Gorąca jesień także w przenośni!

Najważniejsze są wybory, ale nie zapominamy o obronie praworządności. Członkowie opozycji pozaparlamentarnej kandydują, zostają członkami komisji wyborczych, protestują, prowadzą edukację dotyczącą frekwencji. Budują społeczeństwo obywatelskie! I za to dostają nagrody, albo kary!

Wybory samorządowe 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy z nas zasiądą w komisjach wyborczych, aby nadzorować przebieg procesu wyborczego. Nasze koleżanki Anna Pysiak, Stanisława Składkowska czy Hanna Szulczewska zostały wiceprzewodniczącymi komisji w swoich okręgach wyborczych. Gratulujemy i życzymy powodzenia w tym trudnym zadaniu!

5 października w stolicy odbyła się akcja profrekwencyjna – Mini-Stolik Mokotowski. Z warszawiakami rozmawiali także kandydaci: Walentyna Rakiel-Czarnecka i Andrzej Trzeciakowski. Organizatorem była Grupa Demokraci z Mokotowa. Fot. Marzena Laskowska‎

Wiele osób, dla których „dobra zmiana” nie jest taka dobra, postanowiło kandydować – większość robi to po raz pierwszy. Sztaby wyborcze naszych koleżanek i kolegów, a także kandydaci docierają do potencjalnych wyborców. Chcą zaprezentować program i tłumaczą jak ważna jest frekwencja. Część z nich prezentuje się w naszym cyklu „Mała ojczyzna jak własny dom” (do tej pory pojawiły się artykuły dotyczące kilkunastu osób, a wkrótce jeszcze kilku – o swoich planach powyborczych i pomysłach na swój region powiedzą m.in. Anna Niklewska z Warszawy, Włodzimierz Gidziela z Częstochowy, Mariusz Gabriel Pieszkała ze Zdzieszowic). Głównie „ulicznicy” startują jako bezpartyjni, ale są też członkowie partii Zieloni, Nowoczesna czy PO. Wielu prowadzi akcję profrekwencyjną, bo jak mówili w naszych artykułach – to będzie najważniejsze zabezpieczenie dobrego wyniku wyborczego.

Niestety, wiele osób jest zastraszanych, wzywanych na przesłuchania.

Czas eliminowania, zastraszania i posądzania idzie dalej. Koleżanki, koledzy, którzy działają lub kandydują w…

Posted by Danka Stępkowska on Wednesday, October 10, 2018

#BłyskBudzik taki profrekwercyjny miał cel. Jak donoszą członkinie tej grupy, po wizycie na Wodnym Rynku oraz w paru innych miejscach Łodzi, okazało się, że sporo ludzi deklarowało niechęć do wyborów. Niektórzy wręcz szczycili się tym, że ich unikają: „Mam 38 lat i na wyborach byłem tyko raz!”, „Nie interesuję się polityką”, ” Nie idę, bo wszyscy to złodzieje”, ” A daj mi pani spokój, nie mam czasu na wybory”-  to tylko kilka przykładów odpowiedzi na propozycję wzięcia ulotek. Ale były i sukcesy. – Na przykład udało się przekonać młodą straganiarkę, że warto pójść zagłosować, bo od wyniku wyborów zależy dalszy rozwój Łodzi – chwali się jedna z pań, które brały udział w akcji. – Szczególne zainteresowanie wyborami wykazują studenci i to jest bardzo pocieszające. Jednak po raz kolejny stwierdzamy, że mieszkańcy Łodzi są wciąż mało rozbudzeni obywatelsko.  

#BłyskBudzik odbył się w Brzezinach.

104 #BłyskBudzik Brzeziny. Kochane stare Brzeziny, kiedyś szlacheckie miasto, teraz znane niestety głównie z bardzo zanieczyszczonego powietrza oraz zalanych ulic i domów podczas każdej większej ulewy. I oczywiście ze Zbigniewa Zamachowskiego, który się tu urodził.Jak zaczynałyśmy swoją misję (ponad dwa lata temu) to właśnie w tym mieście wezwano na nas policję, to także tutaj jeden z panów podstępnie wyłudził od nas kilkanaście ulotek, żeby je ostentacyjnie wrzucić w kałużę.Z drugiej strony to w tym mieście mamy wiele zaprzyjaźnionych z nami osób, które zawsze cieszą się na nasz widok.Jak było dzisiaj? Obejrzyjcie film a wszystkiego się dowiecie. I pamiętajcie:WARTO BUDZIĆ LUDZI!!

Posted by Błysk Budzik on Saturday, October 6, 2018

Wielu „uliczników” dzieli czas na kampanię wyborczą i działania w obronie demokracji np. biorą udział w protestach przed Sądem Najwyższym.

