Na czołówkach gazet – ustawa o IPN

Ustawa o IPN na czołówkach gazet
polecamy

Międzynarodowe konsekwencje ustawy są ogromne. A tymczasem do Izraela wysyła się polską delegację niższego szczebla i to jeszcze przed samym szabatem. Nie dziwią więc reakcje komentatorów…

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po zakończonych niepowodzeniem rozmowach z polską delegacją złożyło oświadczenie: „Izrael ceni dobre stosunki polityczne i dwustronne z Polską ale „zachowanie pomięci o Holokauście jest ważniejsze” – donosi „The Jeruselem Post” z 2.03.2018.

http://www.jpost.com/International/Foreign-Ministry-Ties-with-Poland-important-Holocaust-memory-even-more-544039

Bez porozumienia

„Brak porozumienia między Izraelem a Polską w sprawie ustawy o Holokauście” „Arutz Sheva ( Israel National News)” z 2.03.2018 wieści niepowodzenie rozmów z polską delegacją w dniu 1.03.2018.

Poniżej pełny tekst „Artuz Sheva” na temat rozmów polsko-izraelskich:

„Przedstawicielom Izraela nie udało się dojść do kompromisu z polska delegacją, która przybyła do Izraela w celu rozwiązania problemu związanego z kontrowersyjnym polskim „prawem o Holokauście” (ustawą o IPN).

Polska wysłała delegację do Izraela celem znalezienia kompromisu w sprawie nowej ustawy, która przewiduje karę pozbawienia wolności do trzech lat dla każdego, kto przypisuje „odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez niemiecką Trzecią Rzeszę”.

Polska ustawa wzbudziła oburzenie w Izraelu i została skrytykowane przez Departament Stanu USA, francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i niektóre organizacje żydowskie. Urażony ostrą krytyką, polski rząd ogłosił w zeszłym tygodniu, że wyślą delegację do Izraela w celu rozwiązania sporu.

Jednak „Polska delegacja nie była w stanie znaleźć płaszczyzny kompromisu z izraelskimi partnerami”.

Według źródła (na które powołuje się Artuz Sheva) „przez ponad trzy godziny trwała otwarta dyskusja między izraelską delegacją kierowanego przez dyrektora generalnego MSZ Yuvala Rotema i towarzysząca mu grupę dyplomatów i historyków z Yad Vashem a delegacją polską kierowaną przez wiceministra spraw zagranicznych ”.

Źródło dodało, że po długich negocjacjach obie strony nie były w stanie znaleźć rozwiązania problemu.

Dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela wyraził podczas rozmów również zaniepokojenie publiczna atmosferą w Polsce i wieloma objawami antysemityzmu i podkreślił, że polski rząd nie może tolerować antysemickich prowokacji”.

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/242608

„Delegacja niższego szczebla”

Izraelski portal “Jewish Press. Com” z 28.02.2018 informuje o przewidzianym na czwartek 1 marca 2018 spotkaniu delegacji Izraela i Polski w sprawie „ustawy o Holokauście” (nowelizacji ustawy o IPN).  W tekście czytamy:
„Polska wysłała delegację niższego szczebla pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego, aby spotkać się z izraelskimi urzędnikami w celu rozwiązania kryzysu dyplomatycznego wywołanego przez ustawę o Holokauście.
Na czele delegacji Izraela stoi dyrektor generalny MSZ, Yuval Rotem.
„Celem dialogu jest zachowanie historycznej prawdy i uniknięcie jakiegokolwiek szkodliwego wpływu na wolność badań i wypowiedzi” – podkreślił w oświadczeniu rzecznik prasowy MSZ Izraela.
Oba zespoły, w skład których wchodzą historycy, dziennikarze, prawnicy i ustawodawcy, czekają na spotkanie w czwartek – jak informuje agencja „Ynet”.
(Polska) Ustawa, która wchodzi w życie 1 marca, zakazuje używania zwrotu „polskie obozy śmierci”, a także kryminalizuje wszelkie odniesienia do polskich związków z nazistowskimi zbrodniami wojennymi w czasie II wojny światowej. Naruszenia są zagrożone karą do trzech lat więzienia i wysoką grzywną.
Niemniej polski rząd oświadczył, że nie będzie egzekwował tego środka, dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona z Izraelem, który postrzega projekt ustawy jako sposób na uchylanie się od odpowiedzialności (Polski) za swoją rolę w Holokauście”.

