Marsz ONR – Obywatele RP protestują

Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez ONR - Obywatele RP protestują
polecamy

Organizatorem VII Marszu Powstania Warszawskiego, który przejdzie ulicami stolicy, jest Obóz Narodowo-Radykalny. Dwa lata temu i rok temu uczestnicy wołali „Orzeł biały to symbol naszej wiary”, „Jedna kula, jeden Niemiec”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” i „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”.

List do Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie zapowiadanych demonstracji narodowców 1 sierpnia 2018.

Szanowna Pani Prezydent

Jutro bardzo ważny dla warszawiaków dzień – 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Równolegle z obchodami państwowymi i obywatelskimi, odbędzie się VII Marsz Powstania Warszawskiego organizowany stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Organizacja ta, skupiająca wokół siebie neofaszystowskie środowiska m.in. Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej, wielokrotnie udowodniła, że jest skłonna wykorzystać każdą ważną w historii Polski rocznicę do promowania zakazanych prawem treści i symboliki.

Protest Obywateli RP - Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez ONRWiele razy w ciągu ostatnich lat domagaliśmy się od Ratusza działań przewidzianych prawem. Żądaliśmy delegowania obserwatorów miejskich, skutecznego reagowania na mowę nienawiści i symbole faszystowskie, współpracy z policją i podejmowania stanowczych decyzji o rozwiązaniu zgromadzeń, gdy skrajny nacjonalizm pokazuje swoje brunatne oblicze. Nigdy nie doczekaliśmy się takiej reakcji; neofaszyści kroczą ulicami Warszawy z ochroną policji, z przyzwoleniem władz centralnych i samorządowych, a ich obowiązki przejmują inicjatywy obywatelskie próbujące blokad tych haniebnych imprez.

Przypominamy Pani wydarzenia z 1 maja 2018 roku, kiedy ulicami Warszawy przeszedł marsz w „Narodowe święto pracy” zorganizowany przez skrajne organizacje: Szturmowców, Niklot, Kongres Narodowo-Społeczny oraz Autonomicznych Nacjonalistów, skutecznie zatrzymany przez inicjatywy obywatelskie. Obserwatorzy miejscy nie reagowali na symbole nazistowskie i mowę nienawiści, a policja – tradycyjnie już – chroniła tę imprezę i gdyby nie kilkukrotne i ostatecznie skuteczne blokady marszu przez aktywistów antyfaszystowskich, dotarłby do celu. Na szczęście tak się nie stało – ale nie było to zasługą ani Pani urzędu i podległych mu służb, ani policji.

Pani Ewa Gawor, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Warszawa, tak skomentowała tamte wydarzenia i bierność obserwatorów miejskich (wypowiedź z 9 maja 2018 roku dla Gazety Wyborczej):

Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez ONR„Może zabrakło im odwagi. Nie nadzorowałam tej sprawy, jestem na zwolnieniu lekarskim. Wrócę w poniedziałek i będę chciała to wyjaśnić. Ja – na podstawie tej wiedzy, którą dziś posiadam – rozwiązałabym to zgromadzenie. W moim odczuciu obecność człowieka w koszulce z symbolem nazistowskiej formacji SS była podstawą do rozwiązania zgromadzenia. Tylko wszystko wskazuje na to, że my nie wiedzieliśmy o tym w momencie trwania tego zgromadzenia. Nie dostaliśmy też informacji od policji, która była na miejscu.

Z kolei dzień po zgromadzeniu widziałam nagrania z marszu, flagi z falangą i krzyżem celtyckim. To by mi wystarczyło. Nie bałabym się rozwiązać tej manifestacji. Nawet gdyby sąd później nie przyznał mi racji. Tak było, gdy w 2013 r. rozwiązałam marsz z okazji 11 Listopada. Wtedy wojewoda jako organ nadzorczy nie podtrzymał naszego stanowiska”.

Pamięć o Powstaniu Warszawskim zasługuje na godne obchody. Powstańcy, ich pozostała garstka – na spokój i prawdę o nich samych, najdalszą jak to możliwe od skrajnie nacjonalistycznej narracji wykluczenia, pogardy i nienawiści.

My wszyscy – na Warszawę wolną od faszyzmu.

Szanowna Pani Prezydent, prosimy wreszcie podołać swojej roli.

Obywatele RP

Dzisiaj, podczas rocznicy Powstania Warszawskiego, możecie na telebimach w centrum Warszawy zobaczyć ten film.Przypomina on, że symbol Polski Walczącej nigdy nie służył do promowania nacjonalistycznej ideologii nienawiści.Nie może być zgody na łączenie kotwicy PW z falangą czy krzyżem celtyckim.

Posted by Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi on Tuesday, July 31, 2018

Zdjęcia autorstwa Katarzyny Pierzchały zostały wykonane rok temu podczas VII edycji marszu narodowców. Wtedy zwolennicy ONR i Młodzieży Wszechpolskiej przeszli ulicami stolicy od ronda Dmowskiego, a idąc krzyczeli m.in. „Merkel kaput”, „Ciapaci do kebabów”, „My Chrystusa wyznajemy, demokracji tu nie chcemy”,  „Wielka Polska katolicka”. Poturbowali młodego mężczyznę, który stał na trasie ich przemarszu i czytał konstytucję. Wg relacji świadków, para młodych podeszła do niego i wyrwała mu książkę, a później podchodzili kolejni i bili go. Nikt nie reagował i nie przyszedł mu z pomocą. Nikt za ten czyn nie odpowiedział. Również rok temu policja usiłowała siłą usunąć protestujących członków koalicji faszystowskiej, którzy stanęli na trasie marszu narodowców.

Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez ONR

Polub nas na Facebooku