Wybory – nieobecni nie mają racji!

Aktywiści uliczni, ciągle jesteście potrzebni jako członkowie obwodowych komisji wyborczych lub mężowie/żony zaufania! To już ostatni dzwonek! Inaczej w komisjach zasiądą, ci, którym „podła zmiana” nie przeszkadza.

Do Państwowej Komisji Wyborczej i komisarzy wyborczych w całej Polsce wpłynęło 9413 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego, który swym zasięgiem obejmuje więcej niż jedno województwo. Pozostałe komitety działające na obszarze jednego województwa zarejestrowali właściwi terytorialnie komisarze wyborczy.

Zachęcamy do zgłaszania się do komisji wyborczych. Chętni będą mogli wziąć udział w pracach jednej z dwóch komisji (do wyboru), które przeprowadzą procedurę głosowania lub policzą głosy.

– To jest konkretna robota, którą mamy do wykonania – zachęca Magda Lesiak, z Zarządu KOD Region Mazowsze. – Ten apel adresowany jest szczególnie do tych, którzy prawie trzy lata temu wyszli na ulice w proteście przeciwko łamaniu prawa. To nasz obowiązek!

Zgłaszajmy się do pracy w komisjach wyborczych

Termin zgłaszania kandydatów do komisji upływa za kilka dni (21.09). Co powinieneś zrobić, żeby wziąć udział w pracach komisji wyborczej? Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy spełniasz odpowiednie warunki. Przypominamy, że kandydatką/tem możesz zostać wtedy, jeśli znajdujesz się w stałym rejestrze wyborców na obszarze województwa właściwym dla tej komisji, skończyłeś 18 lat oraz posiadasz prawo do głosowania.

Do 21 września br. należy skontaktować się z lokalnym komitetem wyborczym, do którego masz zaufanie. Jeśli jednak nie zdążysz, to można zgłosić się do swojego urzędu gminy/dzielnicy, by wziąć udział w pracach komisji wyborczych.

– W czasie ukonstytuowania się komisji warto powalczyć o miejsce w prezydium, bo to w razie próby fałszerstwa, prezydium decyduje o zgłoszeniu tego faktu np. do komisarza wyborczego – dodaje Lesiak. – Nie wolno tych funkcji, nam demokratom, oddawać komu innemu, tym bardziej członkom i sympatykom PiS!

Wykaz pełnomocników dostępny jest na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej, która przyjęła zgłoszenia komitetów w więcej niż jednym województwie i komisarzy wyborczych – w zakresie które zostały utworzone w celu zgłaszania kandydatów w jednym województwie oraz tylko w jednej gminie niebędącej miastem na prawach powiatu.

Chętnych czeka szkolenie (ok. dwugodzinne), krótkie spotkanie robocze w przeddzień wyborów. Komisarze, jeśli dojdzie do drugiej tury głosowania, także będą pełnili swoje obowiązki w tych samych komisjach, do których wcześniej zgłosili się.

– Pamiętajmy, że nieobecni nie mają racji – mówi Magda Lesiak.

Anna Dysińska

Wybory samorządowe za ponad miesiąc, ale warto się do nich przygotować. Kandydatom polecane nasz cykl „Mała ojczyzna jak własny dom”, w którym zaprezentowaliśmy już 6 osób. Każdemu wyborcy radzimy sprawdzić, czy jego nazwisko znajduje się na liście wyborców i czy okręgu ma dwa czy trzy krzyżyki do postawienia na kartach wyborczych? O tym opowiada film przygotowany przez aktywistów z Łodzi.

Wojtek Ossowicki tłumaczy… proszę wysłuchać, zastosować i nie meldować o trudnościach 🙂

Posted by Dorota Ceran on Tuesday, September 11, 2018

Polub nas na Facebooku