Wsparcie dla sędziów przed Sądem Najwyższym i lokalnymi

Warszawa 03 lipca 07
3 lipca Warszawa fot. K. Pierzchała
polecamy

We wtorek i w środę zjawiliśmy się w tych miejscach, aby wesprzeć sędziów, którzy dotknięci są lub będą reformą sądownictwa. Tak było w Łodzi, Poznaniu czy Katowicach, a przede wszystkim w Warszawie, gdzie rano asystosowano prezes Gersdorf i jej współpracownikom.

Opozycja uliczna pojawiła się wieczorem przed sądami, aby protestować przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości według PiS.

Wiele osób z regionów po swoich wieczornych protestach pojawiło się nocą lub rano przed najważniejszym sądem w kraju. Dołączyli do grupy nocujących tam przedstawicieli Obywateli Solidarnych w Akcji, ODnowy, Obywateli RP, KOD, OSK, WRD i niezrzeszonych.

Rano pojawiło się sporo Warszawiaków, sędziów oraz polityków. Czekali na nadejście prezes Sądu Najwyższego, którą obowiązują przepisy niekonstytucyjnej ustawy. Przyszła w towarzystwie w swoich kolegów; im także ustawa odebrała możliwość wykonywania zawodu.

 

 

 

 

 

Po rozwiązaniu zgromadzenia pod Sądem Najwyższym większość protestujących około dziwiątej rano przeszła przed Pałac Prezydencki i tam kontynuowała protest.

W tym samym czasie premier Morawiecki w Strasburgu usłyszał od jednego z parlamentarzystów europejskich słowa, że „to nie Europa wprowadziła demokrację w Polsce, a Polska wprowadziła demokrację w Europie”, a w domyśle, że teraz Polska chce z demokracji zrezygnować. Jednocześnie powitał ruchy obywatelskie, które zaprosił do parlamentu. Przed siedzibą Morawieckiego witała grupa członków OSK i Obywateli RP z Martą Lempart na czele.

Na komputerach niektórych parlamentarzystów na sali plenarnej znalazły się słowa „Konstytucja” i „Rule of Law” (Praworządność). Bardzo przyda się obecność ruchów obywatelskich z Polski, bo gdy premier Morawiecki mówił, że nadal wśród sędziów są ludzie wydający wyroki w czasie stanu wojennego, mogli głośno zaprotestować.

AD

NA NASZYM FANPEJDŻU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ RELACJI. DOŁĄCZ! – https://www.facebook.com/skwerwolnosci/

Polub nas na Facebooku