Komunikat Obywateli RP po kongresie programowym – 15 kwietnia 2018

Paweł Kasprzak Obywatele RP - konferencja prasowa
polecamy

Tu, na Krakowskim Przedmieściu, które my, ruch Obywateli RP odzyskaliśmy z rąk partyjnego aparatu PiS, apelujemy do wszystkich partii politycznych: wiemy nie tylko jak odzyskać tę jedną ulicę wbrew policyjnym fortyfikacjom – wiemy, jak odzyskać Polskę.

Potrzebujemy demokratycznej opozycji zjednoczonej naprawdę, a nie na niby, i zjednoczonej w demokracji, a nie w zaciszu partyjnych gabinetów. Niech naprzeciw karnej listy pisowskich funkcjonariuszy stanie polska demokracja – wspólna lista wyłoniona głosami obywateli. Żądamy otwartych prawyborów jako jedynej akceptowalnej dla nas formuły tworzenia listy wyborczej demokratycznej opozycji, która przejmie kraj z rąk rodzącej się na naszych oczach dyktatury.

Nadchodzą wybory samorządowe. Zwłaszcza wybory do sejmików wojewódzkich, pokażą wynik starcia demokratów z populistami. Sojusz PO i Nowoczesnej obejmuje część, a nie całość obozu demokratów, a sposób jego tworzenia odbiera mu wiarygodność w oczach wyborców. Zapowiada raczej klęskę, a nie sukces. Wszystko dzisiaj przemawia za tym, że to starcie przegramy. Przestrzegamy przed tym partie opozycji.

Wezwaliśmy was wszystkich do współpracy. Zareagowała wyłącznie Nowoczesna, SLD, Zieloni i Inicjatywa Polska. Spotkanie pojutrze. To naprawdę ostatni moment. Prawybory w sejmikach wojewódzkich jeszcze da się przeprowadzić. I jeszcze da się je wygrać.

To na nas spadnie odpowiedzialność za klęskę, której koszty poniesiemy my i cała Polska.

Uprzedzamy was – prawyborów żądamy również w wyborach parlamentarnych. I jeśli nie wy, to my, Obywatele RP, wystąpimy w nich powszechną listą wyłonioną w otwartych prawyborach.

Wodzowski ustrój partii politycznych jest główną przyczyną dzisiejszego kryzysu demokracji. Partie są przez wyborców oceniane jako pozbawione wszelkiej wiarygodności. Nie bez podstaw. To również wodzowska partia dokonuje dzisiaj w Polsce zamachu stanu. Ustrój partii politycznych zreformujemy. Nie będziemy was prosić o zgodę. Demokratyczny ustrój wymuszą prawybory. Własny projekt ustawy o partiach politycznych Obywatele RP poddadzą głosowaniu w powszechnym referendum. Przeprowadzimy je niezależnie od decyzji władz.

Demokrację – podobne jak Krakowskie Przedmieście – weźmiemy sobie tu i teraz.

Paweł Kasprzak
Obywatele RP

Polub nas na Facebooku