X Kongres Kobiet, a na nim SKWER WOLNOŚCI

polecamy

Za około dwa tygodnie, w stulecie praw kobiet, w Łodzi odbędzie się dwudniowe spotkanie dla pań. To jubileuszowe – będzie także drugim, na którym zaistnieje nasz portal – tym razem jako organizator wystawy i spotkania pt. POL(S)KA W PROTEŚCIE.

Regionalny Kongres Kobiet, który ponad dwa tygodnie temu odbył się w Toruniu, zgromadził prawie 300 pań z różnych środowisk, różnych poglądów i o różnorakich zainteresowaniach. W Centrum Kultury Dwór Artusa pojawiły się pochodząca stąd posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która poprowadziła panel o tolerancji, Marta Lempart, która opowiadała o protestach nie tylko kobiecych, oraz pisarka i publicystka Klementyna Suchanow, znawczyni Gombrowicza i uczestniczka wielu protestów, prof. Magdalena Środa, inicjatorka Kongresu Kobiet, dr Sylwia Spurek, która jest zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania.

Już niedługo do Łodzi pojedziemy na ogólnopolski kongres i coroczne spotkanie pań, by podzielić się wiedzą i doświadczeniami, tworzyć koalicje, chwalić się swoimi działaniami, znaleźć pomoc i co najważniejsze, wspierać się. Mimo różnic w poglądach, przynależności społecznej, partyjnej, organizacyjnej, środowiskowej, zawodowej będziemy rozmawiać na temat polityki, ekologii, zdrowia, wychowania dzieci, feminizmu, protestów, samorządności, tolerancji. W programie m.in. warsztaty, panele, spotkania, pokazy, wystawy oraz „Gabinet Cieni”, „Wielka debata samorządowa”, „Gniew kobiet – czas protestów”, „Nie molestuj mnie!”.

Nasz portal podobnie jak w Poznaniu na IX Kongresie, będzie towarzyszył obradom. Ale także przygotowuje wystawę. W tym roku w ramach Kongresu Kobiet chcielibyśmy zaproponować ekspozycję POL(S)KA W PROTEŚCIE. Wystawa dotyczyć ma kobiet, które w różnych miejscach Polski protestują w obronie swoich/naszych praw. Zobaczycie fotogramy dokumentujące strajki kobiet, marsze w obronie konstytucji, kontrmiesięcznice, demonstracje antyfaszystowskie itp. Nasze fotografki, które czynnie biorą udział w protestach, przedstawią swoje prace w formie fotogramów. Ekspozycji będzie towarzyszyć spotkanie z POLKAMI W PROTEŚCIE, czyli dziewczynami ze zdjęć. Gośćmi SKWERU WOLNOŚCI będą kobiety ze zdjęć m.in.: Gabriela Lazarek – fryzjerka z Cieszyna, protestująca dzień w dzień z plakatem z odręcznym napisem: „Jeżeli nie jesteś obojętny, stań przy mnie 5 minut” oraz Magda Kim – uczestniczka wielu protestów, wzywana na policję, miała sprawę za „blokowanie obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej” – jak napisał oskarżyciel, choć w rzeczywistości blokowała neofaszystów.

X ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się 16-17 czerwca 2018 r. (Hala EXPO, al. Politechniki 4, Łódź). Wszystkie spotkania są bezpłatne. Rejestracja elektroniczna – przed przyjazdem – https://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/register-user/kongresy_kobiet/x_kongres_kobiet/rejestracja

Anna Dysińska

Dziś w Łodzi – mieście kobiet – Rada Programowa i konferencja prasowa na temat X ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który już niebawem – 26 i 27 czerwca. Program już wkrótce na www.kongreskobiet.pl. Tam też rejestracja. Zachęcamy! #10KongresKobiet Lodz #KochamLodz

Posted by Stowarzyszenie Kongres Kobiet on Thursday, May 24, 2018

Polub nas na Facebooku