Wielka Majówka – nie tylko wypoczywaliście

polecamy

Od Bałtyku aż po Tatry było biało-czerwono, ale też kolorowo i wesoło: świętowaliśmy Święto Pracy, Dzień Flagi, rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przystąpienia do Unii Europejskiej. Ale też zbieraliśmy podpisy m.in. broniąc praw niepełnosprawnych…

Cieszyn

Codzienny protest Gabrieli Lazarek miał w pierwszym i trzecim dniu maja niezwykłych gości. Agnieszce Holland i Wojtkowi Maziarskiemu, która odczytali Manifest Piotra Szczęsnego, towarzyszyli  filmowcy obecni na Przeglądzie Filmowym „Kino na Granicy”. Wśród nich byli Beata Fudalej, Magdalena Łazarkiewicz, Mary Berlin, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Janusz Zaorski, Dorota Roqueplo, Janusz Zaorski, Małgorzata Zajączkowska, Gabriela Muskała, Przemysław Sadowski, Barbara Hycnar-Lewicka, Marcin Bosak, Kinga Dębska. W Cieszynie nie zabrakło jak zwykle przedstawicieli środowisk prodemokratycznych z Katowic, Rybnika, Krakowa, Mysłowa, Warszawy oraz Cieszyniacy.

Fot. Stanisław Kulka

Przemyśl

Święto Konstytucji 3 Maja i na rynku nasza delegacja. Towarzyszy nam piosenka „Chłopców z  Placu Broni”

„Tak niewiele myślę
Tak niewiele znaczę
Tak niewiele słyszałem
Tak niewiele potrafię
 
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem

A kim jesteście? Z jakiej partii? Jak to z żadnej, tak sobie rozdajecie „Konstytucję”? Ja znam konstytucję i nie potrzebuję. A co to leci z tego głośnika? Preambuła z tej Konstytucji… Ale nie pomyślałbym, że tak daleko od Warszawy zobaczę coś tak fajnego!!! Super jesteście, tak trzymać. A mogę drugą „Konstytucję” dla kolegi?

Tekst i zdjęcie – Rebelianty Podkarpackie

Gorzów Wielkopolski

W Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych 5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych Grupa Front Gorzów 2018 po raz piąty wspierała akcję zbierania podpisów pod petycją gorzowskich niepełnosprawnych, naszych przyjaciół. Protest solidarnościowy odbywa się w Gorzowie od końca kwietnia.

Tekst i zdjęcie – Monika Twarogal

Toruń

Pod hasłem „Polska dla wszystkich” 5 maja spotkaliśmy się w pobliżu toruńskiego ratusza, by okazać nasze wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów protestujących w Sejmie w walce o godne życie, by przypomnieć, że niepełnosprawni są wśród nas, nie trzeba odwracać głowy na ich widok, nie zajmujmy ich miejsc w autobusie lub na parkingu. Niepełnosprawność nie zawsze jest od urodzenia, często jest efektem wypadku lub choroby. W odruchu solidarności wyszliśmy na ulice wielu miast w kraju. Mieliśmy ze sobą kartki z hasłami wyrażającymi nasze wsparcie. Upomnieliśmy się o Polskę, która w swej Konstytucji ma zapisane artykuły mówiące o ochronie, pomocy, sprawiedliwości, traktowaniu wszystkich z szacunkiem. Wystarczy ją przestrzegać dla dobra obywateli. Zbieraliśmy podpisy Komitetu Społecznego # JESTEŚMY! „Żądamy pełnego i pilnego wdrożenia konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami”. Podobne protesty solidarnościowe z inicjatywy OSK odbyły się w Bydgoszczy, Piotrkowie Mazowieckim, Poznaniu, Sopocie, Warszawie, Lublinie, Łodzi, Pile, Wałbrzychu i we Wrocławiu.

Tekst – Obywatelski Toruń

Zdjęcia – Marek Krupecki

Częstochowa

Grupa Akcja Częstochowa 2 maja na pl.Biegańskiego w dzień Święta Flagi zbieraliśmy podpisy pod ogólnopolską akcją „Polska Wolna od Faszyzmu”. Podobna akcja miała miejsce dzień wcześniej w 14 rocznicę. Pamiętamy jak nasz piękny kraj wszedł do Europejskiej rodziny krajów demokratycznych. Radujmy się dziś! Bo jutro możemy to wszystko utracić.

