Olgierd Łukaszewicz – misja „Obywatel UE”

polecamy

Misja to cykl spotkań z Polakami. By rozmawiać o tym, co zawdzięczamy UE jako mieszkańcy danego miasta czy regionu, jako przedsiębiorcy, kierowcy, klienci, uczniowie, rolnicy czy jako zwykli Kowalscy czy Kowalskie.

Jego zdaniem, „od niedawna, w przestrzeni publicznej w Polsce nagromadziło się tak wiele słów i gestów negatywnych wobec Unii Europejskiej, że trudno sobie ten fakt inaczej wytłumaczyć, jak tym, że właśnie odbywa się „wyciąganie” Polski z UE”. Łukaszewicz nie chce do tego dopuścić. Stąd jego obywatelskie działanie. A my jako portal przyłączamy się do akcji.

Na spotkaniach występuje jako aktor, ale też jako założyciel Fundacji im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego. Opowiada o swoich filmach, o książce, którą napisał, ale potem o korzyściach płynących ze zjednoczenia pod flagą UE. W sobotę 10 lutego w Ratuszu w Lesznie Wielkopolskim podczas konferencji naukowej pod patronatem UNESCO, zaprezentowano unikatowy dokument z 1709 r. opisujący dżumę w tym mieście. Wydano piękną książkę, której fragmenty zaprezentował właśnie Olgierd Łukaszewicz.

W drugiej części konferencji przedstawiłem, zachowany w Państwowym Archiwum Akt Dawnych tekst Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego „Konstytucja dla Europy 1831” – mówi aktor. – Poczytuję sobie popularyzację tego dokumentu za swoją misję, jako obywatela UE. Powtórzyłem to wieczorem w Klubie Zielona 14, gdzie również zebrało się wielu euroentuzjastów. Opuszczałem Leszno w poczuciu satysfakcji, że za mną pójdą inni naśladując naszą Fundację. Życzę im wytrwałości w walce z hejtem na Unię Europejską. Proszę także innych: Obywatelki i Obywatele – FOLLOW ME!

Skąd pomysł na powołanie Fundacji?

23 stycznia odbyło się spotkanie Olgierda Łukaszewicza – Fundatora My Obywatele UE – z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. Omówiono zasady współpracy. Wspólna akcja proeuropejska ważna jest w kontekście przyszłej perspektywy finansowej UE i przyszłości Mazowsza. Przypomnijmy, że do 8 marca br. obywatele i podmioty zainteresowane polityką spójności, w tym beneficjenci programów i funduszy UE (np. organów krajowych, regionalnych i lokalnych, organizacji międzyrządowych i pozarządowych, instytucji akademickich, społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorstw) mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie w tym obszarze. – Ideą inicjatywy jest zebranie opinii wszystkich zainteresowanych stron na temat tego, jak sprawić, by każde euro z budżetu UE zostało optymalnie wykorzystane – uważa Adam Struzik.

O Polsce, która pięknieje, i o tym, co my oferujemy Unii – materiał Fundacji.

Kolejne zaproszenie - tym razem w stolicy i tym razem z innym euroentuzjastą - Bogdanem Klichem.
Kolejne zaproszenie – tym razem w stolicy i tym razem z innym euroentuzjastą – Bogdanem Klichem.

Na kolejne spotkania Olgierd Łukaszewicz zaprasza do Zielonej Góry i Torunia.

Wojewódzka Biblioteka im. Norwida (ul. Wojska Polskiego 9) 4 marca w  o godz. 17.00 podczas kolejnej edycji Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze gościem będzie  Olgierd Łukaszewicz. W programie: Wyspiański. Ponadto rozmowa o książce pt. “Seksmisja i inne moje misje.

Na pierwsze spotkanie z cyklu „My Obywatele …” zaprasza organizator – grupa „Obywatelski Toruń”. W Centrum Sztuki Współczesnej (ul. Wały gen. Sikorskiego 13) w Toruniu spotkanie zaplanowano 11 marca (niedziela) – g 15:30.

Olgierd Łukaszewicz zaprasza do współpracy grupy, które chcą włączyć się w pozytywną kampanię. Kontakt w sprawie akcesu – przez grupę – https://www.facebook.com/MyObywateleUE/. Jest możliwość zaproszenia znanego aktora na spotkanie. A my zachęcamy euroentuzjastów do wpisania się na OBYWATELSKĄ LISTĘ WDZIĘCZNOŚCI DLA UE ZA SOLIDARNOŚĆ Z POLSKĄ – http://dziekujeciunio.pl/.

Katarzyna Wyszomierska

www.MyObywateleUE.org       www.facebook.com/MyObywateleUE       www.facebook.com/groups/WdzieczniUE

Polub nas na Facebooku