Przegląd zagranicznych mediów

Przegląd zagranicznych mediów
Fot. Katarzyna Pierzchała
polecamy

Po Święcie Niepodległości – Polska na ustach całego świata. Antyżydowskie i antyislamskie hasła są szeroko i ostro komentowane.

 

Tytuły z najważniejszych dzienników

BBC: „Warszawa, w marszu nacjonalistów dziesiątki tysięcy”

The Independent: „Faszystowski marsz w Warszawie w Dniu Niepodległości jednym z największych na świecie zbiorowisk skrajnej prawicy”

Der Spiegel: „Nacjonaliści idą przez Warszawę”

Le Point: „Polska: nacjonaliści na ulicach w Dniu Niepodległości”

The Washington Post: „Módlmy się o islamski Holokaust; dziesiątki tysięcy skrajnych prawicowców z Europy maszerują w Polsce„

Globalist: „Horror faszystowski w Warszawie: 60 tysięcy z całej Europy przeciwko „czarnym” i żydom”

 

„Fala neonazizmu w Europie Środkowej jest co najmniej zadziwiająca”

Kanadyjska „La Presse” z 11.11. 2017 o „Gigantycznej demonstracji skrajnej prawicy w Warszawie”
Czytamy m.in.: Wśród organizatorów (marszu niepodległości) były radykalne organizacje, których korzenie sięgają antysemickich ugrupowań powstałych przed II wojną światową. „Fala neofaszyzmu w Europie Środkowej jest co najmniej zadziwiająca” – pisze „La Presse”. „Region, który kiedyś został uwięziony za żelazną kurtyną, odniósł solidny wzrost gospodarczy, odkąd Polska, Węgry i inne zerwały komunistyczne łańcuchy wchodząc na drogę kapitalizmu oraz wstępując do Unii Europejskiej i NATO”.

http://www.lapresse.ca/international/europe/201711/10/01-5143079-une-gigantesque-manifestation-dextreme-droite-se-tiendra-a-varsovie.php

Amerykańska rządowa rozgłośnia radiowa „Głos Ameryki” (Voice of America – VoA) zamieszcza na swym portalu z 11.11.2017 tekst pt. „Dziesiątki tysięcy Polaków przyłączyło się do marszu nacjonalistów w Święto Niepodległości”.
Marsz zgromadził liczne grono zwolenników rządzącej konserwatywnej partii PiS – pisze VoA. Tegorocznym hasłem były słowa „Chcemy Boga” – przypomina 21-letni Paweł z Rzeszowa – „ponieważ religia jest bardzo ważna w naszym kraju i nie chcemy islamizacji”. VoA pisze, że niektórzy ludzie wznosili ksenofobiczne hasła „Czysta Polska, biała Polska” oraz „Uchodźcy precz!”.
VoA przytacza za francuską AFP słowa Brytyjczyka Andy Eddles , nauczyciela pracującego od 27 lat w Polsce, świadka Marszu Niepodległości: „Jestem zaszokowany jak można było pozwolić na tego typu demonstrację w ten dzień. To jakieś 50 – 100 tysięcy kiboli (football hooligans) którzy przywłaszczyli sobie słowo patriotyzm. Jest dla mnie teraz ważną sprawą by zademonstrować wsparcie dla opozycji antyfaszystowskiej w Polsce, dla wszystkich demokratów którzy są w dzisiejszej Polsce pod silną presją”.

https://www.voanews.com/a/thousands-join-polish-nationalists-march-independence-day/4111134.html

Krótki reportaż z Polski międzynarodowego kanału informacyjnego dla świata arabskiego Al Jazeera o dniu 11 listopada 2017 w Polsce. Reportaż przygotowany przez brytyjskiego dziennikarza. Stawia on pytanie które pada w świecie – jak to się stało, że najbardziej ekstremalne ruchy płyną w głównym nurcie polskiej polityki.
A tak na marginesie – reportaż jest to przyczynkiem do stwierdzenia Beaty Szydło sprzed kilku dni w przemówieniu o polityce zagranicznej, że ” pozycja międzynarodowa Polski jest dziś znacznie silniejsza niż dwa lata temu. Stało się to za sprawą wysiłku całego rządu, Prezydenta i polskiej dyplomacji”.

Film nie jest już dostępny

 

Jeden z największych światowych kanałów informacyjnych TV amerykańska stacja CNN informuje 12.11.2017 o przemarszu narodowców ulicami Warszawy w Dzień Niepodległości. Informacja jest ilustrowana zdjęciami i video (to dla tych co jeszcze wątpią).

http://edition.cnn.com/2017/11/12/europe/poland-warsaw-nationalist-march/index.html

Prasa indyjska, w tym jeden z największych dzienników „New Delhi Times” z 12.11.2017 także zamieszcza tekst o marszu „faszystów i skrajnie prawicowych ekstremistów”. Pisze m.in. o anty-islamskich hasłach.
W Indiach mieszka ok. 180 milionów muzułmanów.

https://www.newdelhitimes.com/polish-far-right-march-goes-global-drawing-people-from-afar/

