W zimową niedzielę nie spali…

W zimową niedzielę
Fot. Kr. Karcz
polecamy

Demokraci w całej Polsce w styczniowy weekend nie próżnowali. Ale media komercyjne nie informują o wielu protestach, spotkaniach czy demonstracjach „opozycji chodnikowej”. Staramy się wypełnić tę lukę.

„Gość-inność” taki transparent Partii Zieloni Warszawa pojawił się na proteście zwołanym przez koalicję Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi. Ok. 200 osób demonstrowało na warszawskiej „patelni” w geście sprzeciwu wobec pojawiającym się napadom na ludzi innej narodowości. Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej na stołecznej Ochocie 14-latka została pobita przez mężczyznę, krzyczącego „Polska dla Polaków”. Uczestnicy demonstracji trzymali kartki z informacją o rasistowskich atakach w Polsce w 2017 roku, a było ich sporo. Skandowano m.in. „Warszawa wolna od rasizmu” i „NIE dla rasizmu rządowego”. Organizatorzy zapraszali też na 17 marca na manifestację w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem ustanowionym przez ONZ.

Relacja VideoKOD

Protest przeciwko przemocy na ulicach

Protest przeciwko przemocy na ulicach. Na ulicach polskich miast dochodzi do coraz bardziej obrzydliwych ataków na tle rasistowskim. To wymaga naszej odpowiedzi! Nie godzimy się na tolerowanie mowy nienawiści i propagandę rasizmu również w Telewizji Publicznej.Relacja Rafał

Posted by Video-KOD on Sunday, January 7, 2018

 

W zimową niedzielę nie spali
Władza należy do narodu – przypomniano przed Pałacem Prezydenckim – fot. Wiesław Piasecki‎

O tolerancję, szacunek, otwarte granice, a także o wolność słowa, wolność wyboru czy swobodę myślenia upomniano się na warszawskim Krakowskim Przedmieściu w ramach „Pulse of Europe”. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca obywatele spotykają się w kilku miastach kraju, by celebrować Dzień Europejski w Polsce. Inicjatywa rozwija się w 21 krajach i w ponad setce aglomeracji.

Puls of Europe i zaraz potemLiteriada Władza należy do narodu. KonstytucjaRelacja Mariusz Malinowski

Posted by Video-KOD on Sunday, January 7, 2018

 

W zimową niedzielę nie spali
Stalowa Wola przypomina Polska jest dla wszystkich”. Fot. Jerzy Bednarowicz

W kraju po raz kolejny w wielu miastach odbyła się cotygodniowa „Literiada” i „Kartoniada”. Ten specyficzny w wyrazie protest to swoiste przypomnienie rządzącym, że konstytucję należy czytać. Po raz pierwszy w dziejach miasta Literiada odbyła się w Stalowej Woli – przygotowała ją grupa „Rebelianty Podkarpackie”. W Warszawie byli koderzy i ich przyjaciele (także z grupy „Wolni Obywatele Zamość”) wyszli po raz 36. na Krakowskie Przedmieście. Protestowano także w Koszalinie i Łodzi.

Krótki, ale jakże wymowny napis w Łodzi. Fot. KOD Łódzkie
Krótki, ale jakże wymowny napis w Łodzi. Fot. KOD Łódzkie

Gorzowianie także przyłączyli się do ogólnopolskiej literiady. – W historii III RP nie doszło jeszcze do tak drastycznego łamania Konstytucji jak w 2017 roku – mówią członkowie grupy Obywatele Gorzów Wlkp.66-400 (zdjęcie główne). – Po raz dwudziesty drugi pokazujmy prezydentowi i partii rządzącej, że nie zapominamy o Konstytucji. Konstytucja to My! Walczmy o nią teraz, gdy jest na to czas. – Odczytano uchwałę Forum Współpracy Sędziów w sprawie trybu odwołania prezesów i wiceprezesów sądów. „Decyzje podjęte w trybie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12 lipca 2017 roku, przekazywane faksami, bez merytorycznego uzasadnienia, z jednoczesnym medialnym, fałszywym przekazem o słabej jakości pracy odwołanych osób, nie tylko godzą w wizerunek wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dezorganizują pracę sędziów i pracowników sądów, co z kolei zagraża jakości pracy całego wymiaru sprawiedliwości” – napisano w uchwale.