http://www.jewishpress.com/news/israel/jerusalem/polish-israeli-delegations-to-meet-in-israel-over-holocaust-law/2018/02/28/

O wolność słowa

Stowarzyszenie Prasy Argentyńskiej (ADEPA) staje solidarnie za „Pagina 12” (gazetą internetową) pozwaną przez polskie stowarzyszenie Reduta Dobrego Imienia w oparciu o ustawę dot. IPN. Przy okazji prasa argentyńska pisze o ostrej krytyce polskiej „ustawy o Holokauście” przez Izrael i Stany Zjednoczone, opisuje wydarzenia w Jedwabnem w oparciu o książkę Jana Grossa „Sąsiedzi” oraz pisze o nacjonalistycznym i ultrakonserwatywnym rządzie w Warszawie będącym w konflikcie z Komisją Europejską w związku z łamaniem rządów prawa.
Największy dziennik argentyński „Clarin” z 3.03.2018 – jako jedna z kilku gazet tego kraju – informuje o pozwie portalu „Pagina 12” przez Reduta Dobrego Imienia do Sądu Okręgowego w Warszawie. Tytuł:

„O wolność słowa. Jeden z dzienników argentyńskich (Pagina 12) jest pozwany jako pierwszy na mocy nowej polskiej ustawy o Holokauście (ustawy dot. IPN). Nowe prawo zakazuje przypisywania odpowiedzialności lub współudziału narodowi polskiemu lub państwu polskiemu podczas nazistowskiego ludobójstwa. Izrael i Stany Zjednoczone odrzucają nową ustawę”.
Dalej czytamy m.in.:
(…) W związku z zarzutami wobec „Pagina 12” Stowarzyszenia Prasy Argentyńskiej (ADEPA) wyraziło zaniepokojenie. „Niepokój budzi zarzut wobec „Pagina 12″ sformułowany w oparciu o nową polską ustawy o Holokauście” .
Artykuł w „Pagina 12” ukazał się 18 grudnia 2017 r. Podjęto w nim temat wydarzeń w Jedwabnem, opisanych w pracy „Sąsiedzi” przez polsko-amerykańskiego historyka Jana Grossa.
Autor udokumentował w tej pracy z 2001 roku, że „nieżydowscy” mieszkańcy tej miejscowości zamknęli w stodole około 1600 żydowskich sąsiadów, w tym kobiet oraz dzieci, i spalili ich żywcem przed beznamiętnym spojrzeniem nazistowskich okupantów.
Polskie prawo, które weszło w życie w czwartek, było ostatnią z wielu przyczyn międzynarodowych kontrowersji wywołanych przez rząd w Warszawie – ultrakonserwatywną i nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Przeciwko PiS zainicjowana została przez Komisja Europejska (KE) procedura w związku domniemanymi naruszeniami rządów prawa.
Warszawa na początku tego roku wprowadziła zmiany prawie, która sprawiają, że nielegalne jest oskarżanie Polaków za współudział w Holokauście. Używanie określenia „polskie obozy śmierci” skutkować będzie skazaniem do trzech lat więzienia. Nowa ustawa została przyjęta mimo krytyki ze strony Izraela i poważnych ostrzeżenia z USA.
Izrael odrzucił nową ustawę, ponieważ uważa, że może ona zatrzeć pamięć o współdziałaniu, bezpośrednio lub pośrednio, części polskiego społeczeństwa w zbrodniach przeciwko Żydom.
USA ze swej strony wyraziły swoje „rozczarowanie” przyjęciem nowej ustawy, która zdaniem sekretarza stanu Rexa Tillersona „negatywnie wpływa na wolność słowa i badania akademickie”.
Według większości historyków około sześciu milionów Żydów zostało zamordowanych przez nazistowski reżim, niektórzy z nich w obozach zagłady w okupowanej Polsce.

https://www.clarin.com/mundo/diario-argentino-primer-medio-denunciado-partir-nueva-ley-polaca-holocausto_0_r1Gr_VuuG.html

Marek Grela

Polub nas na Facebooku