20 lipca 2019

Strona główna Publicystyka 10.06 – jesteśmy na spotkaniach PiS

10.06 – jesteśmy na spotkaniach PiS

0
10.06 – jesteśmy na spotkaniach PiS
Milanówek - powitanie posła Czarneckiego. Fot. Katarzyna Pierzchała

#PolskaJestJedna i coraz bardziej podzielona. I chora, bo okazuje się, że coraz częściej politycy PiS odwołują mitingi wyborcze z suwerenem. Czyżby bali się LOTNEJ BRYGADY OPOZYCJI? Spotkania na rynku czy w KFC z suwerenem także mogą być trudne i nie tylko dla prezydenta czy byłej premier.

Niedziela okazała się z jednej strony pechowa, a z drugiej szczęśliwa dla „dobrej zmiany”; z powodu choroby odwołano kilka spotkań, ale wieczorem okazało się, że ci, co zaniemogli, ozdrowieli nagle…

Konopnica – Robert Telus

PolskaJestJedna PiS to pycha i szmal
Fot. PO

Paweł wybrał się na spotkania z, jak mówi sarkastycznie, „wybitnym przedstawicielem jedynie słusznej partii, chwalcą czasów Bieruta”. – Wszelkie opowieści o tym, ze na takich spotkaniach panuje wroga atmosfera ze strony stronników rządzącej partii można między bajki włożyć, bowiem przez cały nasz pobyt w Konopnicy nie zauważyliśmy jakichkolwiek przejawów agresji – mówi. – Mało tego, żaden przedstawiciel PiS nie zwrócił się do nas z jakąkolwiek nieprzyjemną uwagą o naszym ubeckim pochodzeniu czy komunistycznej proweniencji. Byli na tyle mili i taktowni, że nie pokazali się nawet na oczy. Poseł Telus mimo zapowiedzi na stronach spotkań PiS, w ogóle na spotkanie nie przyjechał. A my tak się przygotowaliśmy…

Ciężkowice – Ryszard Terlecki

Zaczynają uciekać jak dzieciaki z lekcji i przynosić zwolnienia od lekarza – śmieje się Ewa. – Pojechałam do Ciężkowic, marszałek niespodziewanie trafił do szpitala w Krakowie. Przed spotkaniem poinformował o tym obecnych na sali poseł PiS Włodzimierz Bernacki. Terlecki miał jeszcze być wieczorem w Tarnowie, ale nie dojechał ze względu na pobyt w szpitalnym oddziale ratunkowym jednego z krakowskich szpitali. Ale kiedy dojechałam do domu, to okazało się, że już ozdrowiał i opuścił SOR. I jak tu narzekać na polską służbę zdrowia?

Orneta – Marcin Horała

Na pięć minut przed spotkaniem doliczyłem się piętnastu uczestników spotkania razem ze mną – opowiada Jerzy. – Frekwencja nie powalała. Samo spotkanie rozpoczęło się z 10 minutowym opóźnieniem. W sumie było 27 osób ze mną, posłem, oficjelami partyjnymi i dziennikarzem TVN. Samych słuchaczy – 20. Zdziwiło mnie, że sama wypowiedź posła trwała tylko 20 min. Czyżby jest już znudzony opowiadaniem bajek i sam w to nie wierzy? Po łepkach przeleciał temat „piątki” Morawieckiego, bardziej się skupił na zakłamywaniu rzeczywistości, czyli generalnie jak to było źle pod rządami poprzedników, a jak teraz jest dobrze i jak to wyciągają Polskę z ruiny. 

Jerzy był pierwszym z zadających pytania. – Gdy tylko przedstawiłem się, że jestem z KOD zaczęła się „jazda”  łącznie z mocowaniem się z panem, który chciał mi zabrać mikrofon – opowiada. – Zapytałem, czy ze względu na chwalony przez PiS wzrost gospodarczy, jest szansa na 500 plus dla niepełnosprawnych. Drugie pytanie dotyczyło podwyżki cen paliw o 10 gr na litrze tzw. opłata smogowa od przyszłego roku. Po mnie pytanie zadał pan Andrzej, który jak się okazało, też był tym krnąbrny. Jego pytania dotyczyły również osób niepełnosprawnych, a szczególnie chciał wyjaśnienia skąd Morawiecki wziął wyliczenia, że dorosłe osoby niepełnosprawne maja ponad 3 tysiące złotych. Cytując dane statystyczne GUS zapytał dlaczego na Warmii i Mazurach mamy najdroższą energię elektryczna i paliwo, oraz dlaczego PIS stawia na energie atomową a odchodzi od odnawialnych źródeł energii?

