Są „pierwszą” czy „czwartą” władzą?

polecamy

W kinach film „Czwarta władza” Stevena Spielberga, a my możemy naocznie przekonać się o wpływie mediów na politykę. Polecam wykład prof. Doroty Piontek z UAM na temat relacji mediów, populizmu i polityki.

Prawie 60 lat temu ukuto to powiedzenie, które stawia media na piedestale. Czy tak jest nadal? Film Spielberga zrobiony zapewne jest po to, by Tom Hanks i Meryl Streep mogli po raz kolejny błyszczeć na ekranie. Ma przy okazji przypomnieć historię walki „The Washington Post” o prawdę, choć bliższe jest mi stwierdzenie historyków mediów, że działania dziennika podyktowane były raczej chęcią wyprzedzenia „New York Timesa, a nie upublicznieniem materiałów dotyczącymi wojny w Wietnamie. Film o najsłynniejszym śledztwie w dziejach dziennikarstwa, które doprowadziło do ujawnienia najgłębiej skrywanych sekretów władz Stanów Zjednoczonych, jest filmem przegadanym. Zamiast kiepskiej lekcji historii (moim zdaniem to jeden ze słabszych filmów Stevena Spielberga) polecam wykład o współczesności. To dzieje się na naszych oczach… Wykład #LUD (Latającego Uniwersytetu Demokracji), który miał miejsce 24 stycznia w Poznaniu, polecam i Czytelnikom, i nam, dziennikarzom, którzy spierają się o miejsce, mediów. Tym bardziej polecam, gdy PiS walczy o „dusze”.

Dodać należy, że kiedy prelegentka mówiła o populizmie i paskach z „mediów narodowych”, obecna na sali ekipa TVP 3 zmieniła kąt filmowania, aby nie było widać slajdów, a wkrótce  opuściła salę… I to chyba najlepszy komentarz do tego wykładu.

Katarzyna Wyszomierska

 

Populizm i media: mediatyzacja polityki – polityzacja mediówWykład #LUD prof. UAM dr hab. Doroty Piontek

Posted by Pokolenie KOD on Wednesday, January 24, 2018

Polub nas na Facebooku