„Prawda i pojednanie” na Dworcu Gdańskim

Stąd wyjeżdżali w ’68 roku Polacy, wygnani z ojczyzny, bo byli Żydami. W niedzielę 11 marca odczytano tam list solidarności z nimi i ich potomkami, a słowa pojednania wygłosili Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak.

Z wszystkimi Polakami żydowskiego pochodzenia wypędzonymi z Polski i ich potomkami solidaryzujemy się dziś, ale też ostrzegamy, że demony Marca’68, wywoływane przez rządzących mogą w każdej chwili powrócić. Kilkaset osób wysłuchało tekstu zaczynającego się od słów „Piszemy do Was z Polski. I z wielu innych miejsc na świecie, gdzie mieszkamy, studiujemy, pracujemy. My, czyli Polki i Polacy, którzy nie godzą się z tym, jak bieżąca polityka kładzie się cieniem na budowanych przez lata relacjach polsko-żydowskich.”

I dalej „Dziś, zamiast zachować pokorę i szacunek dla jego ofiar, próbuje się używać tych tragicznych wydarzeń by nas – Żydów i Polaków – dzielić. Przyjęta przez polski parlament ustawa, która przewiduje karanie pozbawieniem wolności za słowa; wypowiedzi, których celem jest wyparcie udziału Polaków w Zagładzie; nieprzemyślane działania polityków, które wzbudzają antysemickie nastroje – to wszystko nie dzieje się w naszym imieniu. Jest nas więcej, ludzi którzy myślą podobnie jak my, którzy widząc, co się teraz dzieje, czują złość”

Relacja Mariusz Malinowski

Solidarity znowu Dworzec Gdański

Solidarity znowu Dworzec Gdański. Stąd wyjeżdżali w '68 roku Polacy, wygnani z ojczyzny, bo byli Żydami. To z nimi solidaryzujemy się dziś, ale też ostrzegamy, że demony Marca'68, wywoływane przez rządzących mogą w każdej chwili powrócić.Relacja Mariusz Malinowski

Posted by Video-KOD on Sunday, March 11, 2018

 

Pod listem podpisali się przedstawiciele kilkunastu polskich organizacji pozarządowych. Wydarzenie „Prawda i pojednanie” zorganizowały: Komitet Obrony Demokracji, Strajk Kobiet, Obywatele RP, Warszawski, Strajk Kobiet, Projekt Polska i Wolne Sądy.

Pełna wersja listu – https://solidarityintruth.org/

AD

Fotorelacja Renata Zawadzka-Ben Dor

Polub nas na Facebooku