Marzec miesiącem kobiet i manif!

„Więcej żłobków i przedszkoli, mniej zakazów i kontroli” – to jedno z haseł, które było skandowane na manifach. W niedzielę panie protestowały w Rzeszowie, Wrocławiu, Toruniu, Kielcach, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu.

Marzec miesiącem kobiet i manif
Lublin. Fot. Anka Kowalska i Magdalena Bielska

Rzeszowska Koalicja na Rzecz Kobiet zorganizowała 10.03. Manifę. „Praca w domu to też praca”, „Stop kulturze gwałtu”, „Myślę, czuję, decyduję”, „Pomoc wzajemna, nie przemoc systemowa” – takie hasła pojawiły się na banerach i na kartkach niesionych przez panie i panów (bo prawa kobiet nie są tylko ważne dla pań). Podkarpackie Rebelianty dały też swoje wsparcie podczas organizacji imprezy w Rzeszowie.

Marzec miesiącem kobiet i manif
Poznań Fot. Waldemar Andrzej Jóźwiak

Hasła „Śląsk potrzebuje feminizmu”, „Kobiety są mądre” czy „Moja inność pozostawia piętno” pojawiły się w Katowicach. Tam w  X Śląskiej Manifie uczestniczyło ok. 200-300 osób. Zaciekawienie wzbudził happening historyczny, który opowiadał historie kobiet: emancypantek, Polek z okresu II RP, traktorzystek, opozycjonistek i współczesnych nam feministek.

Poznań – w programie manify – przemarsz i happening „150 martwych kobiet” – o przemocy domowej wobec kobiet. Skandowano „Manifa to miłość”, „Pracownice na ulice”, „Nic o nas bez nas”, „Żadnej służby w pracy i w domu”, ” Manifa- Wolność, równość i siostrzeństwo”.

Manifa 2018 // Poznań #PrzeciwPrzemocyWładzy10.03.2018rRelacja Piotr

Posted by Video-KOD on Saturday, March 10, 2018

Marzec miesiącem kobiet i manif
Kielce Fot. Dagmara Głodowicz‎

Kielce – bębny, muzyka, kolorowe balony i transparenty. Organizatorami Manify były działaczki Komitetu Obrony Demokracji,Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem, Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. W cytommamobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach zaparkowanym nieopodal panie mogły zrobić cytologię i mammografię.

Posted by Video-KOD on Saturday, March 10, 2018

AD

Polub nas na Facebooku