Zademonstrowali niepodległość od rozumu

Zademonstrowali niepodległość od rozumu
Fot. Katarzyna Pierzchała
Kalendarz

Kolejny 11 listopada i Święto Niepodległości za nami. Niestety, mam dylemat, czy w tej sytuacji wypada pisać „święto”. Z dwóch powodów.

Łukasz Szopa

Po pierwsze, uczestniczący w obchodach przedstawiciele najwyższych władz Polski (prezydent, premier, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, a i NadPrezes na kanapie przed ekranem TVPiS) od lat, jeszcze przed objęciem władzy, z determinacją godną prawdziwych patriotów z 1918 pracują nad faktycznym osłabieniem i spłyceniem naszej niepodległości. Podważając rok zmiany 1989 i największe polskie autorytety (Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, i innych), podważając – mimo że sami brali w tym udział – Okrągły Stół i wejście polski do NATO i UE, swoją polityką zagraniczną (a i „wewnątrzgraniczną“) odsuwając nas niestety efektywnie od Unii Europejskich i ich wartości, zbliżając jeśli nie w ramiona autorytarnej Rosji – to w jej bliższe sąsiedztwo.

Według nich członkostwo w UE to właśnie „nowy bolszewizm“ i „okupacja“, brak niepodległości. W słowie „Europa“ widzą słowo „imperium“ czy „Sowiety“, a „Bruksela“ to dla nich nowa „Moskwa“ (co ciekawe, „Watykan“ czy „Waszyngton“ nie). Ta wybiórczość nie wiem czy jest nieświadoma, czy to premedytacja – jednak brak w tej perspektywie „Europy“ – jej wartości. Czyli tolerancji, wolności, humanizmu, demokracji, praworządności, a i solidarności. Brak nawet chrześcijaństwa – gdyż na nim opiera się niejedna europejska wartość. Krzyczą „wolność“ i „niepodległość“, lecz odsuwając nas od Europy i jej wartości, podobnie jak dewaluując i niszcząć znaczenie naszej Konstytucji – odbierają nam nasze wolności, naszą Wolność, w efekcie i – niepodległość.

Orkowie z pochodniami i racami

Zademonstrowali niepodległość od rozumu
Fot. Katarzyna Pierzchała
Polub Skwer na facebooku

Drugi powód do smutnego spojrzenia na to święto to tak zwany coroczny „Marsz Niepodległości“ przez centrum Warszawy. Wybaczcie słownictwo i metaforę: nie tylko robi mi się źle widząc same zdjęcia i filmy, gdyż w momencie gdy czytam rzucane ksenofobiczne i faszystowskie kłamstwa – chce mi się po prostu rzygać. W twarz (a jak trzeba i za kołnierz i w dekolt) tym warchołom z ONRu, Młodzieży Wszechpolskiej i innych podobizn Orków z pochodniami i racami. Dlatego nie przytoczę tu ani haseł, ani nie zalinkuję tych gęb. Przypominają się płonące pochodnie (i nie tylko), nienawistne hasła i zwierzęce mordy nazistów w 1933. I to w centrum stolicy – jakby nie pamiętali, nie wiedzieli, nie chcieli wiedzieć, że właśnie faszyzm i nacjonalizm doprowadziły do wojny, która to miasto niemal doszczętnie zniszczyła. Nie mówiąc już o tym, że to – czy to nam się podoba czy nie – właśnie komuniści to miasto odbudowali po 1945, a demokraci i liberałowie doprowadzili do jego gospodarczego i kulturalnego rozkwitu po 1989.

Dlatego, niestety, ten „Marsz Niepodległości“ mogę rozumieć tylko jako „marsz niepodległości od rozumu, pamięci, humanistycznych i chrześcijańskich wartości.“ A hasło, które wybrali na wiodące tego marszu – „My chcemy Boga“ – niechaj się jak najszybciej dla nich spełni. Niech im Bóg da rozum. Jeśli nie uda się to ponownie za pośrednictwem Ducha Świętego jak już raz w naszej historii („Niech zstąpi duch Twój, i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!“), to proszę Boga o działanie z filmu staro-testamentowej akcji: zamienienie tych narodowców i narodówek w słupy soli, następnie potop, a jak nie pomoże – to plagi egipskie i niewolę babilońską. Nie alternatywnie, a wszystko razem, gdyż tylko w kombinacji to coś pomoże.

A resztę nas – oby obudziło. Gdyż milczenie czy pomijanie tych nacjonalistycznych hord nie tylko oznacza również utratę niepodległości dla nas – niepodległości humanistycznej i demokratycznej. Oznacza również ciche przyzwolenie i tym samym współwinę za to co się w naszym kraju dzieje. A dzieje – powtarzają się. Tak, jako farsa – ale kto powiedział, że farsa nie jest złem, i nie skończy się katastrofą?

Łukasz Szopa

pisarz, współzałożyciel KOD Niemcy, obecnie współpracuje z ruchami demokratycznymi w Polsce i Niemczech

Fotorelacja z Marszu Niepodległości Marty Bogdanowicz i Katarzyny Pierzchały