Warto rozmawiać, czyli o Kongresie Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

W czasie rewolucji francuskiej Bonaparte wprowadził zmiany w szyku wojskowym, rozpraszając zwarty dotychczas pierwszy szereg. To co sprawdziło się u Napoleona, niekoniecznie jest dobre dla obecnej opozycji pozaparlamentarnej. Rozproszony pierwszy szereg może przynieść odwrotny skutek.

W grudniu 2015 roku dało się zauważyć pierwsze oznaki braku jedności w Komitecie Obrony Demokracji. Jakiś czas później, w tej wielkiej organizacji jednoczącej ludzi, doszło do rozłamu. Zaczęły się odrywać grupy i grupki, tworząc rywalizujące ze sobą samoistne byty. Rozproszenie spowodowało, że działania opozycji obywatelskiej – choć słuszne, nie miały już siły rażenia. Sam KOD zresztą też stracił swój blask.

Opozycja pozaparlamentarna, przy braku efektów działania opozycji parlamentarnej ogrywanej przez PiS przy każdej niemal ustawie, zaczęła męczyć swoją skuteczność chęcią udziału w trylionie wydarzeń organizowanych przez każdą grupę niemal każdego dnia.

Po co kongres?

W trosce o powodzenie wyborów samorządowych i odbudowanie wiary w sens walki o Konstytucję, 17 czerwca i 1 lipca 2018 r. odbyły się w Warszawie spotkania opozycji obywatelskiej w „Miasteczku Wolność” pod Sejmem. Uczestniczyli w nich przedstawiciele grup działających w wielu regionach Polski, także tam, gdzie PiS ma liczną rzeszę wyborców. Tematem przewodnim było ustalenie na ile i w jakiej formie należy zorganizować krajowy kongres dla grup opozycji obywatelskiej.

Uczestnicy spotkań zasugerowali, że na kongresie należy porozmawiać o tym, jak skutecznie odsunąć obecną partię rządzącą od władzy i zorganizować kraj po huraganie o nazwie PiS. Wszyscy zgodnie mówili, że każda grupa powinna zachować swoją autonomię, bo bezcelowe jest angażowanie sił w budowanie nowego ruchu. Efektywności trzeba poszukać w wymianie doświadczeń, gdyż każdy zdołał wypracować już swoje najlepsze praktyki. Jednak po to, aby dowiedzieć się, co jakaś grupa robi dobrego i dlaczego, należy spotkać się i porozmawiać.

O czym rozmawiać?

Nikt nie ma wątpliwości, że aby skutecznie działać trzeba wzajemnie poznać się poza mediami społecznościowymi. Kongres na pewno wzmocni komunikację bezpośrednią, pomoże w wymianie doświadczeń i usystematyzowaniu działań. Może stać się zalążkiem mapy opozycji obywatelskiej, dzięki której zobaczymy, jakie lokalne grupy działają na terenie całego kraju. Wspólnie będzie można popracować nad budowaniem kapitału ludzkiego. Niezbędnym działaniem wydaje się tutaj wsparcie mniejszych grup działających w Polsce, odnowienie współpracy z grupami KOD w małych miejscowościach oraz samorządowcami. Miejsca krytyczne to obszary wiejskie i tereny wschodnie, bo tutaj najtrudniej przekonać ludzi, że polityka PiS szkodzi państwu i ludziom.

Wspólne rozmowy niewątpliwie uwiarygodnią działania opozycji obywatelskiej, bo pokażą, że potrafi ona wzajemnie współpracować. Brak współdziałania, przy nieprzychylnej opozycji prawicowej prasie, zniechęca nieprzekonanych i powoduje odpływ tych przekonanych.

Istotną kwestią wspólną są zbliżające się wybory samorządowe. Jeżeli opozycja obywatelska chce poprawić jakość w polityce musi aktywnie w niej uczestniczyć na zasadzie „Wybierz lub daj się wybrać”. To nie tylko działania mające na celu zwiększenie frekwencji, ale też wspieranie w wyborach kandydatów opozycji, w tym tej obywatelskiej. Jeżeli działacze opozycji pozaparlamentarnej dadzą radę, to muszą powtórzyć te działania także przy wyborach do parlamentu Unii Europejskiej, następnie Sejmu i Senatu oraz Prezydenta.

Nie wolno w tym wszystkim zapominać o kontynuowaniu edukacji społeczeństwa oraz organizowaniu protestów przeciwko polityce prowadzonej przez PiS.

A jeśli chcesz więcej
zobaczyć i przeczytać, 
polub nasz fanpejdż! 
https://www.facebook.com/skwerwolnosci/

Kiedy rozmawiać?

Rozmawiać trzeba na bieżąco, jednak kongres ma specyficzną, doniosłą atmosferę. W dniu 9 września 2018 r. w Łodzi, oby sprzyjała ona wspólnemu poznawaniu się i wymianie doświadczeń. Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, bo taka nazwa ostatecznie wygrała wśród wielu propozycji, zbliża się i kto jeszcze nie zgłosił swojej grupy powinien to jak najszybciej zrobić. Będzie też okazja do porozmawiania, posłuchania wielu znamienitych gości i zwarcia rozproszonych szyków. Bo kto, jak nie opozycja pozaparlamentarna jest zawsze w pierwszym szeregu w obronie Konstytucji?

Ewa Krawczyk-Dębiec, dziennikarz miesięcznika „Nasze Czasopismo”

Autorkę, członków zespołu gazety oraz innych dziennikarzy obywatelskich mediów („Dekoder”, WlodekCiejkaTV, Wolne-media.pl, Video-KOD i oczywiście SKWER WOLNOŚCI) spotkacie podczas organizowanego we wrześniu w Łodzi Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Porozmawiamy w Wami o projektach, zaprezentujemy nasze pomysły, ustalimy sposoby komunikacji – po prostu poznamy się. Szczegóły – https://www.kord.org.pl/

#KongresObywatelskichRuchówDemokratycznych

Wszystkie zdjęcia Renaty Zawadzkiej-Ben Dor pochodzą z wydarzenia zorganizowanego przez posłankę Joanną Scheuring-Wielgus z okazji 550 lat polskiego parlamentaryzmu. Podczas alternatywnego Zgromadzenia Narodowego 13 lipca 2018 roku na Placu Zamkowym można było porozmawiać z politykami, pisarzami, przedstawicielkami i przedstawicielami opozycji parlamentarnej i ulicznej. 

Polub nas na Facebooku