Nacjonalizm to nie patriotyzm​!

Nacjonalizm to nie Patriotyzm
Fot.
polecamy

Pod tym hasłem 16 czerwca odbył się w stolicy Tatr  antyfaszystowski marsz zorganizowany przez grupą KOD Podhale. W marszu wzięli udział przedstawiciele z Krakowa, Oświęcimia, Tarnowa i innych miast, a także aktywiści Obywateli RP z Pawłem Kasprzakiem.

Głównym celem organizatorów i uczestników demonstracji było wyrażenie sprzeciwu wobec aktywnego udziału grup nacjonalistycznych w życiu publicznym Zakopanego przy jawnym poparciu władz miasta. Bezpośrednią przyczyną protestu był atak dokonany przez podhalańskich nacjonalistów na sympatyków KOD-u świętujących rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Posted by KOD Podhale on Saturday, June 16, 2018

Marsz wyruszył spod budynku starostwa. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Zdaniem organizatorów to właśnie obecny starosta tatrzański Piotr Bąk szczególnie sprzyja obecności nacjonalistów w życiu publicznym Podhala. Pod pomnikiem Józefa Kurasia „Ognia” odczytano listę ofiar żołnierzy podziemia antykomunistycznego na Podhalu. Stamtąd demonstranci skierowali się pod budynek Urzędu Miasta, gdzie odczytano list do władz z żądaniem wyjaśnienia oficjalnej obecności ONR-u w przestrzeni publicznej Zakopanego.

List z żądaniem wyjaśnień

„Zwracamy się do Pana Burmistrza oraz Radnych z żądaniem udzielenia wyjaśnień dotyczących oficjalnej obecności przedstawicieli Obozu Narodowo-Radykalnego w przestrzeni publicznej. (…)

Czy z Bogiem na ustach – z Bogiem, który jest synonimem miłości, można lżyć najbardziej plugawymi słowami innego człowieka? Czy można wobec drugiego człowieka używać siły, czy można stosować brutalną przemoc? Czy ludzie honoru zakrywają swoje twarze? Czy człowiek honoru dopuszcza się czynów, których nie ma odwagi firmować własną twarzą? Cóż wspólnego z honorem ma brutalne wyrywanie starszym kobietom transparentu z ich rąk, tylko dlatego, że miały one odwagę manifestować swoje przywiązanie do praworządności i demokracji? Sprawcy tego niegodnego czynu spalili potem ten brutalnie skradziony transparent, chwaląc się tym faktem w mediach społecznościowych.

Ci młodzi ludzie z pewnością nawet nie pojmują, że w ten sposób symbolicznie nawiązali do tych, którzy zaczęli wprowadzać swoją zbrodniczą ideologię od palenia książek a skończyli na paleniu ludzi.  (…)  Młodzi ludzie, którzy napadli na zorganizowane przez KOD Podhale święto Konstytucji 3 Maja, dokonali tego po oficjalnych uroczystości organizowanych przez Pana, Panie Burmistrzu! W czasie tych uroczystości dumnie maszerowali trzymając jedną ręką wielką flagę Polski, a drugą ręką zielone proporce ze znakiem falangi! Podczas tych uroczystości brali udział we mszy, manifestując swoje symbole przed kardynałem Dziwiszem, przed starostą naszego powiatu i przed burmistrzem Zakopanego!

Czy wszystkim samorządom lokalnym obojętny jest wizerunek Zakopanego i całego regionu, który żyje przecież z turystów? Czy w oczach milionów przybywających tutaj ludzi z Polski i całego świata Zakopane ma się zapisać jako ważny ośrodek nacjonalizmu? Czy faszyzm i jemu podobne ideologie, które stały się źródłem potwornych zbrodni dokonanych na Polakach i innych narodach, ma być wizytówką Podhala? To tutaj zrodził się niechlubny Goralenvolk i to jest fakt, o którym w kontekście obecności ONR-u w przestrzeni publicznej nie można zapominać.” – fragmenty listu.

Zakopane. W Sprawie Kurasia, „Ognia”.

Posted by Paweł Kasprzak on Saturday, June 16, 2018

Następnie maszerujący przeszli ulicą Krupówki na plac przy oczku wodnym, gdzie protest zakończył się przemówieniami organizatorów i gości. W marszu wzięło udział około 150 osób. Na całej trasie towarzyszyło mu kilkunastu sympatyków Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Obyło się bez incydentów.

KOD Region Małopolska

Polub nas na Facebooku