Przegląd zagranicznych mediów

polecamy

Tusk, zapytany o zmiany w obszarze wymiaru sprawiedliwości odpowiedział „uważam, że wszystkie strony konfliktu, ale zacząłbym jednak od polskiego rządu, powinny zastanowić się, w jaki sposób – jest to bardzo ważne dla Polski i polskiej reputacji – przywrócić poczucie ładu i praworządności w odniesieniu do Polski”.

To głos Polaka, moim zdaniem – nieco wymijający. Co sądzą dziennikarze zagraniczni o nadchodzących zmianach?

Dzienniki krajów europejskich informują o walce polskich sędziów przed podporządkowaniem wymiaru sprawiedliwości rządom PiS. Szwajcarska gazeta „Tribune de Geneve” informuje 28.06.2018 o wezwaniu Prezes Sądu Najwyższego skierowanego do sędziów by stanęli w obronie państwa prawa. Autor artykułu pisze, że gdy PiS tylko doszedł do władzy, połączyło funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. „Ultra-konserwatywny Zbigniew Ziobro, mianowany na te dwa stanowiska, zwolnił niektórych prokuratorów i nie waha się wszczynać postępowań przeciwko decyzjom sędziów, którzy nie są po myśli dla jego partii.” Aby usprawiedliwić reformę, polski rząd twierdzi, że chodzi o wyrwanie wymiaru sprawiedliwości „z rąk korporacji i powierzenie jej wybranym przedstawicielom wybranym w głosowaniu, tak jak w Hiszpanii i Niemczech”.

https://www.tdg.ch/monde/En-Pologne-les-juges-sont-appeles-a-resister/story/25080034

Likwidacja ustroju demokratycznego

„Polski rząd po cichu likwiduje ustrój demokratyczny” to tytuł komentarza „Ostatni sąd”, opublikowanego na łamach tygodnika „Die Zeit”

„Demontaż demokracji odbywa się dziś bez dramatycznego huku towarzyszącego dawniej puczom wojskowym ze strzelaniną i przelewem krwi, lecz w sposób pełzający, małymi kroczkami, które po krótkim czasie powodują zmęczenie publiczności. Tutaj przykręca się śrubkę, tam wymienia się osobę zajmującą odpowiedzialne stanowisko, aż instytucje stają się fasadami, a prawo ulega erozji”.  I jeszcze „Jedno musi być jasne: stawką jest istota Europy. Inaczej mówiąc: jeszcze gorsze od wyjścia jakiegoś kraju z UE jest pozostanie w Unii kraju, który przestał być krajem praworządnym”

https://www.zeit.de/2018/27/polen-demokratie-eu-pis-fluechtlingspolitik

Unia nie odpuści

Codziennie protestują o 21:00 pod Sądem Najwyższym w Warszawie. I tak do 4 lipca. Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

„Sygnał dla Warszawy, że Unia Europejska w sprawie Sądu Najwyższego nie odpuści” – tak zatytułowana jest depesza Agencji Reuters’ dotyczącą zamiaru Komisji Europejskiej pozwania polskich władz do Trybunału Sprawiedliwości UE. Poniżej pełne tłumaczenie depeszy:

„Komisja Europejska rozpocznie procedurę prawną przeciwko Polsce, aby zakwestionować wprowadzoną ustawę, która zmusza do wcześniejszego przejścia na emeryturę około 40 procent sędziów Sądu Najwyższego w tym kraju. Urzędnicy (Komisji Europejskiej) oświadczyli w czwartek (278 bm.), że posuniecie to może prowadzić do formalnego procesu sądowego. Decyzja ta oznacza eskalację działań na temat standardów demokratycznych, skierowanych przez Unię Europejską przeciwko eurosceptycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rozpoczęła proces zmian w sądownictwie po zdobyciu władzy w 2015 roku. Wiele innych państw członkowskich UE, polska opozycja i organizacje praw człowieka ostro skrytykowały rząd PiS, ale Warszawa twierdzi, że reformy wymiaru sprawiedliwości są potrzebne, by Polska pozbyła się postkomunistycznego dziedzictwa.
List (Komisji) w sprawie rozpoczęcia procedury sądowej jest pierwszym krokiem w tak zwanych postępowaniach dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, które Komisja może wszcząć przeciwko państwom UE za naruszenie prawa UE. Poszanowanie (trójstronnego) podziału władzy jako podstawy praworządności jest kluczową wartością Unii Europejskiej. Nowa polska ustawa o Sądzie Najwyższym wchodzi w życie 3 lipca i skutkować będzie wcześniejszym przejściem na emeryturę około 40 procent sędziów Sądu Najwyższego, który m.in. uprawomocnia wyniki wyborów w Polsce. Nowy skład SN zostanie powołany przez prezydenta RP – sojusznika PiS. Komisja podjęła już decyzję o rozpoczęciu procedury prawnej”, poinformował jeden z urzędników KE związany z tą sprawą. Niektórzy dyplomaci stwierdzili, że krok ten może być zainicjowany już w piątek 29 bm. Inni podkreślali jednak, że tak czy inaczej jest to zbyt późno, by nie dopuścić do wejścia w życie ustawy. Mimo to będzie to sygnał dla Warszawy, że Unia Europejska w tej sprawie nie odpuści. W tym roku Warszawa zaoferowała wcześniej kilka ustępstw i zmieniła niektóre z najbardziej kwestionowanych ustaw. Celem była poprawa napiętych stosunków z UE w czasie, gdy UE negocjuje kolejny siedmioletni budżet. Komisja jednak twierdzi, że (polskie władze) nie posunęły się korektach ustaw wystarczająco daleko, by zapewnić demokratyczna kontrolę i równowagę w trójpodziale władz (checks and balances) . Zabierając głos na marginesie spotkania przywódców UE w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki wyraził rozczarowanie, że koncesje polskiego rządu nie rozwiały obaw KE. Stwierdził on, że „w gruncie rzeczy to już koniec” ustępstw ze strony z Warszawy, by spełnić żądania Komisji dotyczące kroków niezbędnych do zakończenia sporu”.

https://www.reuters.com/article/us-eu-poland-court/eu-to-open-case-against-poland-over-supreme-court-law-idUSKBN1JO2OF

A jednak się cofnęli

Czołowy dziennik hiszpański „El Pais” z 27.06.2018 pisze o wycofaniu się przez PiS z nowelizacji ustawy o IPN i jednoczesnym zamiarze kontynuowania „autorytarnego dryfu” przez przyjęcie we wtorek 3 lipca zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym: „w najbliższy wtorek wejdzie w życie nowa ustawa, która według Komisji Europejskiej, podważa niezależność sądownictwa”.
Marek Grela
W środę 4 lipca o godzinie 8.00 rano – właśnie wtedy sędziowie Sądu Najwyższego przyjdą do pracy mimo skracającej ich kadencje ustawy. Tego dnia bądźmy z nimi w Warszawie, żeby wesprzeć ich postawę i dodać im odwagi na najbliższe dni. Ze względu na szybki rozwój wydarzeń zgromadzenie będzie miało charakter spontaniczny. Wydrukuj i weź ze sobą plakat KONSTYTUCJA http://akcja.link/konstytucja
Polub nas na Facebooku