X ogólnopolski Kongres Kobiet – reminiscencje

O kobietach w mediach (za mało ich), o ich zaangażowaniu w obronę wartości demokratycznych (ogromna rola artystek), o niepełnosprawnych (nie tylko o ich protestach) była mowa podczas kongresowych spotkań. Nie zabrakło miejsca na rozważania o „naszych braciach mniejszych”.

Kongres Kobiet reminiscencje
Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

W pierwszy dzień Kongresu w Centrum Medialnym odbyło się spotkanie Piotra Pacewicza (OKO.press) pt. „Gdzie te liderki?”. Warto przypomnieć, że w manifestacjach ulicznych większość stanowią kobiety. Widać to wyraźnie nie tylko w wynikach badań, ale także na zdjęciach czy relacjach zamieszczanych na naszym portalu. W środkach masowego przekazu (np. reklamach czy serialach) najczęściej jawią się jako bierne istoty. Zresztą reklamowe uproszczenia myślowe to skuteczna forma utrwalania stereotypu. W mediach światowych, kobiety zajmują mniej niż 30 proc. wyższych stanowisk w redakcjach prasowych. W naszych zapewne jest ich zdecydowanie mniej. To wszystko przyczynia się do tego, że większość publikacji pokazuje męski punkt widzenia. Podczas dyskusji padł przykład Moniki Olejnik, która do studia telewizyjnego zaprasza najczęściej panów.

Kongres Kobiet reminiscencje
Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Wiele tematów ważnych dla osób z niepełnosprawnościami poruszano podczas kongresu. Głos oddano przede wszystkim bezpośrednio zainteresowanym. Kuba Hartwich i Iwona Hartwich – jego niezwykle dzielna i piękna mama byli gośćmi tej imprezy. Pani Iwona obok m.in. Marty Lempart, Oxany Lytvynenko (Ukrainka, która angażuje w działalność społeczną w Toruniu – na zdjęciu w szarej koszulce), Joanny Scheuring-Wielgus wzięła udział w panelu „Czas gniewu” poświęconemu różnorodnym protestom, które trwają od jesieni 2015. Powiedziała: Trzeba mieć odwagę żeby wyjść na ulice i powiedzieć nie zgadzam się. We mnie jest bardzo mocny gniew. Byliśmy poniżani przez 40 dni. Trzeba protestować i nie można się zgadzać z kłamstwami obecnej władzy.

Kongres Kobiet reminiscencje
Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Podczas spotkania organizowanego przez Fundację Łódzka Arka demokracji rozmawiano o tym, czy możliwa jest sztuka pozbawiona kontekstu, „sztuka dla sztuki” oraz jakie są konsekwencje takiego zaangażowania dla kultury, społeczeństwa i samego artysty. W dyskusji wzięły udział przedstawicielki świata kultury, zaangażowane w obronę wartości demokratycznych, miejsca Polski w Europie, w walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet: Agnieszkę Holland, Dorotę Stalińską, Joannę Szczepkowską, Manuelę Gretkowską i Anetę Kosin – łódzka plakacistka, poruszająca kwestie społeczne, w tym przemocy wobec kobiet.

Kongres Kobiet, Emigracja wewnętrzna a obywatelskość

Posted by Mirek Michalski on Sunday, June 17, 2018

Czy zdajecie sobie sprawę, że większość zjadanych czy przetwarzanych zwierząt to samice? Po raz pierwszy w dziesięcioletniej już historii kongresu powstało Centrum Zwierząt, w ramach którego mądre i aktywne kobiety debatowały między innymi o tym, dlaczego feministki powinny walczyć o prawa zwierząt?

Debata: Dlaczego feministki powinny walczyć o prawa zwierząt?

Posted by Fundacja Alberta Schweitzera on Saturday, June 16, 2018

Zebrała AD

#10KongresKobiet #Lodz #KochamLodz #lodzkie#promujelodzkie

Polub nas na Facebooku