W Brukseli oczami Niedenthala i Kryńskiego

Fot. Marta Bogdanowicz
polecamy

W Parlamencie Europejskim można oglądać wystawę „Poland’s Street Pulse”, przedstawiającą zdjęcia wykonane w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy podczas protestów w obronie konstytucji, praworządności i wolnych sądów. Autorami zdjęć są Chris Niedenthal i Wojciech Kryński.

– Te fotografie robiliśmy razem z Wojtkiem Kryńskim odkąd PiS zaczął rządzić i robić to, co robi – mówi Chris Niedenthal, współautor zdjęć, który w ostatnich latach skupił się na dokumentacji fali protestów, które mają miejsce w Polsce. – Przez ostatnie 30 lat każdy z nas poszedł w innym kierunku, ale połączyło nas to, że zawsze pojawialiśmy się na demonstracjach, bo i on, i ja czujemy się odpowiedzialni za to, co złego dzieje się teraz w Polsce. Wolałbym już nie musieć tego robić, ale gdy widzę, co dzieje się w moim kraju, i to, jak ludzie sprzeciwiają się niszczeniu tego, o co tyle czasu walczyli, muszę to dokumentować.

Wystawa zawiera kilkadziesiąt prac, wśród nich zdjęcia protestujących ze świecami przed Sądem Najwyższym, ale fotografom udało się też uchwycić brutalne interwencje policji czy zabarykadowany i oddzielony od obywateli szpalerem policji parlament. Na wystawie zobaczyć też można zdjęcie z zatrzymania Władysława Frasyniuka, legendy „Solidarności”, który razem z Obywatelami RP sprzeciwiał się polityce rządzących. Po otwarciu wystawy w PE odbyła się debata „How Poles defend democracy” z udziałem m.in. Agnieszki Holland i autorów zdjęć.

Wystawę przygotowali europosłowie EPP z Platformy Obywatelskiej – Róża Thun, Barbara Kudrycka i Michał Boni, a ich gościem był m.in. Marcin Matczak i Paweł Kasprzak.

Dziś w Parlamencie Europejskim otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Chris Niedenthal i Wojciecha Kryńskiego „Poland’s Street Pulse”, a następnie debata o polskiej demokracji z Agnieszka Holland, profesorem Marcinem Matczakiem i Pawłem Kasprzakiem – Zależy nam na tym, żeby w Europie wierzono, że Polacy chcą być w Unii europejskiej, że walczą o te same wartości i że PiS to nie cała Polska – mówi Róża Thun, współorganizatorka wydarzenia wraz z Barbara Kudrycka i Michał Boni. Oglądajcie debatę na żywo #polandsstreetpulse #obronimydemokrację

Posted by Sebastian Orłowski on Tuesday, September 4, 2018

Pokazać Europie inne oblicze

– Uznaliśmy, że ważne jest, aby pokazać parlamentarzystom europejskim i pracownikom Komisji, że Polska to nie tylko rząd PiS – powiedziała Barbara Kudrycka. Polska to też setki obywateli, którzy uczestniczą i w tych wielkich manifestacjach, i w tych indywidualnych, mniejszych protestach.

Posłowie PO podkreślili, że wystawą chcieli także podziękować tym wszystkim, którzy uczestniczą w manifestacjach, bo często są to osoby apolityczne, którym bliskie są wartości wspólnej Europy, jak demokracja, rządy prawa i konstytucja.

Podczas otwarcia wystawy przemawiał też Claude Moraes, szef parlamentarnej komisji wolności obywatelskich. – Jestem dumny, że mogę tu być. Kiedy myślimy o Polsce, to dzięki wam myślimy o wartościach europejskich – mówił.

Opracowanie AD

Więcej – na https://wiadomo.co/wystawa-w-brukseli-obroncy-konstytucji-oczami-niedenthala-i-krynskiego/

Wkrótce na naszym portalu wywiad z Chrisem Niedenthalem, współautorem zdjęć, dokumentującym nasze protesty.

Poland's Street Pulse

Zachęcam do obejrzenia zdjęć z wczorajszej wystawy autorstwa Chrisa Niedenthala i Wojciecha Kryńskiego „Poland’s Street Pulse”, zorganizowanej z mojej inicjatywy, Róża Thun i Barbara Kudrycka w Parlamencie Europejskim. Fotografie obrońców sądów polskich. #PLstreetpulse #RuleofLaw #polandsstreetpulse #obronimydemokrację

Posted by Michał Boni on Wednesday, September 5, 2018

Polub nas na Facebooku