W zimową niedzielę nie spali
W stolicy w najbliższą niedzielę (14.01) także odbędzie się Światełko Wsparcia Dla Niezawisłych Sędziów. Fot. Joanna Cuper

W ramach Światełka Wsparcia Dla Niezawisłych Sędziów w niedzielny wieczór w Warszawie protestowało kilkadziesiąt osób. Spotkali się w nowym miejscu – przed Pałacem Prezydenckim, a nie tak jak dotychczas przed Sądem Najwyższym. Mówiono o niezawisłych sędziach, sądach a także o rosnącej liczbie miast, w których sędziowie wypowiadają posłuszeństwo Ministrowi Sprawiedliwości w związku z czystkami kadrowymi. Kolejny protest w obronie niezawisłości sędziów – za tydzień.

W zimową niedzielę nie spali
Cieszyn – do protestu na rynku dołączyła spora grupa m.in. z Krakowa i Oświęcimia. Fot. ‎Zdzisław Wagner

KOD Małopolska pojechał do Cieszyna, aby wesprzeć w działaniu Gabrielę Lazarek, która od kilku miesięcy codziennie, czasem samotnie, protestuje na tamtejszym rynku. Pod jej nieobecność, w geście solidarności, w proteście na cieszyńskim rynku wzięli udział między innymi członkowie i sympatycy KOD z kilku rejonów Małopolski, m.in. z Krakowa i Oświęcimia.

 

Po raz dwudziesty ósmy raz wrocławscy Obywatele RP wraz z przyjaciółmi przyszli w południe pod Pręgierz na Rynku w obronie godności i powagi urzędu Prezydenta RP. Ruch niewielki za przyczyną wyjątkowo paskudnej pogody – wieje i dżdży, mokro wszędzie. – Na brak chętnych do pogadania i zrobienia pamiątkowych fotografii jednak nie narzekaliśmy – relacjonuje Zbigniew Sałamacha, który rozdawał ulotki. – Trafił mi się jeden „kwiatuszek” z przeciwnej strony – młoda kobieta wyjątkowo zawzięta i jazgotliwa obrończyni „wartości”. Najpierw uznała, że muszę być synem niebywale wysoko postawionego komunisty, zaś kiedy grzecznie wyjaśniłem, iż mój ojciec był najprawdziwszym robotnikiem nienawidzącym komuny, to awansowałem na „dziecko diabła”, bo nie szanuję Boga i wartości chrześcijańskich i że będę za to pokarany. Dyskutować z panią się nie dało… 

Obywatele RP chcą wymusić na obecnie rządzącej większości praworządne działanie
Obywatele RP chcą wymusić na obecnie rządzącej większości praworządne działanie i bezwzględne przestrzeganie Konstytucji RP – tu baner wrocławskiej grupy. Fot. Zbigniew Sałamacha
W zimową niedzielę nie spali
KOD Świętokrzyskie rozdaje bezpłatne egzemplarze „Dekodera”. Fot. Dagmara Głodowicz

Punkt Informacyjny KOD (PiKOD) w Kielcach w niedzielne południe przyciągnął sporo spacerowiczów. Zbierano podpisy pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą dotyczącą ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r. dotyczącą funkcjonariuszy mundurowych oraz ich rodzin. Wiele osób wykazało zrozumienie dla niesłusznie skrzywdzonych tym zapisem. Już za kilka dni (11.01) zaplanowano złożenie 100 tys. podpisów, więc każdy liczy się! A za tydzień członkowie KOD z tego regionu zapraszają na rynek. Czynnie włączą się w 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od godziny 10 do 20 w ich namiocie na kieleckim rynku – loteria z fantami (wśród nich książki, gry, drobna biżuteria, zaproszenie do Centrum Bajki w Pacanowie), kwesta na WOŚP. Nie zabraknie gorącej kawy i herbaty.

Zebrała AD

Polub nas na Facebooku