Tekst i zdjęcie – Grupa Akcja Częstochowa

Sieradz

„Błysk Budzik” (o akcji pisaliśmy wcześniej – https://www.skwerwolnosci.eu/a/2018-03-28/blysk-budzik-budzi-polakow/) był troszkę inny niż zazwyczaj, bo tym razem dzięki uprzejmości Gąsienice Tour PL 2017/2018 zabraliśmy ze sobą „Liść Demokracji:. Po raz kolejny pojechaliśmy do Sieradza na targowisko. Ponieważ nie było żadnych szans na znalezienie miejsca do parkowania w najbliższej okolicy, zdecydowaliśmy, że Liść będzie jeździł w te i wewte, a my w tym czasie porozmawiamy z ludźmi i porozdajemy ulotki. Jakże miło było widzieć kosze wypełnione owocami i warzywami kupionymi na targu i leżącą na wierzchu naszą ulotką zachęcającą do udziału w wyborach! Jak przyjemnie było słyszeć odpowiedź, że ktoś przed chwilą już taka ulotkę dostał. Koleżanka i koledzy z Sieradza uwijali się wraz z nami i już w ciągu godziny nastąpiło „nasycenie rynku”. Postanowiliśmy zatem zajrzeć jeszcze na sieradzki rynek do słynnego fryzjera (pomnik Antoniego Cierplikowskiego, zwanego Antoine, który podbił Paryż, Londyn, Nowy Jork a czesał znane aktorki, gwiazdy estrady, ludzie kultury i sztuki, a także księżniczki i królowe), a potem do Zduńskiej Woli. Bo przecież głupio być tak blisko i nie wpaść na zduńskowolski Plac Wolności… A potem jeszcze Łask i Pabianice… no i nie warto już było zjeżdżać na żadną obwodnicę tylko przejechać przez zatłoczone centrum Łodzi wzbudzając zachwyt u przechodniów, kierowców aut i pasażerów miejskiej komunikacji. Instalacji zrobiono mnóstwo zdjęć, więc mamy nadzieję, że przynajmniej część trafił gdzieś do sieci i da do myślenia innym osobom. Warto budzić ludzi!

Tekst i zdjęcie – Ewa Kruszyńska

Płock

Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock uczestniczyło w święcie mas pracujących miast i wsi. Nie zapomnieliśmy oczywiście o 14 rocznicy wejścia Polski do UE. 1 maja świętowaliśmy podwójnie. Uroczystości przeniosły się na Stary Rynek. Był piknik dla mieszkańców. Ogromnym zaskoczeniem dla młodych była wystawa materiałów propagandowych z czasów PRL. Aktywistki komunistycznej organizacji młodzieżowej na traktorze, uśmiechający się robotnik rolny nawołujący, by walczyć „o szczęśliwą socjalistyczną wieś polską”, hasła o „przewodniej roli narodu” – plakaty pierwszomajowe zagościły na płockim rynku.

Tekst i zdjęcie – Krzysztof Borkowski

Lublin

Delegacja KOD złożyła kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Oddaliśmy szacunek historii – pierwszej konstytucji w Europie i drugiej na świecie, ale myślami byliśmy przy teraźniejszości – naszej Konstytucji RP. To ważne świadczyć o prawdzie, bo Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, członek PiS, podczas uroczystości powiedział: „Pewne rzeczy bolą nas Polaków, zwłaszcza dzisiaj, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pewne przeinaczanie faktów, zaklinanie historii, wskazywanie na Polaków i Polskę nie jako największą ofiarę nazizmu niemieckiego i komunizmu sowieckiego, ale nawet jako kolaborantów. Robią to różni ludzie. Za granicą i w Polsce. Ostatnio robili to celebryci, których nazwisk przez litość, ale też przez szacunek dla ich dokonań artystycznych wymieniał nie będę. Zwłaszcza niezbyt wykształceni, natrząsają się z naszej przeszłości historycznej. Nie doceniają wielkiej ofiary każdej kropli krwi wylanej za naród, czy kropli potu z czoła rolnika, która wsiąkła w ziemię ojczystą.”

