecamy

W Świętokrzyskim zagościł Latający Uniwersytet Demokracji. Było o gwałcącej prawo własności ustawie o ziemi rolnej, ograniczaniu finansowania ochotniczych straży pożarnych oraz o kryzysie w służbie zdrowia.

Kije to wiejska gmina licząca niecałe 5 tysięcy mieszkańców, w połowie drogi między Kielcami a Pińczowem. To tutaj, w Samorządowej Instytucji Kultury „Kasztelania” łódzki KOD w niedzielę 5 listopada zorganizował spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji. Gospodarzem był wójt gminy Krzysztof Słonina, obsługę medialną zapewnili świętokrzyscy koderzy. Spotkanie prowadziła Gabriela Sławińska, która jest pomysłodawczynią i organizatorką i tego projektu

LUD w gminie Kije u oszukanych rolników
Fot. KOD Kielce

Na widowni zasiadło ponad 30 osób. O ustawie rolnej mówił mec. Jarosław Szczepaniak, działacz łódzkiego KODU, delegat na ostatni zjazd stowarzyszenia. Przyznał, że choć jest prawnikiem, to ma problemy ze zrozumieniem i interpretacją zawiłości ustawy. – Podobne kłopoty mają inni prawnicy, a co dopiero mówić o osobach bez prawniczego wykształcenia. Wystarczy zauważyć, że jak dotąd ukazał się tylko jeden komentarz do ustawy, a i w nim wskazane są różne wątpliwości — mówił Szczepaniak.

LUD w gminie Kije u oszukanych rolników
Fot. KOD Kielce

Gości spotkania szczególnie zbulwersowała rola Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który jest nadzorcą stosowania restrykcyjnych, niezrozumiałych i niekonstytucyjnych zapisów ustawy. – Powiedzcie mi, co to za „wsparcie”, jak oni nic nie wspierają? Kiedy mieliśmy ośrodki doradztwa rolniczego, to one chociaż doradzały, bo się tak nazywały. A co to za wsparcie teraz? Chyba ich do sądu trzeba podać za takie oszustwo — denerwował się jeden z rolników.

Druhna Ochotniczej Straży Pożarnej Beata Zielińska mówiła o nowych przepisach, które ograniczają i utrudniają uzyskanie wsparcia finansowego dla OSP. Efekty już widać — w ostatnim roku z akcji letnich dla dzieci i młodzieży organizowanych przez OPS skorzystało o wiele mniej uczestników niż w latach poprzednich.

LUD w gminie Kije u oszukanych rolników
Fot. KOD Kielce

Kolejną „podłą zmianą”, o jakiej mówiliśmy, było wprowadzenie sieci szpitali i ryczałtowe finansowanie szpitalnictwa wprowadzone przez obecną władzę. Mówił o tym dr hab. nauk med. Grzegorz Surkont. Mimo że jest lekarzem, starał się przedstawić obecną sytuację z punktu widzenia pacjenta.

Z Łodzi przyjechali jeszcze Elżbieta Sokolska i Elżbieta Leśniowska. Inicjatorem spotkania był miejscowy pisarz i poeta Adam Ochwanowski. Na zakończenie LUD-u rozdaliśmy broszury o nowej ustawie rolnej.

Więcej:

https://kielcekod.pl/2017/11/lud-w-malej-gminie/

ZN

Od Redakcji:

W maju 2017 roku sejm znowelizował ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Do tego momentu firmy ubezpieczeniowe przekazywały straży pożarnej 10 proc. wpływów z ubezpieczeń od pożarów, a potem dzielono je po połowie: 5% otrzymywała Państwowa Straż Pożarna, 5 % – Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Strażacy z OSP skarżyli się, że po zmianie przepisów będą mieć mniej pieniędzy na szkolenia i młodzieżowe drużyny pożarnicze. – Jedynym celem tej ustawy jest skok na kasę – na kasę społeczną ochotniczych straży pożarnych – tak w sejmie podczas debaty o ustawie mówił Mirosław Suchoń z Nowoczesnej, a Paweł Bejda z PSL podsumował pomysł PiS: „Wy chcecie rozwalić ochotnicze straże pożarne. Tak nie może być.”

O skutkach ustawy, która miała pozbawić/ograniczyć możliwość kupowania ziemi przez obcokrajowców, czytaj – https://www.skwerwolnosci.eu/a/2017-10-16/jurgiel-sprzedal-szyszko-wycial-blaszczak-nie-zauwazyl/

O wydłużaniu się kolejek do lekarza i na badania, czytaj – https://www.skwerwolnosci.eu/a/2017-10-14/diagnostyka-zbadana-a-pacjent/

Polub nas na Facebooku