„Polska dla Polaków” kontra zaduma i hołd dla wszystkich

Marsz Milczenia 44 Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor
polecamy

Po raz kolejny okazało się, że PiS toleruje narodowców i promuje swoją wizję patriotyzmu. Okazją była 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na marszu narodowców były flary, wrogie okrzyki, zabronione prawem treści i symboliki. Tymczasem w sposób godny rocznicę obchodziły środowiska prodemokratyczne.

W wielu miejscach (w Łodzi, Toruniu, Opolu) pojawili się przedstawiciele środowisk opozycyjnych składając wieńce i kwiaty. W Opolu o godz. 17 hołd powstańcom oddano na skwerze im. Władysława Bartoszewskiego, który jako żołnierza AK w czasie wojny przybrał pseudonim „Teofil” i służył w czasie Powstania w Biurze Informacji i Propagandy Placówka Informacyjno-Radiowa „Anna”.

W oddalonej o godzinę drogi od stolicy Łodzi także spotkano się w rocznicę. Do tego miasta po zakończeniu powstania i II wojny światowej, dotarło wielu warszawskich powstańców, a na łódzkich cmentarzach znajduje się około stu ich mogił. Pod pomnikiem Powstania Warszawskiego złożono kwiaty. Głos zabrał dr Andrzej Kompe, historyk UŁ. – To było powstanie „warszawskie” tylko z nazwy – rozpoczął. – To jest powstanie, którego ranga i skala dotyczy całej Polski. W pierwszym rzędzie powinno nas uczyć pokory. Pokazuje wielkie pragnienie wolności. Na pewno, ci co włączyli się do walki, nie walczyli o Polskę jednonarodową. Wśród powstańców znaleźli się intelektualiści, poeci, tokarze, drukarze, ludzie każdej orientacji seksualnych, Polacy, Żydzi Ukraińcy, byli ludzie o poglądach centrowych, endeckich, walczyli socjaliści, komuniści. Pamiętajmy przede wszystkim o tej różnorodności ludzi, którzy byli gotowi połączyć się pod jednym biało-czerwonym sztandarem choć na chwilę. Pamiętajmy, że ich marzenie o wolnej Polsce nie było na darmo.

Marsz Milczenia 44’Relacja Mariusz Malinowski

Posted by Video-KOD on Wednesday, August 1, 2018

Po raz drugi odbył się Marsz Milczenia ’44. Uczestnicy przeszli od pomnika upamiętniającego ofiary wybuchu czołgu pułapki przy ul. Kilińskiego pod jedną z niewielu kamienic pamiętających getto przy ul. Waliców. Około 2 tysięcy osób najpierw wysłuchało krótkiego montażu wspomnieniowo-poetyckiego, a potem w spiekocie poszli trzykilometrową trasą. Wśród uczestników byli Maja Komorowska, Dorota Stalińska, Olga Bołądź, Agnieszka Czekańska, Olgierd Łukaszewicz, Maciej Orłoś, ks. Wojciech Lemański, Paweł Trzaskowski, Michał Szczerba. Było wiele osób z dziećmi. Dopisała szczególnie młodzież, dla której marsz w ciszy, wolny od politycznych haseł był alternatywą.

Maciej Orłoś napisał na swoim koncie na FB: – Nic nie poradzę na to, że nie podobają mi się race odpalane 1 sierpnia, że nie podobają mi się zadymy, nie podobają mi się przepychanki, złe emocje mi się nie podobają. Nie podoba mi się przewaga formy nad treścią. Świetny był Marsz Milczenia – w ciszy, w skupieniu, bez polityki. –

Równolegle z obchodami państwowymi i obywatelskimi, odbywał się VII Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez środowiska m.in. Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Wielokrotnie te środowiska udowodniły, że są skłonne wykorzystać każdą ważną w historii Polski rocznicę do promowania zakazanych prawem treści i symboliki. O godz. 17 zebrali się na głównym skrzyżowaniu i odpalili race krzycząc „Polski dla Polaków”. A potem ruszyli w stronę Ronda de Gaulle.

