Państwo represji

polecamy

Obywatele RP zaprezentowali kolejny raport „ObyPomoc”. W ciągu 4 miesięcy aż 543 osób choć raz miało kontakt z organami ścigania lub wymiarem sprawiedliwości w czasie pokojowych protestów, a 402 otrzymały wyrok nakazowy. Statystyki pokazują jak daleko nam do państw demokratycznych.

Dane dotyczą zdarzeń mających miejsce od 11 kwietnia 2017 do 31 sierpnia 2018.

W raporcie czytamy m.in. o wydanych wyrokach nakazowych. Na podstawie przygotowanych przez policję wniosków o ukaranie wydano 109 takich wyroków. 402 osoby zostały ukarane za kontrmiesięcznice (100 osób), za protesty w obronie niezależności sądów (147), za protesty przeciwko skrajnej prawicy (108), za protesty pod Sejmem RP (14), za „działalność uliczną” (12), za wspieranie osób przesłuchiwanych (18), za odmowę podania danych osobowych (3 osoby).

„ObyPomoc” zbiera informacje także o przesłuchiwanych w komisariatach i prokuraturze w charakterze podejrzanych lub świadków i karanych za pokojowe protesty. Na etapie dochodzenia w omawianym okresie zanotowano 587 przesłuchań. W tych sprawach 41 osób przesłuchano w charakterze świadka, reszta to podejrzani.

Represje wobec obywateli

Toczy się 7 spraw karnych, w których oskarżonych jest 11 osób. Jedna osoba – uczestnik kontrmiesięcznicy – został oskarżony o utrudnianie pracy dziennikarzowi. Jedna osoba została przesłuchana w charakterze podejrzanego o wykroczenie związane z Prawem Łowieckim. Była to dziennikarka oskarżona o utrudnianie polowania.

Cały raport do pobrania Raport-ObyPomoc

Raport obejmuje informacje, które dotarły do społeczników rejestrujących tego typu represje. Może istnieć „szara strefa”, bowiem nie wszyscy zgłaszają się do „ObyPomoc”. O „ogromnej skali” tych represji świadczy fakt, że z raportu na raport coraz więcej jest osób zgłaszających się do ORP.

Podczas czwartkowej prezentacji dokumentu Obywatele RP wraz z przedstawicielami PO zaprotestowali „przeciwko represjom aparatu państwa wobec obywateli, upominających się o swobody obywatelskie i prawo do zgromadzeń”.

#Warszawa27 września 2018 r.Konferencja prasowa zorganizowana przez #ObywateleRP z udziałem m.in parlamentarzystów PO Bogdana Klicha, Andrzeja Halickiego oraz mecenasa Jarosława Kaczyńskiego przed Sądem Rejonowym /ul. Marszałkowska/ na temat m.in. praw obywateli i spraw sądowych wytaczanych przedstawicielom #OpozycjaUlicznaRelacja: Andrzej#VideoKOD

Posted by Video-KOD on Thursday, September 27, 2018

Ograniczanie wolności

Ostatnio Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował postępowanie policji i rządzących wobec legalnie protestujących. Przypomniał, że obowiązujące obecnie przepisy Prawa o zgromadzeniach znacznie ograniczają wolność zgromadzeń publicznych. Porównał obecne protesty prowadzone m.in. przez Obywateli RP do demonstracji „Solidarności” z lat 80., a działania policji – do brutalnych pacyfikacji w wykonaniu ZOMO i MO.

O „nękaniu i represji działaczy”, które „nie mają absolutnie precedensu od czasu upadku komunizmu w 1989 roku”, w Parlamencie Europejskim w Brukseli mówiła kilka dni temu Ludmiła Kozłowska.

Anna Dysińska

Polub nas na Facebooku