Senat obradował, opozycja protestowała, policja zatrzymywała

Senat obradował, opozycja protestowała, policja zatrzymywała
Fot. Paweł Arczewski
polecamy

Kiedy 20 minut przed północą Mateusz Morawiecki otrzymał wotum zaufania, by stworzyć nowy rząd, protestujący ciągle jeszcze stali na zimnie. Tak było w stolicy w nocy z 12 na 13 grudnia.

Od godziny 15 na zwołany przez Koalicję Demokratyczną wiec przyszło prawie 1000 osób. Chcieli po raz kolejny, a może ostatni apelować do sumień posłów i senatorów, by nie przyjmowali pakietu ustaw o sądzie najwyższym i o ordynacji wyborczej. Krzyczeli „”Idziemy po prawo i sprawiedliwość.”, „‚Błaszczak, Błaszczak żebyś wiedział, jeszcze będziesz w pierdlu siedział””, „Wolność. Równość. Demokracja” oraz nazwiska senatorów z PiS.

Senat obradował, opozycja protestowała, policja zatrzymywała
Fot. Paweł Arczewski

– Staramy się dotrzeć do senatorów i ich sumienia, ale boję się, że na darmo tu stoimy – powiedział jeden z uczestników wiecu – Protestujemy od 2 lat, bo to nie jest dobra zmiana w każdym temacie. Trzeba zaalarmować tych, którzy są obojętni i nie bardzo rozumieją co dzieje się w Sejmie i Senacie i przed, tu, na tym chodniku. Te fatalne zmiany dotkną każdego, ponieważ każdy korzysta z pracy samorządu gminy czy miasta, a upartyjnienie nie będzie służyć nikomu.

Ktoś inny dodaje, że jeżeli sądy przestaną być niezależne, to zniknie nasze prawo do wyrażania poglądów, dotknie to także tych, którzy wierzą w PiS. To ważne, żeby wytłumaczyć zwolennikom obecnej władzy, że jeżeli władza się zmieni a prawo zostanie, to oni będą karani za swoje pokojowe protesty. Ten kij ma dwa końce.

Senat obradował, opozycja protestowała, policja zatrzymywała
Na kładkę weszli protestujący, którzy zostali zablokowani przez policjantów. Fot. Paweł Arczewski

Wielu obecnych na proteście, czy występujących na scenie na tyłach senatu podkreślało, że rekonstrukcja rządu i expose Morawieckiego ma przykryć to, co dzieje się w sprawie sądów i samorządów.

– Dlaczego Szydło musiała odejść? – pyta mnie jedna z pań, która po pracy przyjechała tutaj. – Ponieważ za chwilę skończą się nam pieniądze, a potrzebne będą coraz większe kredyty. Premier Morawiecki znany w europejskich kręgach finansowych, on umie zaciągać kredyty i tego się boję. Boję się, że za chwilę będzie inflacja. Już ceny żywności poszły w górę, a za chwilę przecież Święta.

Senat obradował, opozycja protestowała, policja zatrzymywała
Fot. Paweł Arczewski

Tłum zgęstniał po 18. Doszło wielu młodych, którzy zakończyli swój studencki protest na Krakowskim Przedmieściu. Policja interweniowała, gdy kilka osób położyło się na ziemi, aby zablokować wyjeżdżających samochodami senatorów. Na Górnośląskiej funkcjonariusze użyli siły wobec protestujących, kilka osób było więzionych w policyjnych samochodach. „Uwaga, tu policja” słychać było od strony policjantów. „Uwaga, tu obywatele!” odpowiadali im protestujący na tyłach senatu.

Obywatele kontra policja – tak rozpoczął się trzynasty dzień grudnia.

Katarzyna Wyszomierska

Relacja wideo Video-KOD

Relacja Rafał

Posted by Video-KOD on Tuesday, December 12, 2017

 

Fotorelacja Pawła Arczewskiego

Polub nas na Facebooku