STÓŁ: Kobiety idą do wyborów!

„Działamy, uczymy się, jednoczymy” – tak piszą o sobie kobiety, które chcą  przygotować się do udziału w wyborach samorządowych. Zaproszenie dla zdecydowanych na kandydowanie.

Nie obroniliśmy niczego, mimo naszego nieustającego sprzeciwu – demonstracje, Czarny Poniedziałek, Warszawa, Kraków, Katowice, Rybnik. Mróz, deszcz, skwar, wiatr, pogoda i niepogoda, maszerowanie, krzyki, hasła, leżenie na ulicy, sejmowe miasteczko, policyjne kordony, happeningi, blokady, petycje, zbieranie podpisów, koalicje… Długie dwa lata niepokoju, buntu, sprzeciwu i złości, a przy tym nieustająca nadzieja, że ten rząd dalej nie pojedzie, że ten rząd obalą Kobiety, że kto jak nie my, że jeszcze będzie normalnie i że śmierć Szarego Człowieka była po coś a nie zmarnowaniem…

Co nam teraz zostało? Czego absolutnie nie możemy odpuścić? Na kogo możemy liczyć? Co jeśli i to zaprzepaścimy? Czyżby tę wojnę przegraliśmy? Jak naprawić? Spotkania, niekończące się rozmowy, a w tle dobre rady „mądrych głów”, w telewizorni i poczytnych gazetach. Gadanie, gadanie, gadanie. My nie chciałyśmy tylko gadać; inicjatywa wyszła z grupy WytoMytoWy, dołączyłam do niej entuzjastycznie. Cztery kobiety – Hanka Grupińska, Maria Krauss, Jola Jackiewicz i Beata Siemaszko, wzięły się za organizację serii warsztatów dla kobiet, które przygotowują się do udziału w wyborach samorządowych.

Tak powstał „STÓŁ: Kobiety idą do wyborów”

Z efektu, jak dotąd, jesteśmy dumne. Pierwszy STÓŁ za nami. Ani kwadratowy, ani okrągły – po prostu STÓŁ. Zasiadły do niego Kobiety. Mądre, zdeterminowane, walczące, gotowe zmieniać miejsce, w którym przyszło im żyć. Zaczynają od samorządu, tam będą zmieniać lokalną rzeczywistość. Myślę jednak, że to nie będzie ich ostatnie słowo, myślę, że to będzie początek nowego.

Fot. Beata Siemaszko
Fot. Beata Siemaszko
Fot. Beata Siemaszko

Pierwsze spotkanie odbyło się w Łodzi między 16 a 18 lutego. Przyjechały kobiety z różnych stron Polski, najczęściej z małych miast. W Łodzi zdobywałyśmy konkretne umiejętności z Kubą Rokiem, Joanną Piotrowską, Joanną Pawluśkiewicz, Olafem Żyliczem, Agnieszką Kwiatkowską, Edwinem Bendykiem, Hanną Gill-Piątek, Joanną Scheuring-Wielgus i Piotrem Wielgusem. Wszyscy oni pracowali z nami pro bono. Przeprowadziłyśmy dziesięć odrębnych sesji tematycznych.

Pomagamy poprzez merytoryczne przygotowanie do startowania w wyborach samorządowych. Planujemy kolejne warsztaty, każde trwać będą dwa pełne dni. W najbliższą sobotę w Gdańsku, a 13-15 kwietnia – pod Warszawą.

Choć przy naszym STOLE miejsc już niewiele – zapraszamy, ale przede wszystkim zachęcamy – twórzcie swoje inicjatywy, choćby malutkie. Może zechcecie skorzystać z naszych mikro doświadczeń czy kontaktów, a może to wy podpowiecie coś nam. Fajnie byłoby stworzyć, na mapie Polski, siatkę kobiet, które chcą zmian w samorządach. Pomagajmy sobie i jak to napisał Edwin Bendyk, stwórzmy „archipelag połączonych wysp”
Dajcie nam znać o swoich działaniach. Jednoczmy siły.

#NicONasBezNas i jeszcze to, że rzeczywiście #NadziejaUmieraOstatnia

Beata Siemaszko

Kontakt: beatasiemaszko17@gmail.com

Polub nas na Facebooku