#WolneSadyWolneWyboryWolnaPolska

Wolne Sądy Wolne Wybory Wolna Polska
Fot. Monika Nowak
polecamy

Dziś (22.11) w Sejmie – pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw dotyczących sądownictwa. Demokraci wzywają w piątek do obrony wolnych sądów. Toczy się 619 spraw wobec ludzi protestujących przeciwko polityce rządu, a wkrótce może być ich więcej.

Na piątek (24.11) zapowiedziano w wielu polskich miastach protesty przeciwko prezydenckim ustawom o KRS i SN. Największy protest odbędzie się w stolicy przed Pałacem Prezydenckim. Członkowie ruchów prodemokratycznych (także z Koalicji Prodemokratycznej) wzywają parlamentarzystów i prezydenta do: wstrzymania prac w parlamencie, a w razie ich uchwalenia – do zawetowania ustaw przez Dudę a także domagają się ogłoszenia otwartych konsultacji nad reformą sądownictwa. Pod oświadczeniem podpisało się prawie 30 organizacji.

Relacja z konferencji prasowej:

Konferencja Wolne Sądy, Wolne Wybory, cześć 2

Posted by Komitet Obrony Demokracji on Tuesday, November 21, 2017

W spotkaniu udział wzięły organizacje pozarządowe i przedstawiciele ruchów obywatelskich:
#WolneSądy
Akcja Demokracja
Amnesty International Polska
Fundacja „Autonomia”
Fundacja Batorego
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju
Fundacja im. Bronisława Geremka
Fundacja „Panoptykon”
Greenpeace Polska
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Instytut Prawa i Społeczeństwa
Klub Inteligencji Katolickiej Warszawa
Komitet Obrony Demokracji
„Łańcuch Świateł” Poznań
Obywatele RP
„Odnowa”
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Projekt:Polska
„Stocznia”
Stowarzyszenie im. profesora Zbigniewa Hołdy
Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”
Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
‘Strajk Kobiet”

Wiele organizacji i ruchów przygotowało raport „O działaniach aparatu przymusu państwowego wobec osób sprzeciwiających się niekonstytucyjnym działaniom władzy, wycince Puszczy Białowieskiej oraz faszyzacji życia publicznego w Polsce”.  Wśród sygnatariuszy dokumentu  – Obywatele RP, Warszawski Strajk Kobiet i Stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji.  Reprezentują bardzo różne środowiska, ale łączy ich sprzeciw wobec nadużywania władzy przez obecną większość parlamentarną. Zebrali przypadki rażącego naruszenia prawa dotyczące śledzenia, nieprawidłowych zatrzymań policji, procesów sądowych wytaczanych protestującym, przesłuchań na policji.

Jednocześnie wskazano na niesymetryczność działań władz np. w stosunku do organizatorów Marszu Niepodległości. Uczestnicy m.in. członkowie Młodzieży Wszechopolskiej i ONR złamali prawo użyli rac, transparentów głoszących mowę nienawiści. Obrażono i pobito grupę kobiet, które stanęły na trasie marszu. Władze miasta i policja nie reagowały wobec łamiących prawo o zgromadzeniach. Przypomniano, że w Warszawie, jak i Wrocławiu, aktywiści Obywateli RP uprzedzali władze miasta, że podczas marszu nacjonalistów może dojść do tego typu sytuacji. We Wrocławiu marsz został poprowadzony przez Piotra Rybaka, skazanego za spalenie kukły Żyda. I w Warszawie, i we Wrocławiu nie było żadnej reakcji. Obywatele RP domagali się od władz stolicy i od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz przysłania 11 listopada na marsz obserwatorów z miasta i rozwiązania zgromadzenia w razie potrzeby. Nikogo z władz nie było na miejscu.

Zebrała AD

Polub nas na Facebooku