Przegląd mediów zagranicznych

Sformułowania „polskie obozy śmierci” i „polityka historyczna PiS” zagościły w gazetach i portalach, a od wczoraj za sprawą Frasyniuka znów Polska trafiła na nagłówki gazet.

Media światowe informowały wczoraj w serwisach informacyjnych i na portalach o zatrzymaniu i postawienia zarzutów wobec Władysława Frasyniuka. W oparciu o depesze amerykańskiej agencji Associated Press ABCnews pisze o jego zatrzymaniu a informację powtarzają setki mediów m.in. The Washington Post czy The New York Times.

„Polski działacz opozycyjny i bohater „Solidarności” został na krótko zatrzymany, zakuty w kajdanki i oskarżony o blokowanie demonstracji prorządowej w zeszłym roku. Policja zatrzymała Władysława Frasyniuka we wczesnych godzinach rannych środę w jego domu we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, i doprowadziła go do prokuratora. (….) W środę odmówił także zeznań prokuratorom, mówiąc później dziennikarzom, że „nie rozmawia się z opresyjną siłą, a walczy o jej usunięcie.”

http://abcnews.go.com/International/wireStory/polish-opposition-activist-frasyniuk-detained-charged-53074577?cid=share_facebook_widget

Polska ostatnio nie schodziła z ust całego świata ze względu na zmiany w prawie – ustawa o IPN poruszyła światowych polityków i co za tym idzie, media.

Izrael rozpoczął na wniosek Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knessetu procedurę odwołania swego ambasadora w Warszawie – podały media izraelskie 13.02.2018 m.in. radio izraelskie. „Sytuacja ta nastąpiła po zatwierdzeniu przez polski parlament ustawy dotyczącej zaprzeczania polskiego współudziału w Holocauście, które miało miejsce w Polsce w czasie II wojny światowej, kiedy kraj ten był pod okupacją niemiecką. Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę w zeszłym tygodniu, ale przed jej wykonaniem musi uzyskać ostateczną zgodę polskiego trybunału konstytucyjnego (błędnie podano, ponieważ ustawa wejdzie w życie, a po jej wejściu dopiero TK rozpatrzy zastrzeżenia prezydenta – uwaga od redakcji naszego portalu). Stany Zjednoczone, Francja i Izrael skrytykowały nowe prawo. Izrael odmówił przyjęcia polskiej delegacji w zeszłym tygodniu, podczas gdy minister spraw zagranicznych ds. Edukacji i Diaspory, Naftali Bennett, odwołał swoją podróż do Polski w wyniku krytyki dotyczących uchwalonego prawa.”

https://www.middleeastmonitor.com/20180213-israel-to-recall-ambassador-to-poland/#.WoMUyABQcFI.facebook

„FoxNews” – ulubiona stacja telewizyjna aktualnego prezydenta USA zamieszcza za Associated Press na swym portalu tekst pt. „Polski wysoko postawiony urzędnik oskarża Izrael za ‘bierność w czasach Holokaustu’”. Andrzej Zybertowicz oświadczył to w wywiadzie opublikowanym w piątek w gazecie Polska – The Times.  Dalej czytamy: „Doradca prezydenta Polski powiedział, że reakcja Izraela na prawo kryminalizujące niektóre wypowiedzi o działaniach Polski w czasie wojny światowej wynika z „poczucia wstydu wobec bierności Żydów podczas Holokaustu”.

http://www.foxnews.com/world/2018/02/10/polish-official-accuses-jews-passivity-in-holocaust.html

Israellycool – największy anglojęzyczny blog w Izraelu publikuje 11.02.2018 tekst poświęcony doradcy prezydenta Dudy, Andrzejowi Zybertowiczowi w związku z jego wypowiedzią na temat „bierności Żydów w czasie wojny”. Tytuł: „Doradca prezydenta Polski zdaje się być dotknięty złym przypadkiem nienawiści do Żydów”. O wypowiedzi Zybertowicza pisze również kilka dzienników amerykańskich oraz portal stacji ABCNews ( za Agencją Associated Press) a także wielki dziennik chiński „South China Morning Post” wydawany w Hongkongu. Najwyraźniej atmosfera w stosunkach „dobrej zmiany” z Izraelem się zagęszcza a temat nie schodzi z łam prasy zagranicznej.

http://www.israellycool.com/2018/02/10/adviser-to-polish-president-seems-afflicted-by-bad-case-of-jew-hatred/.

Izraelski dziennik „Haaretz” z 13.02.2018 informuje o planach premiera Netanyahu organizacji w nadchodzących miesiącach spotkania w Izraelu spotkania z grupa wyszehradzka (V4). W 2017 Netanyahu był zaproszony na spotkanie z V4 w Budapeszcie. Opozycja w Izraelu krytykuje obecna inicjatywę wskazując, że niezależnie od problemów w stosunkach z Polska Netanyahu podkreślając role V4 chce „utrzeć nosa” UE, z która aktualne stosunki Izraela nie są dobre.

„Jeśli wysiłki Netanjahu przyniosą owoce, a szczyt odbędzie się w Izraelu, oznaczać to będzie nowy poziom w stosunkach z tymi centrami Europy Środkowej, których rządy są uważane za najbardziej prawicowe w Europie. Byłoby to szczególnie ważne w przypadku Polski, która niedawno uchwaliła prawo zabraniające wzmianki o udziale narodu polskiego w zbrodniach nazistowskich.”

https://www.haaretz.com/israel-news/netanyahu-holds-talks-with-hungarian-official-on-visegrad-in-israel-1.5820476

Izraelski portal informacyjny „Ynetnews” z 12.02. potwierdza wcześniejszą wiadomość podaną przez „The Times of Israel” 10 bm. w oparciu o źródła w izraelskim MSZ o
ultimatum wobec polskich władz: najpierw zobowiązanie Polski do zmian w ustawie dot. IPN a dopiero potem spotkanie ekspertów obu krajów. Portal informuje również ze słowa Zybertowicza o bierności Żydów wobec Holokaustu pogłębiły kryzys dyplomatyczny miedzy obu krajami i były dolaniem oliwy do ognia. „Polska oczekiwała, że Izrael zaprotestuje przeciwko ustawie, ale nie spodziewała się tak poważnego kryzysu dyplomatycznego. Obecnie Polska szuka sposobów złagodzenia sytuacji bez pozorów kapitulacji i pokazywania uległości wobec Izraela.”

http://www.israellycool.com/2018/02/10/adviser-to-polish-president-seems-afflicted-by-bad-case-of-jew-hatred/

A przy okazji mamy jeszcze i taką informację, która zapewne nie przysporzy nam chwały; dramatyczny spadek zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2017 roku (o ok. 70 proc. w porównaniu z 2016 rokiem). W 2017 roku zainwestowano poniżej 5 mld euro; jest to najniższa kwota od wielu lat. Dane podał Narodowy Bank Polski. (Za portalem „the news” z 14.02.2018)

Przygotował zespół portalu

Polub nas na Facebooku