Tekst i zdjęcie – KOD Lubelskie

Giżycko

Stowarzyszenie Wolne Miasto Giżycko 1 maja zbierało podpisy pod wnioskiem do Rady Miasta Giżycko w sprawie uhonorowania pierwszego Premiera Rządu w wolnej Polsce po roku 1989, poprzez nadanie nazwy skweru przy Urzędzie Miasta w Giżycku, przy ul. 1-go Maja, imienia Tadeusza Mazowieckiego. Zbierane są także podpisy pod petycją do Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego, wyrażającą sprzeciw przeciwko nowemu prawu wodnemu i zawierającą apel o wydanie rozporządzenia, na mocy którego zostaną obniżone stawki za opłaty od gruntów pokrytych wodami do kwoty wcześniej deklarowanej w konsultacjach przeprowadzanych przed wprowadzeniem nowego prawa wodnego. Pod tym wnioskiem może podpisać się każdy obywatel naszego kraju, nie tylko mieszkańcy Giżycka.

Tekst i zdjęcie – Wolne Miasto Giżycko

Łódź

Były kwiaty, konstytucje, flagi polskie i unijne, pamiątkowe zdjęcia, wreszcie hymn zaśpiewany do przepięknego akompaniamentu na flecie Lucjana – tak KOD Łódzkie świętował 3 maja. Plac Wolności, zwieńczony pomnikiem Tadeusza Kościuszki, to miejsce bliskie każdemu łodzianinowi. To samo serce miasta, punkt orientacyjny i symbol. To szczyt Piotrkowskiej, tradycyjnego szlaku naszych marszy. Ile razy Naczelnik spoglądał na nas, gdy krzyczeliśmy hasła, które i jemu zapewne byłyby bliskie – Wolność, równość, demokracja. Dołączyli do nas przedstawiciele partii oraz ruchów opozycyjnych z Łodzi i regionu. Członkowie Nowoczesnej przyszli w koszulkach z napisem KONSTYTUCJA, za które spotkały ich wcześniej pod Katedrą nieprzyjemności ze strony policji. Wichrzyciele i buntownicy – tak określano kościuszkowców i tak samo mówi się o nas. Naczelnik po raz kolejny by nas zrozumiał. W pewnym momencie pojawiła się delegacja członków partii rządzącej. Złożyli kwiaty i znicz – sensu tego ostatniego nie byliśmy w stanie rozszyfrować, bo my nie pogrzebaliśmy jeszcze Konstytucji, ani miłości do ojczyzny. Zapraszaliśmy ich do wspólnego świętowania, ale nie zareagowali. Zanim skończyliśmy śpiewać hymn (cztery zwrotki trochę trwają), już odeszli. Mieli jednak pecha, bo obok ich aut zaparkował Liść Demokracji. Oj, nie był to łatwy dzień dla łamiących Konstytucję. Ewidentnie nie czuli się na miejscu na placu Wolności. Atmosfera była wspaniała i nie chciało się rozstawać, chociaż palące słońce dawało się nam we znaki. Po zakończeniu zgromadzenia część z nas udała się na kawiarenkę na Piotrkowską.

Tekst – grupa KOD Łódzkie

Zdjęcia – Michał Stolarski

Warszawa

Na zaproszenie grupy Wolna Praga do wspólnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Parku Skaryszewskim w Warszawie, pozytywnie odpowiedziało wiele osób. W to lubiane przez mieszkańców stolicy miejsce zawitali posłowie – Rafał Trzaskowski, Marcin Kierwiński, władze naszej Dzielnicy oraz radni m.st. Warszawy i rzesze mieszkańców spędzających świąteczny dzień w parku. Ogromnym powodzeniem cieszyły się ankiety z pytaniami o potrzeby mieszkańców. Rozdaliśmy 3000 szt kokard narodowych, które grupa własnoręcznie wykonała oraz 300 flag narodowych przekazanych przez PO Praga Południe. Było przede wszystkim patriotycznie, radośnie ze wspólnym śpiewaniem znanych pieśni i piosenek. Na Skaryszaku, bo tak Warszawiacy nazywają ten teren, Kotka Pela śpiewała: „Tu człowiek ma prawa, tu wolna jest Warszawa”. Pokazaliśmy radosny patriotyzm! A na zakończenie obchodów rozwinęliśmy 50 metrową biało-czerwoną!

Tekst – Barbara Dousa

Zdjęcia – Wiesław Piasecki

Polub nas na Facebooku