Prof. Marcin Matczak – Wydaje mi się, że Polska obecnie jest Polską z mrożkowego „Tanga”!

Kongres Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie - Warszawa 02.09 Profesor Marcin Matczak Warto przemyśleć i zaproponować konkretne rozwiązania na Kongresie Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Fragment nagrania dzięki Video - KOD Mariusz Malinowski. Całość transmisji https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1828941013867637/

Posted by Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych on Sunday, September 2, 2018
polecamy

Wybrane fragmenty z krótkiego wykładu prof. Marcina Matczaka wygłoszonego podczas konferencji „Wolne Wybory – Obywatelskie zaangażowanie” Kongresu Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Na spotkaniu pojawili się m.in. politycy i działacze pozarządowych organizacji a przede wszystkim przedstawiciele grup opozycyjnych.

„Zachowajcie spokój. Kiedy wali się państwo, które budowaliśmy 30 lat, nawet najtwardsi ludzie tacy jak profesor Adam Strzembosz mówią, że chce im się płakać. Wielu z nas, dla których te wartości są naprawdę najważniejsze bardzo trudno jest opanować nerwy. Mówimy w sposób agresywny, mówimy w sposób, który być może używa niewłaściwych słów. Wzorujemy się na takich ludziach jak profesor Strzembosz, który jest najtwardszym ale najspokojniejszym obrońcą naszej praworządności. On nie musi krzyczeć on wystarczy, że usiądzie w deszczu pod sceną i ten obraz kogoś kto przychodzi w bronie praworządności jest mocniejszy niż tysiąc słów.”

„Wielu naszych współobywateli ogląda tę obronę jak spektakl, oglądają ją jak mecz, w którym nie wie komu kibicować nie zna się do końca na tym na czym polega podział władz czy równowaga i obserwuje nas.”

„Walka o praworządność jest walką o ludzkie umysły. O to czy ludzie zrozumieją, że Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajowa Rada Sądownictwa to nie są jakieś abstrakcyjne instytucje, tylko są to instytucje, które bronią ich na co dzień. Zrozumienie tego jest niezwykle trudne. Na tym żerują populiści.”

„Jeżeli nie ma zapewnienia praworządności to ludzie w danym kraju nie inwestują, bo boją się że ktoś im zabierze te pieniądze.”

„Praworządność ostatecznie decyduje o tym czy są miejsca pracy, decyduje o tym czy Polska się rozwija i decyduje o tym ostatecznie ile masz w portfelu.”

„Polska była Polską wielowyznaniową. Polską, w której i katolik i protestant i ateista mieli swoje miejsce i nie byli przez nikogo krzywdzeni. Ta Polska była Polską wielonarodowościową była Polską tolerancyjną i dlatego właśnie była wielka.”

„Nie da się być liderem Europy łamiąc praworządność. Kiedy łamie się praworządność spada się do klasy B praworządności. Spada się na sam dół krajów, z którymi nikt nie chce rozmawiać.”

„Potrzeba szerszej wizji, w której praworządność jest elementem. W której ludzie, Polacy będą mogli znowu poczucie się wspólnie, w której będą chcieli coś wspólnie robić.”

„Wydaje mi się, że Polska obecnie jest polską z mrożkowego „Tanga”, w której rodzice są liberalni i kochają wolność a dzieci są konserwatywne. Potrzebują wartości, potrzebują hierarchii. Niestety, jeżeli im jej nie dostarczymy, to dostarczy tej hierarchii ktoś inny. Ktoś inny przyjdzie i powie kto jest wrogiem a kto jest przyjacielem. Kogo nienawidzić, a kogo kochać. Ten ktoś będzie miał twarz Edka. Będzie miał twarz totalitaryzmu, który podzieli świat na czarne i białe.”

„To czy obecny kryzys naszą praworządność zabije czy wzmocni, czy wzmocni Polskę, czy zabije Polskę, zależy od tego czy my będziemy potrafili wszyscy mądrze tej praworządności i tej Polski bronić.”

Zachęcamy także do obejrzenia relacji przygotowanej przez Video KOD.

Konferencja Komitetu Obywatelskiego przy Prezydencie Lechu Wałęsie „Wolne wybory – Obywatelskie zaangażowanie” w WarszawieRelacja Mariusz Malinowski

Posted by Video-KOD on Sunday, September 2, 2018

 

Konferencja Komitetu Obywatelskiego przy Prezydencie Lechu Wałęsie „Wolne wybory – Obywatelskie zaangażowanie” w Warszawie cz 2Relacja Mariusz Malinowski

Posted by Video-KOD on Sunday, September 2, 2018

 

Polub nas na Facebooku