Dwie matki jednej Polski

polecamy

„Tego filmu miało nie być. Nikt tego filmu nie chciał.” – powiedział Konrada Szołajski, reżyser dokumentu „Dobra zmiana”, którego jedna z premier odbyła się wczoraj w Warszawie. Druga premiera odbędzie się w Katowicach – to także pokazuje jak bardzo Polska zmieniła się na przestrzeni 3 lat. Dystrybucja (wątpliwa) filmu to także „signum temporis”.

Obie są matkami, obie są Polkami i trudno znaleźć osoby tak skrajnie różne. Komendantka Strzelców z Gliwic, która ubranym w panterki wnukom urządza musztrę przy rodzinnym stole, na którym rozkłada się i składa… kałasznikowa. I inteligentka z Warszawy brzydząca się militaryzmem, która ku własnemu zdumieniu została działaczką KOD-u. To bohaterki dokumentalnego filmu opisującego naszą rzeczywistość.

Szołajski opowiadając o rozdarciu w polskim społeczeństwie mógł łatwo wpaść w ślepotę na jedno oko. Ale reżyser tej pułapki uniknął, o obu kobietach jego film mówi z ciepłym zainteresowaniem, stroniąc od mieszania panegiryku z pamfletem. Nie szuka różnic, które są ewidentne, lecz raczej tego, co te skrajne postaci mogłoby połączyć. Bardzo trudne to poszukiwania, bo Martę, sympatyczkę „Gazety Polskiej” i wyznawczynię „religii smoleńskiej” od skandującej w demonstracji „wolne sądy” Tity dzieli przepaść. A nawet największy kraj dwóch matek mieć nie może.

Rozmowa z reżyserem

Rozmawiam z Konradem Szołajskim reżyserem filmu „Dobra zmiana” po jego premierze w kinie „Wisła” w Warszawie.Relacja Rafał

Posted by Video-KOD on Monday, October 8, 2018

 

Przenikliwa w swojej wymowie „Dobra zmiana” (w oryginale bez cudzysłowu) zapewne będzie świetnie przyjęta za granicą, bo nie znającym realiów doskonale tłumaczy na czym polega nieprzystawalność dwóch sposobów myślenia w polskim społeczeństwie. Dla Polaków jest diagnozą o tyle ciekawą, co ponurą w swojej wymowie. Jest regułą znaną od lat, że strzelba zawieszona na ścianie w I akcie, w ostatnim strzela. W tym kontekście chyba pora się bać kałasznikowa, który pojawia się w filmie Konrada Szołajskiego.

Tomasz Bielecki

Relacja z premiery i rozmowa z jedną z bohaterek filmu Włodka Ciejki

Film "Dobra Zmiana", premiera

Czy Polska to dwa plemiona? Czy coś nas jeszcze łączy? Czy Konradowi Szołajskiemu w swoim filmie udało się znaleźć odpowiedź? Czego oczekujemy od filmu? Dziś premiera filmu dokumentalnego "Dobra Zmiana" a ja postaram się przed projekcją zadać kilku osobom te pytania.

Posted by Włodek Ciejka Tv on Monday, October 8, 2018

 

Relacja fotograficzna z premiery Katarzyna Pierzchała

Polub nas na Facebooku