#KongresKobiet – zaczynamy odliczać!

Już w ten weekend odbędzie się kolejne spotkanie Polek, które chcą poznać się, podyskutować, dowiedzieć się czegoś o sobie i świecie. W Łodzi 16 i 17 czerwca odbędzie się jubileuszowy X Kongres Kobiet.

Pochodzą z małych, i z dużych miast, „dobra zmiana” wytrąciła je z „normalnego” życia i uruchomiła ogromne pokłady energii, emocji i pasji. Są obywatelkami wkurzonym na zmiany dotyczące praw kobiet, są w kontrze do nacjonalistów, organizują protesty w obronie konstytucji i te w kontrze do reformy edukacji, chodzą na „kontrmiesięcznice”, demonstracje antyfaszystowskie i równościowe, pikiety w obronie zwierząt i solidarnościowe z niepełnosprawnymi. Poznacie: Gabrielę Lazarek, Magdę Klim (Rudą) i Martę Lempart. Spotkanie, na które podczas X Kongres Kobiet zaprasza nasz portal, poprowadzi Dorota Ceran. Przez 2 dni będzie można oglądać wystawę zdjęć naszych fotografek dokumentujących protesty od jesieni 2015 roku. Ekspozycję i spotkanie przygotowaliśmy we współpracy z m.in. Fundacją „Łódzka Arka Demokracji” i KOD Region Łódzki.

Serdecznie zapraszam w imieniu koleżanek, dzięki którym nasz portal zyskuje fantastyczne ilustracje. Wybranie trzydziestu paru zdjęć było ogromną pracą wiążącą się z odrzuceniem setek dobrych zdjęć. Mam nadzieję, że ich wybór a także spotkanie z fantastycznymi kobietami, będzie dla Państwa ogromną przyjemnością. DO ZOBACZENIA W ŁODZI.

Katarzyna Wyszomierska

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić tegoroczny Kongres Kobiet?

Z ruchem kobiet jestem związana od 1990 roku w ramach NSZZ SOLIDARNOŚĆ. Jako współzałożycielka związku w kraju widziałam wiele fantastycznych kobiet w tamtym czasie. Ale teraz także są niesamowite dziewczyny. Jestem oczywiście dumna z tego ruchu kobiecego, którego w III RP, my kobiety Solidarności, byłyśmy prekursorkami. Dlatego z taką radością witam działania moich koleżanek w całym kraju. Nie jest mi obojętne to, że kobiety w obecnym czasie, a w szczególności teraz walczą już nie tylko o sprawy pracownicze, ale o inne. To cały alfabet spraw dotykających samostanowienia o sobie, o rodzinie, o życiu i o działalności społecznej, politycznej itp. Kongresem w Poznaniu byłam zachwycona, dlatego chcę być na jubileuszowym. Najchętniej byłabym na wszystkich panelach, warsztatach, spotkaniach, ale czasowo to się nie da.

Krystyna Stachowiak, jedna z liderek krajowej i wielkopolskiej ‚Solidarności’, a obecnie jedna z liderek KOD Wielkopolska

Oczywiście, że jadę.  Chcę brać  udział w sprawach ważnych, a Kongres jest takim ważny wydarzeniem. Spodziewam się ciekawych wykładów. W mojej obecnej sytuacji w szczególności interesuje mnie Centrum Praw do Odpowiedzialnego Rodzicielstwa. W tamtym roku byłam w Poznaniu i uczestniczyłam w wielu ciekawych wykładach. Spotkałam tam kobiety, z którym nawiązała znajomość czy współpracę lub jedno i drugie. I to też jest bardzo cenne.

Monika Nowak, „za chwilę” mama oraz fotografka naszego portalu

Niestety nie byłam na ostatnim kongresie w Poznaniu. Ale z relacji koleżanek wiem, że było bardzo merytorycznie i ciekawie. Więc nie mogę się doczekać jubileuszowego spotkania kobiet z całej Polski. Oczywiście biorę za to regularnie udział w naszych regionalnych kongresach. Na Kongres jadę z kilku powodów. Po pierwsze będę mówczynią w panelu samorządowym. Po drugie wreszcie mam wolne, więc mogę spędzić w Łodzi całe dwa dni i wszystkiego, co mnie interesuje posłuchać. Poznam też wiele wspaniałych kobiet, które znam z telewizji czy internetu. Spotkam te, które znam od czasu I Kongresu. I spodziewam się wielu cennych uwag i porad jak prowadzić tę naszą walkę nie tylko o prawa kobiet, ale o prawa mniejszości.

Monika Twarogal, Grupa Front Gorzów 2018 

#KongresKobiet

ZARYS PROGRAMU

https://www.kongreskobiet.pl/program

REJESTRACJA

https://www.kongreskobiet.pl/rejestracja


Imprezy towarzyszące:

 • Spacer HERstoryczny z przewodniczkami: Łódzkim szlakiem kobiet
  Data: 15.06; czas trwania: ok. 2,5 h.
  Zbiórka o godz. 17:00 pod Muzeum Historii Farmacji, Plac Wolności 2
 • Wystawa artystek głuchych oraz młody twórczyń z łódzkiej ASP Niewypowiadalne
  Otwarcie wystawy: 12.06.
  Miejsce: Galeria MEOK, ul. Piotrkowska 46Wydarzenie organizuje Galeria MEOK oraz Katedra Historii Sztuki UŁ wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki.
 • Centrum Twórczości Lutnia Bałuckiego Ośrodka Kultury, ul. Łanowa 14
  Data: 15.06., godz. 17:00-21:00
  17:00 – Warsztaty ABC fotografii, czyli nie taki aparat straszny jak go malują… dla kobiet; prowadzenie Izabela Zielińska
  17:00 – Warsztaty rękodzielnicze; prowadzenie Anna Łazicka
  17:00-20:00 – Jesteś piękna w wykonaniu Łódzkiej Szkoły Mody,  Kosmetologii, Fryzjerstwa-Hotelarstwa Anagra
  18:00-19:00 – Kobieta, czy rzeczywiście słaba płeć – debata społeczna
  19:00-21:00 – wspólne grillowanie na zakończenie
 • Premiera książki  Bagaż osobisty. Dworzec Gdański 1969, spotkanie z Agatą Tuszyńską
  Data: 15.06., godz. 18:00
  Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83 (Park Ocalałych)
 • Muzeum Miasta Łodzi wprowadza 15.06. ulgowe bilety do Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Kanału Dętka dla wszystkich kobiet.
  Ponadto, w piątek (15.06.) dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie Muzeum Kanału Dętka po ciemku, w kaskach z latarkami.Godziny otwarcia Muzeum Miasta Łodzi, 15.06.: 12:00-18:00
  Bilet indywidualny ulgowy: 8 zł
  Godziny otwarcia muzeum Kanału Dętka, 15.06.: 10:00-16:30 (ostatnie wejście 16:15)
  Bilet indywidualny ulgowy: 3 zł

Jak było na poprzednim kongresie?

IX Kongres Kobiet – warsztaty, panele, sesje, koncerty

Kongres Kobiet – mocny głos nie tylko pań

Polub nas na Facebooku