Polska ma poważny problem. Każdy z nas ma problem

Pełny zapis video demonstracji 11 listopada 2017 roku (ok.5 godzin nagrania) sporządzony przez….no właśnie. Pełna dokumentacja przebiegu, przemówień, niesionych haseł i zachowań, wznoszonych haseł. Czarno na białym. Bez słowa komentarza. Na żywo i w kolorze. Materiał szeroko udostępniony w internecie. Pikantne fragmenty umieszczane na portalach mediów zagranicznych. Aktualnie przede wszystkim w mediach państw muzułmańskich, które publikują obszerne fragmenty w tłumaczeniu – zwłaszcza ten o „Holokauście dla islamu”. A teraz kto sporządził zapis filmowy i udostępnia. Firma medialna RUPTLY – agencja informacyjna video z siedzibą w Berlinie. Agencja należy do RT – rosyjskiego państwowego koncernu medialnego TV nadającego audycje w głównych językach międzynarodowych, także po arabsku. Zresztą inna dokumentacja z wczorajszego marszu jest też obszerna – było w końcu sporo, także zagranicznych, dziennikarzy i fotoreporterów.
Polska ma poważny problem. Podczas marszu padały haniebne słowa i haniebne hasła. Hasła nienawiści rasowej, także te o holokauście. Ktoś dopuścił, że paskudztwo które niosło te hasła mogło wyjść na ulice Warszawy i bezkarnie bezcześcić wizerunek Polski i Polaków. To już nie jest sprawa PiS. To idzie na rachunek nas wszystkich. Także na mój własny. Wczoraj minister Błaszczak z uśmiechem cwaniaka odmówił odpowiedzi na pytanie dziennikarza w sprawie niesionych haseł sugerując, że nie będzie odpowiadał na zaczepki od gorszego sortu. Min. Błaszczak ma poważny problem. Nie tylko polityczny, moralny również. Odpowiada on za wszystko co wiązało się z przestrzeganiem prawa. Jak można było dopuścić by policja tolerowała najbardziej skrajne hasła – także te o ludobójstwie, o holokauście dla islamu. Błaszczak wydawał polecenia, sam ocenił dobrze przebieg marszu. To znaczy – w przenośni – również on niósł te hasła. W każdym demokratycznym państwie już wczoraj powinien być na zielonej trawce. Wreszcie – Błaszczak odpowiada – powiedzmy jasno – za narażenie bezpieczeństwa Polski.
Mam nadzieję, że opozycja wniesie sprawę na forum Sejmu, a wszystkie siły parlamentarne przyjmą rezolucję potępiającą ekscesy i hasła sławetnego już w świecie marszu patriotów. Jest to oczywiście tzw. płonna nadzieja bo opozycja jaka jest każdy widzi.

https://www.youtube.com/watch?v=4-ZCieeF4Zw&feature=share

Kanał TV „Al Jazeera” o zasięgu światowym emitujący w Kataru po arabsku i również w kilku językach światowych przedstawia 12.11.2017 uczestników Marszu Niepodległości 11 listopada jako idących m.in. pod hasłami „Módlmy się o holokaust dla wyznawców islamu” (Pray for Islamic Holocaust) oraz „Czysta krew” oraz „Europa będzie biała”.

http://www.aljazeera.com/news/2017/11/60000-nationalists-fascists-joined-warsaw-march-171112140646393.html

Prasa francuska szeroko pisze o dniu 11 listopada 2017 r. w Warszawie. Oceny podobne.
„Paris Depeches” oprócz artykułu zamieszczono krótki film video – zaledwie 24 sekundy. Warszawa z góry – tylko obraz i głos ulicy. Patriotyzm w wydaniu „dobrej zmiany” 2017.

https://www.parisdepeches.fr/16-Politique/32768-Monde/11869-Regain_nationalisme_Pologne.html

Antyżydowskie hasła i okrzyki poparcia dla białej rasy – tak podsumowuje dzisiejszy dzień 11.11. 2017 w Warszawie brytyjski „Daily Mail” . Do tego seria świetnych zdjęć oddających atmosferę marszu z udziałem „lepszego sortu”. Ufff… całe szczęście że obchody już za nami.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5073065/Poland-s-Day-Independence-marred-far-right-march.html

Patrioci „dobrej zmiany” – Polska 2017: „Aby odsunąć Żydostwo od władzy”

Amerykańska ABC News z 11.11. 2017 przytacza za Associated Press informację z Warszawy pt. „Tysiące zwolenników skrajnej prawicy demonstrowało w Święto Niepodległości Polski”
AP pisze, ze oprócz biało-czerwonych flag demonstranci nieśli flagi z symbolami Falangi z lat 30-tych. Na transparentach były m.in. napisy „Biała Europa Bratnich Narodów”. Marsz odbywał się pod hasłem „My chcemy Boga” zaś liderzy skrajnej prawicy w przemówieniach podkreślali, że występują „w obronie wartości chrześcijańskich”.
Agencja cytuje wypowiedz jednego z uczestników dla TVP, ze uczestniczy w marszu „aby odsunąć Żydostwo od władzy”. TVP określiła wydarzenie jako „wielki marsz patriotów” – przytacza AP.

http://abcnews.go.com/International/wireStory/eus-tusk-joins-independence-day-events-polish-homeland-51081272?cid=share_facebook_widget

Marek Grela

Polub nas na Facebooku