Czas Kobiet – Zielona Góra łączy!

W Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze 7 lipca odbył się panel dyskusyjny poświęcony sytuacji kobiet. Gośćmi honorowymi spotkania zorganizowanego przez grupę „Wspólna ZG” oraz OSK Zielona była Marta Lempart i Natalia Pancewicz.

Oprócz nich panelistkami były lokalne aktywistki z różnych partii i organizacji. Te panie, które ponad podziałami politycznymi wspierały działania Wspólnej ZG, te, które brały czynny udział w organizowanych przez Wspólną ZG zajęciach dla dzieci pod nazwą „Pociąg do tolerancji”, te, które z całą siłą przeciwstawiają się wszelkim aktywnościom ruchów narodowych, te, które pod namiotem Wspólnej ZG zbierały podpisy pod projektem „Ratujmy Kobiety”, te które czynnie udzielały się w Lubuskiej Koalicji Prodemokratycznej. Wszystkie to aktywistki, a niektóre polityczki – a wśród nich także Barbara Kukulska (SLD), Krystyna Stacino-Łuczyńska (Nowoczesna), Ilona Motyka (Stowarzyszenie BABA) i Adrianna Ruszkowska (Razem Lubuskie).

Kobiety w życiu społeczno-politycznym

– W trakcie panelu rozmawialiśmy o aktywności kobiet w życiu społeczno-politycznym, o początkach działalności każdej z pań, o przeszkodach jakie napotykały, o małym zaangażowaniu młodych i przyczyn jakie mogą do tego prowadzić – podsumowuje Zosia Szozda z „Wspólna ZG”, jedna z organizatorek spotkania. – Dla równowagi zaprosiłyśmy do prowadzenia spotkania Tomka Łagutko z Inicjatywy Polskiej, także aktywista Wspólnej ZG, który zadając czasem kontrowersyjne pytania, powodował ożywioną dyskusję.
Chcesz wiedzieć, co dzieje się w całej Polsce? Polub nasz fanpejdż, a będziesz szybciej wiedział jak działają grupy „opozycji ulicznej”.
https://www.facebook.com/skwerwolnosci/
– Zawsze popierałyśmy kobiety startujące w wyborach niezależnie od opcji politycznej i będziemy robić to nadal – Ilona Motyka ze Stowarzyszenia BABA. – Warunek jest jeden: muszą popierać prawa kobiet. Szukamy takich kandydatek, które przeciwstawiają się przemocy wobec kobiet; to także misja stowarzyszenia. Na panelu przypomniałam, że podobnie jak kobiety w 1918 wywalczyły sobie prawa wyborcze, a nie „otrzymały” je, tak i teraz musimy działać zdecydowanie. Panie namawiam, aby kandydowały w wyborach, nie bały się, a jeżeli mają obawy, to by korzystały ze wszystkich możliwych środków np. szkoleń dla kobiet. Stąd inicjatywa szkoleń. Ważne także, by tworzyć takie koalicje lokalne przedwyborcze jak ta tworzona przez Zosię Szozdę.
Fot. Natalii Pancewicz

WybieraMyKobiety

– Bardzo chciałam, aby nie skończyło się całe wydarzenie na samej dyskusji i zaproponowałam, żebyśmy w ramach Wspólnej ZG i OSK Zielona Góra stworzyli grupę „nacisku”. Chciałam, aby jej członkinie, niezależnie z jakiej partii czy organizacji są, wspierały się czy organizowały wspólne szkolenia. I wymyśliłam, że do wyborów przygotujemy się dużą grupą. W ankiecie wybraliśmy nazwę naszej inicjatywy WybieraMyKobiety i można nas znaleźć na FB. Mamy nadzieję, że pomożemy zwłaszcza tym kandydatkom, które „dostaną” mało prestiżowe miejsca na listach wyborczych. Ważne, żeby one też miały szanse wygrać.
Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która sama zapowiedziała start na stanowisko prezydenta Wrocławia, wspiera inicjatywę. Panie, które będą kandydować w najbliższych wyborach, które podzielają pogląd dotyczący konieczności zwalczania wszelkich form nacjonalizmu i chcą walczyć o prawa kobiet – proszone są o kontakt – https://www.facebook.com/wspolnazg/

Katarzyna Wyszomierska

Polub nas na Facebooku