Obywatel UE – Olgierd Łukaszewicz w Namysłowie

Olgierd Łukaszewicz w Namysłowie
polecamy

W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale też w dzień po kolejnej rocznicy wejścia w struktury UE mieliśmy okazję porozmawiać o polskim patriotyzmie, roli Polski w rodzinie europejskiej, a także zobaczyć jak miasto rozwinęło się dzięki funduszom z UE.

Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem z okazji Święta Flagi w Bibliotece Publicznej odbyło się 2 maja. Organizatorzy to: Otwarta Rzeczpospolita Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii oraz „My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego”

Olgierd Łukaszewicz w Namysłowie

Świetne spotkanie, którego tematem były „Rozmowy o Polsce”. Nasz gość przedstawił swoje stanowisko i ocenę okresu PRL, przemian, które nastąpiły po 89 roku oraz sytuacji, która miejsce aktualnie w naszym kraju. Przedstawił cele powołanej przez siebie Fundacji „My Obywatele UE”. Zachęcał do okazywania wdzięczności UE za zmiany, które nastąpiły w naszym kraju, ale i ostrzegał przed ewentualnym wyjściem naszego kraju ze struktur zjednoczonej Europy – tym samym możliwością utraty bezpieczeństwa naszego kraju.

Było też dużo o historii i patronie fundacji Wojciechu Bogumile Jastrzębowskim – wizjonerze zjednoczonej Europy i twórcy dokumentu „Konstytucja dla Europy”. Nasz gość zachęcał do tworzenia Klubów Obywatelskich i pracy na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Były też nawiązania do działalności artystycznej Olgierda Łukaszewicza jak i wiele ciekawych pytań od licznie zgromadzonej publiczności.

Olgierd Łukaszewicz w NamysłowieDzień później w ostatni dzień wizyty Olgierda Łukaszewicza odbyliśmy spacer po Namysłowie. Na trasie była Namysłowska Starówka, Synagoga, Park im. Prof. Władysława Bartoszewskiego i napotykane co rusz plakaty – ślady zapowiedzi jego przyjazdu do naszego miasta. To ostatnie chwile poświęcone na rozmowy z Namysłowianami. Dalsze wspólne zdjęcia i pożegnania. Olgierd Łukaszewicz pozostawił niezatarte wspomnienia ze spotkań u wielu z nas. Na koniec jako ostatni otrzymałem wpis do książki autorstwa naszego gościa, taki wpis, który daje kopa do dalszej pracy w budowaniu obywatelskiego społeczeństwa. Liczę, że to nie ostatnie spotkanie z tym wielkim aktorem w Namysłowie. Może warto stworzyć tu klub obywatelski i przyłączyć się do „Obywatelskiej listy wdzięczności dla UE”, co Wy na to?

Tekst – Adam Świtlik

Zdjęcia – Adam Świtlik i Mateusz Magda 

Relacja filmowa ze spotkania – Video-KOD

Olgierd Łukaszewicz – założyciel fundacji "My Obywatele Unii Europejskiej" Wykład w Namysłowie

Olgierd Łukaszewicz z Fundacji "My, Obywatele Unii Europejskiej" Wykład w Namysłowie w dniu Święta Flagi

Posted by Video-KOD on Tuesday, May 15, 2018

Europa z kosmosu

Co wspólnego ma skok Felixa Baumgartnera ze stratosfery z integracją europejską? Opowiada Olgierd Łukaszewicz, aktor.

Posted by Front Europejski on Friday, May 11, 2018

Polub nas na Facebooku