„Mała ojczyzna jak własny dom” – Mariusz i Włodzimierz

polecamy

Mija rok ogłoszony Rokiem Kobiet i rzeczywiście sporo pań startuje do władz samorządowych. Dla parytetu dziś w naszym cyklu przedwyborczym i profrekwencyjnym przedstawiamy dwóch panów – jeden chce działać na rzecz Częstochowy, drugi dla Zdzieszowic.

Włodzimierz Gidziela

Startuję z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnie dla Częstochowy Częstochowa, okręg III lista nr 20 pozycja 3.

Jestem przedsiębiorcą działającym na rynkach polskim, niemieckim i francuskim. Od kilku lat zacząłem być aktywny w działalności społecznej i społeczno-politycznej. Zaczęło się od budowania struktur Nowoczesnej w Częstochowie od 31 maja 2015 i uczestniczenia w kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych 2015. Na jesień tego roku zostałem wybrany do Rady Dzielnicy Północ w Częstochowie.

Współtworzyłem tam struktury Komitetu Obrony Demokracji, stając się lokalnym liderem i rozpoznawalnym działaczem w Regionie i kraju. Jestem współzałożycielem i aktywną postacią w Towarzystwie Przyjaciół Częstochowy. Współpracuję z innymi towarzystwami i fundacjami w mieście. Biorę udział w akcjach charytatywnych.

Sponsorowałem częstochowski sport, a także aktywnie uczestniczę w klubie jazzowym i w Polskim Stowarzyszeniu Jazzu Tradycyjnego. Piszę artykuły do polskiej i niemieckiej Wikipedii.

Dla dobra Częstochowy

We wszystkich moich działaniach Częstochowa i jej przyszłość stoi na pierwszym miejscu. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że kiedy zbliżał się termin wyborów, miałem na uwadze wejść aktywnie w ten proces. Przyjąłem propozycję kandydowania z bezpartyjnego komitetu Wspólnie dla Częstochowy. W przyszłej Radzie Miasta zaoferowałem pracę w kilku komisjach: Infrastruktury i Ochrony Środowiska, Praworządności i Samorządu, Rozwoju Regionalnego i Gospodarki oraz Sportu i Turystyki.

Przez prawie 30 lat jestem świadkiem, jakie rozwiązania są stosowane w Niemczech w zarządzaniu gminami i jaki wpływ ma społeczeństwo obywatelskie na decyzje polityczne i samorządowe. Chciałbym przenieść niektóre z tych rozwiązań do rodzinnego miasta. Mam doświadczenia biznesowe nie tylko krajowe i doświadczenia w pracy społecznej i z pewnością jest to moim dużym atutem. Jestem również znany, jako osoba potrafiąca i chcąca rozmawiać ze wszystkimi, także z przeciwnikami.

W naszych ostatnich aktywnościach KOD na pierwszym miejscu jest zachęcanie do świadomego wzięcia udziału w wyborach. Jest to nasze podstawowe prawo i przywilej i absolutnie powinniśmy z niego korzystać. Namawiamy nie tylko do oddania swoich głosów. Namawiamy także do udziału w pracach komisji wyborczych a jeżeli takiej możliwości nie będzie, to wolontariatu na rzecz kontroli prawidłowości przebiegu wyborów i uczciwego liczenia głosów.

Ustawodawca dał niestety możliwości fałszowania oddanych głosów. Od naszej aktywności zależy, czy ktoś nieuczciwy będzie mógł z tego skorzystać.

Mariusz Gabriel Pieszkała

Startuję z ramienia KWW Unia Obywateli, Lista 14. Pochodzę ze Zdzieszowic, małego miasteczka na Opolszczyźnie. Jestem politologiem, pracowałem kilkanaście lat jako nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. Choć mam 42 lata, to od 16 lat jestem radnym „juniorem” Rady Powiatu Krapkowickiego. Dotąd reprezentowałem mniejszość niemiecką.

Ze względów zdrowotnych zamierzałem się wycofać po upływie tej kadencji. Gdy jednak po wyborach 2015 roku zaczął się w Polsce demontaż podstaw demokratycznego państwa prawa zrozumiałem, że jako politolog, nauczyciel, samorządowiec, który wiele zawdzięcza wolnej Polsce, zobowiązany jestem do dalszej, wytężonej pracy na rzecz liberalnej demokracji. Wstąpiłem do Platformy Obywatelskiej i zdecydowałem, że ponownie wystartuję. Nie dla siebie, tylko, aby zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystać w kampanii i ewentualnie w kolejnej kadencji. Chcę, by mimo manipulacji i kłamstw, „wygrać” Polskę otwartą, praworządną, demokratyczną i proeuropejską. Utworzyłem z aktywnymi społecznie mieszkańcami powiatu Komitet Wyborczy „Unia Obywateli”.

Koalicja z PiS-em nie wchodzi w wrachubę

Dla dobra powiatu jestem w stanie współpracować z każdym. Mam tu na myśli wspólne głosowania, pracę w komisjach, wymianę poglądów. Dopóki jednak PiS nie powróci do porządku konstytucyjnego w Polsce, wykluczam koalicje z radnymi PiS i innych podobnych komitetów.

Jeśli chodzi o uczciwość przeprowadzenia wyborów,, to wiemy dobrze, że zmiany w ordynacji raczej temu nie sprzyjają. Z drugiej jednak strony w komisjach będą zasiadali ludzie z różnych środowisk i to – mimo wszystko – daje nadzieję, że nie zostaną one sfałszowane. Inną kwestią jest, czy PiS uzna decyzję Sądu Najwyższego pod przewodnictwem prof. Gersdorf zatwierdzającą ostateczny wynik wyborczy. Spodziewam się dużej frekwencji i satysfakcjonującego wyniku szeroko rozumianej koalicji obywatelskiej, gdyż dla mnie – podobnie jak dla profesora Sadurskiego – „dla wielu stało się jasne, że tym razem nie będą to zwykłe wybory o wodociągach i liniach tramwajowych. Będzie to wybór ustroju RP: PiS-owski czy demokratyczny.”

 

Anna Dysińska

Fotografie pochodzą od bohaterów cyklu.

Nie ufaj i sprawdzaj odc 1

1 odcinek z cyklu „Obronimy wybory” zwartego kursu dla członków komisji wyborczych, mężów zaufania i obserwatorów autorstwa Beaty Tokaj – poprzedniej szefowej KBW i Anna Godzwon – poprzedniej rzecznik KBW i PKW. Realizacja Mariusz Malinowski

Posted by Video-KOD on Tuesday, October 2, 2018

Polub nas na Facebooku