Mój "sztab wyborczy" przygotowuje materiały propagandowe, które o jutra rozpoczniemy rozpowszechniać na terenie targówka…

Posted by Joanna Wojszcz on Friday, October 5, 2018

Codziennie przed budynkiem Sądu Najwyższego protestują ci, którzy nie zgadzają się co najmniej na chaos prawny, choć  tak naprawdę na łamanie prawa. Najczęściej są to członkowie grup KOD Mazowsze oraz innych regionów, Obywatele RP,  i zwolennicy inicjatyw „Akcja Demokracja” oraz „Wolne sądy”. Dziś było ich więcej, bo prezydent powołał 27 sędziów. Wcześniej prawomocne orzeczenie wstrzymujące nabór do SN wydał Naczelny Sąd Administracyjny, a Sąd Najwyższy zawiesił część przepisów ustawy o SN. – Sędziów-dublerów powołał wbrew decyzjom NSA, więc kto rozsądny będzie szanował wyroki zwykłego sądu? – pyta pani Joanna, która dość często przychodzi powitać I Prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf. – Codziennie ktoś tu jest, żeby pokazać wsparcie dla sędziów. Mają mandat od narodu, a nie od prezydenta, który wykonuje polecenia Kaczyńskiego.

Wolne Sądy – konferencja prasowa 2018-10-10

Posted by wolne-media.pl on Wednesday, October 10, 2018

Kilka osób wspierało także przesłuchiwanego w charakterze świadka, sędzia Igora Tuleya’ę. Został wezwany do KRS w związku z wypowiedziami w jednym z programów telewizyjnych, ale każdy rozsądny wie, że jest to forma zastraszania.

#Warszawa 10 października 2018 r.Pod #KRS przeciw nękaniu i zastraszaniu sędziów.Obrońcy niezależności sądów do sędziego Igora Tulei:- Jesteśmy z panem! Jesteśmy z panem! Wolne sądy!Sędzia #IgorTuleja: "Choćbyśmy byli wzywani tu przez 365 dni w roku, to nasze stanowisko nie zmieni się. My będziemy mówili to, co mówiliśmy do tej pory. Mówimy prawdę i bronimy tych wartości, które są zapisane w Konstytucji – niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Tego m .in. nauczyliśmy się na placu Krasińskich, gdzie razem z obywatelami broniliśmy tych zasad, nauczyliśmy się od nich odwagi i trudno byłoby teraz zachowywać się w taki sposób, że, czy to unikamy rzecznika dyscyplinarnego czy unikamy jakichś konsekwencji. Jeśli za to mają być konsekwencje – za bronienie Konstytucji czy wartości, no to jesteśmy w stanie je ponieść"Relacja: Rafał#VideoKOD#WolneSądy#Konstytucja#KRS

Posted by Video-KOD on Wednesday, October 10, 2018

Miło nam poinformować, że 8 października grupa lokalna KOD Bemowo-Wola została  uhonorowana Nagrodą Specjalną Burmistrza i Zarządu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Doceniono ją za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Nagroda wręczona została podczas uroczystej gali wręczania Nagród Dobrej Woli w Teatrze na Woli.

Warto dodać, że w tym roku z okazji 100 rocznicy niepodległości Polski przyznano cztery specjalne nagrody; otrzymali je oprócz koderów: Kazimierz Klimczak, ps. „Szron”, pułkownik WP, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, Zbigniew Rylski ps. „Andrzej”, „Brzoza”, major Wojska Polskiego, Społeczna Rada Kombatancka przy Urzędzie Dzielnicy Wola. – Znaleźliśmy się wśród prawdziwych, niekwestionowanych bohaterów i to jest prawdziwy zaszczyt – mówi Magda Lesiak, reprezentująca grupę KOD Bemowo-Wola. – To dla nas wielki zaszczyt, że nasze bardzo skromne działania, których celem jest promowanie szacunku dla prawa, dla Konstytucji, dla postawy obywatelskiej, zostały zauważone i docenione. Dla takich chwil warto wychodzić na ulicę. Wielki szacunek i gratulacje dla wszystkich członków naszej grupy za pracę i wytrwałość.

A tymczasem w Olsztynie i Zurichu nie zapominają o tym, co jest najważniejsze.

Nasze koleżanki i koledzy z grup Obywatele RP i Olsztyn dla Demokracji spontanicznie dodali brakujący element na symbolu miasta Olsztyna. „Demokratyczna Rekonstrukcja Wysokiej Bramy” została przyjęta przez mieszkańców i nielicznych o tej porze turystów z ogromnym aplauzem.
Andrzeja Dudę, który przyjechał wygłosić wykład na uniwersytecie w Zurychu, przywitano okrzykami „Konstytucja”, „Wolne sądy”.

Grupy KOD wykorzystują ostatnie ciepłe dni do spotkań z prodemokratycznie nastawionymi obywatelami. Rozdają ulotki, instruują jak należy głosować (ze względu na ostatnie zmiany dokonane przez PiS ciągle brakuje informacji, w jaki sposób prawidłowo oddać głos), zachęcają do poznania kandydatów oraz do pójścia na wybory.

PIKOD w Kielcach pod hasłem: "Idź na wybory!"Dziękuję Monika Szafraniec oraz jej świetnej ekipie za krzewienie idei obywatelskiej aktywności.

Posted by Krzysztof Majsak on Wednesday, October 10, 2018

Katarzyna Wyszomierska 

Polub nas na Facebooku