Z Unią Polska pięknieje – Mazowsze

W drugim odcinku naszego cyklu podróży po kraju śladem dotacji wybierzemy się do centrum Polski. Tereny Mazowsza obfitują w ciekawe i urokliwe miejsca, które są niedoceniane. Warto zajrzeć tam zwłaszcza na wiosnę, kiedy przyroda budzi się.

W Żelazowej Woli można posłuchać muzyki i zwiedzić dworek, w którym wychował się Chopin, w Brochowie obejrzeć unikatowy, jedyny w Europie kościół obronny, w Nieborowie – pałac Księcia Radziwiłła i przespacerować się po pięknym i zabytkowym arkadyjskim parku. Miłośnicy rodzimego folkloru powinni odwiedzić prywatne muzeum ludowe w Sromowie, a lubiący ruch na świeżym powietrzu i przyrodę – Kampinoski Park Narodowy. A wszędzie zobaczyć malownicze wierzby.

Brochów – ceglane mury, trzy wieże-baszty ze stanowiskami strzelniczymi, ganek strzeleckim biegnący nad nawami bocznymi – to jeden z niewielu w Europie ufortyfikowanych kościołów. Fot. Małgorzata Marczuk

Wiele proponowanych zabytków i gmin, w których się znajdują, otrzymało dotacje unijne. Brochów – początki tej wsi sięgają XI wieku (pierwsza wzmianka z 1113 roku). Magnesem przyciągającym turystów jest miejscowy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Rocha; jedyna w Europie budowla sakralna o charakterze obronnym. Kościół posiada trzy wieże, otoczony murem oporowym z otworami strzelniczymi oraz fosą. Kolejny powód do odwiedzenia Brochowa, to związek z Chopinem – w tej świątyni brali ślub rodzice naszego geniusza i tu został ochrzczony (liczne pamiątki w kościele).

W ramach programu „Szlaki turystyczne dziedzictwa kulturalnego Mazowsza” gmina Brochów otrzymała dofinansowanie unijne (1 676 071 zł, a tylko nieco ponad 300 000 musiała dołożyć). Z programu skorzystały także sąsiednie gminy: Iłów, Młodzieszyn i Sochaczew. Te same gminy brały udział w innymi programie unijnym „Geocaching jako determinanta wzrostu atrakcyjności agroturystycznej na Mazowszu.”

Mazowieckie lasy

Pociągiem retro można dojechać z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej z zawrotną prędkością 15 kilometrów na godzinę! Fot. Małgorzata Marczuk

Kampinoski Park Narodowy, który leży 20 km dalej w stronę Warszawy, to największy kompleks leśny na Mazowszu, a jednocześnie ostoja rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Puszcza wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO słynie z urozmaiconego krajobrazu (warto obejrzeć kontrastujące ze sobą wydmy i bagna). Liczne trasy piesze, rowerowe czy konne oraz ścieżki dydaktyczne i przeznaczone dla narciarzy biegowych zachęcają turystów do odwiedzenia puszczy o każdej porze roku.

Proponowana trasa przez puszczę rozpoczyna się na parkingu w Lipkowie. W istniejącym do dziś tamtejszym dworze bywał Sienkiewicz, który urzeczony pięknem okolicy umieścił tu scenę pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem. Warto zajrzeć do Lipkowa zwłaszcza z dziećmi. Place zabaw, tereny sportowe, wiaty, miejsca do spotkań i grillowania, parking, ścieżki (rekreacyjna i dydaktyczna) udało zrealizować dzięki środkom UE w 2015. Wartość projektu – 2,18 mln zł, a projekt techniczny zagospodarowania polany o wartości 47,49 tys. zł wykonała Gmina Stare Babice.

Fot. Małgorzata Marczuk

A miłośnikom fauny i flory polecamy wizytę w pobliskim Centrum Edukacji w Izabelinie czy Ośrodku Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Dzięki programowi UE „Czynna ochrona nietoperzy i renaturyzacja siedlisk murawowych w północnej części Łużowej Góry w Kampinoskim Parku Narodowym” możemy cieszyć się, że zapewniono rozwój tak rzadkiemu gatunkowi. Na wiosnę wszystko w Kampinosie śpiewa i pachnie…

Nieczynny jest jeszcze Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy. W lipcu 2017 rozpoczęła się rewitalizacja ośrodka; pracami objęto dwa budynki, ten, w którym obecnie znajduje się Muzeum Puszczy Kampinoskiej, oraz dawną leśniczówkę. Zmianie ulegnie otoczenie obu zabytków – z pewnością przyjeżdżający tu turyści indywidualni i grupy wkrótce będą mogli skorzystać ze ścieżek, parkingu czy wiat. Całkowity koszt zadania oszacowano na 4 145 144,70 zł, w tym dotacja ze środków Unii Europejskiej wyniesie 3 235 083,36 zł.

Chopin urodził się w Żelazowej Woli, niewielkiej wsi na Mazowszu i wpływ krajobrazu niemal słyszy się w jego utworach. Fot. Dorota Michalska

Ilu mieszkańców Mazowsza wie, że w pobliżu stolicy, w Pilaszkowie znajduje się miejsce, które gościło Kościuszkę, Dąbrowskiego, Ryxa, ks. Poniatowski? Dwór zbudowany został dla Franciszka Ryxa, sekretarza króla Stanisława Augusta. Zresztą swego wiernego sługę, Ryxa, odwiedził tu ostatni król Polski. Nieco później Tadeusz Kościuszko właśnie tutaj wręczył Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu nominację generalską. Murowany dwór w stylu klasycystycznym postawiony został przed końcem XVIII w. W Pilaszkowie mieszkał także wybitny inżynier Mieczysław Marszewski, który zaprojektował most Poniatowski w Warszawie. Dwór okala pięknie utrzymany park, zachęcający do spacerów.

Warte odwiedzenia jest Muzeum Dworu Polskiego, urządzony w stylowych wnętrzach. W sąsiedztwie funkcjonuje również największe na Mazowszu Muzeum Pojazdów Konnych (m.in. bryczki, karety, wozy chłopskie).

Katarzyna Wyszomierska

Czy wiecie, że piosenkę „Rozszumiały się brzozy płaczące” śpiewana przez polskich partyzantów z okresu II wojny światowej w 1943 roku nieznany autor zmienił i „brzozy” zastąpił „wierzbami”? Fot. Dorota Michalska

Namawiamy Was do przyłączenia się do akcji Olgierda Łukaszewicza – OBYWATELSKA LISTA WDZIĘCZNOŚCI DLA UE ZA SOLIDARNOŚĆ Z POLSKĄ  http://dziekujeciunio.pl/. Jego zdaniem, Polska pięknieje właśnie dzięki dotacjom z budżetu UE. Jak mówił w wywiadzie dla „Polityki”: „Mam taką książeczkę wydaną przez Ministerstwo Rozwoju „Polska pięknieje”, gdzie są sfotografowane cudowne obiekty turystyczne i podane kwoty, w jakiej wysokości doinwestowano je ze środków UE. To są tysiące faktów pomocy, ale jakoś nie otworzyły serc. Dlatego ogłosiłem Obywatelską Listę”.

www.MyObywateleUE.org

www.facebook.com/MyObywateleUE

www.facebook.com/groups/WdzieczniUE

Najbliższe spotkanie z aktorem i społecznikiem – 2 maja w Namysłowie w Bibliotece Miejskiej przy ul. Bohaterów Warszawy 5.

 

Polub nas na Facebooku