Marsz narodowców od Ronda Dmowskiego do Ronda de Gaulle'a. Rozwiązanie Marszu na Rondzie Rondzie de Gaulle'a przez Miasto. Blokada marszu przez Policję Na Nowym Świecie i jego ponowne wznowienie jako zgromadzenie spontaniczne bez wchodzenia na jezdnie.Spontaniczna blokada obywateli i dziewczyn ze Strajku Kobiet oraz antyfaszystów. Plucie, szarpanie i tratowanie blokujących. Rozwinięcie transparentu. Kocioł, spisywanie, zarzuty dla większości zakłócanie art 51. kw.Relacja Rafał.#Ulica #PolskaPrzciwFaszyzmowi#Faszyści

Posted by Video-KOD on Wednesday, August 1, 2018

Przedstawiciel środowisk demokratycznych przeprowadzili akcję rozdawania ulotek o ONR, z wizerunkiem i słowami Jana Pawła 2 potępiające nacjonalizm i z napisem „PW przeciw faszyzmowi).

Z KIM WALCZYLI POWSTAŃCYNiektórzy na Rondzie Dmowskiego usiłowali mnie przekonać, że nie z faszystami, bo faszyzm był…

Posted by Jacek Kozłowski on Wednesday, August 1, 2018

Członkowie i sympatycy m.in. Obywateli RP zablokowali marsz środowisk narodowych w Warszawie, gdy okazało się, że Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydenta  miasta o rozwiązaniu VII Marszu Powstania Warszawskiego. Powodem decyzji HGW były obecne na marszu flagi i koszulki z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny. Po rozwiązaniu zgromadzenia środowisk narodowych jego uczestnicy szli chodnikami w stronę Placu Zamkowego. A po krótkim czasie, gdy oficjalnie Zdzisław Sipiera (PiS) zezwolił na kontynuowanie imprezy, na trasie marszu pojawili się przeciwnicy faszyzmu.

– Zaczęliśmy krzyczeć, bo byliśmy fizycznie atakowani przez nazioli, spoza kordonu policji jesteśmy oblewani jakimś płynem i opluwani – relacjonuje Stasia, która po raz kolejny blokowała wydarzeni nacjonalistów. – Policjanci stoją jak posągi. Zero reakcji. Pytają gdzie chcemy iść i po uzyskaniu informacji pozwalają nam odejść. Niezbyt daleko jednak, bo w odległości ok 100 m zatrzymują nas i chcą wylegitymować. Odmawiamy, bo nie potrafią podać faktycznej podstawy prawnej. Nie chcą się też przedstawić.

Stasia podobnie jak i kilka innych osób zostało zatrzymanych i przewidzianych na komisariat przy ulicy Dzielnej. Spora grupa obraz z posłem Michałem Szczerbą oczekiwała na ich wyjście do późnej nocy.

Marsz narodowców rozwiązany przez Ratusz. Decyzję tę ponoć odwołał wojewoda. Tymczasem pod Kolumną Zygmunta przemawia…

Posted by Elżbieta Podleśna on Wednesday, August 1, 2018

Gdy na Placu Zamkowym nacjonaliści kontynuowali swoje obchody na wieży koło kościoła św. Anny zawisł transparent z hasłem „Kobiety przeciw faszyzmowi”.

We Wrocławiu obok siebie znalazły się dwie różne manifestacje…

74 rocznica Powstania Warszawskiego – Wrocław

We Wrocławiu stanęliśmy dziś naprzeciw ONR w miejscu, gdzie wcześniej oni organizowali demonstracje. Tym razem krzyczeli obok. Hymn odspiewaliśmy wspólnie.

Posted by Video-KOD on Wednesday, August 1, 2018

Anna Dysińska

#marszmilczenia44

Marsz Milczenia 44

Fotorelacja z Marszu Milczenia Wiesława Piaseckiego i Renaty Zawadzkiej-Ben Dor

Polub nas na Facebooku