Pozostałe pytania zadawali już zwolennicy „dobrej zmiany”, które miały głównie charakter lokalny. Na pytania poseł odpowiadał zbiorczo, sala co raz to mnie uciszała stertą wyzwisk. – Jedyna w temacie odpowiedź jaką usłyszałem, to była informacja, że PiS będzie zakładał farmy wiatrowe na Bałtyku, a opłata smogowa doliczona do paliwa pójdzie na zapłacenie kar w UE za nieprzestrzeganie norm ochrony środowiska, które zawaliło PO – mówi Jerzy.
Było jedno pytanie, które przykuło moją uwagę „Dlaczego składki wędkarskie są tak wysokie?” … jakby był to największy problem w tym regionie. Zastanawia mnie jedna rzecz, czy ich zwolennicy naprawdę wyłączyli myślenie? Czy opłata za kartę wędkarską jest ważniejsza od demontowania państwa? Do tej pory nie mogę tego zrozumieć.

Kolbuszowa – Beata Szydło

PolskaJestJedna Beata Szydło
Fot. PW

– Premier obiecała słuchać, ale dlaczego chce słuchać ciągle tych samych? – pyta Piotr, który pojechał na niedzielne spotkanie z synem. – Byłem w Kolbuszowej z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw była msza w kolegiacie, a potem scenie, która stanęła na rynku wystawiono widowisko historyczne i koncert Orkiestr Dętych z krajów powstałych po rozpadzie Austro-Węgier. Po nim udało mi się podejść dość blisko Beaty Szydło i zapytać, czy porozmawia z opozycją? Zapytałem o wsparcie dla małych firm, o te 8 tysięcy kwoty wolnej od podatku dla każdego. Pochwaliłem za 500+ i zapytałem, czy nie lepiej byłoby zabrać bogatym i dać dla niepełnosprawnych. Nie dostałem odpowiedzi. Tak słuchają ludzi…

Milanówek i Raszyn – Ryszard Czarnecki

Milanówek. Fot. Katarzyna Pierzchała

– W Milanówku pytania owszem, były i to nie z kartek, tylko z sali, ale…. – mówi Kasia, która często bywa na spotkaniach w ramach #PolskaJestJedna – ale tylko od „swoich”. Jak „swoich” zabrakło, to wciskano mikrofon tym, co rąk nie podnieśli do pytania i już byli „swoi”. Udało nam się w końcu zabrać głos, ale czuliśmy niedosyt słysząc wymijające odpowiedzi, więc jeszcze udaliśmy się do Raszyna, na kolejne spotkanie.

Milanówek:
https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/224854624779170/
https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/224894264775206/
https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1847289688908393/

Raszyn
https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/224950974769535/
https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1847377902232905/

Lubartów – Stanisław Karczewski

O flagę unijną apelował „gorszy sort”, upominał się też o szkolną wyprawkę dla dzieci z domów dziecka (zostały pominięte w ustawie) i krytykował umieszczaniu „swoich” w spółkach skarbu państwa. A „dobrozmienni” dziękowali za program 500+, apelowali o „prawdziwy i jeden przekaz” w mediach, bo nie mogą się w tym wszystkim połapać.

„Jeżeli rządzący nie szanują praw człowieka, to ich władza jest bezprawna – Jan Paweł II”, „Warto być przyzwoitym” oraz portret Jarosława Kaczyńskiego z podpisem „Jarosław opamiętaj się” – tak przygotowali się przeciwnicy PiS. Doszło do wyrywania transparentów i wyzwisk.

https://www.facebook.com/100010887185410/videos/588470708192497/

 

Brańsk – Stanisław Piotrowicz

W ramach objazdu kraju realizowanego przez posłów PiS, tę małą miejscowość odwiedził przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członek Komisji Ustawodawczej. Wiele osób z przeciwnej strony, zachęconych jego słowami (cyt. „Przed dwoma laty wsłuchiwaliśmy się w głos wyborców i robimy to teraz.”) pojawiło się na tym spotkaniu. W Brańsku o swoich przeciwnikach pojawiających się na mitingach mówił: „W kółko ci sami ludzie, znane twarze, te same twarze, jeżdżące tymi samymi środkami lokomocji, wywieszające te same transparenty. Przychodzą po to na takie spotkanie nie, żeby zadać pytanie, tylko żeby storpedować spotkania. (…) Niedopuszczalne jest to, ażeby grupka zorganizowanych ludzi – można się tylko domyśleć działających z czyich inspiracji – ograniczała prawa i wolności innych.”

„Granicą wolności jednego człowieka jest wolność drugiego człowieka” i „Każdy ma prawo krytykować ten rząd” – powiedział także. Przypomnijmy, że na poprzedni spotkaniu z Piotrowiczem, mężczyzna, który nazwał go „komunistycznym prokuratorem”, został wylegitymowany przez policję zaraz po tym, jak opuścił spotkanie.

Spotkanie z Piotrowiczem

Posted by KOD Podlaskie on Saturday, June 9, 2018

Mało kto pamięta o jakiejś „piątce” Morawieckiego, tylko w przychodni czy przy niedzielnym obiedzie mówi się raczej o pytaniach, które wprawiają PiS w zakłopotanie, jeśli nie w panikę. Słupki poparcia lecą w dół, ale czy za kilka miesięcy przy urnie wyborca rozliczy „dobrą zmianę”?

Leszek Żarnowiecki

PolskaJestJedna Beata Szydło zaproszenie

Fotorelacja z Raszyna i Milanówka – Katarzyna Pierzchała