Ten ogień ciągle pali się…

Fot. Mariusz Krupecki
polecamy

29 października 2018 roku obchodziliśmy pierwszą rocznicę heroicznej śmierci Piotra Szczęsnego. Pamiętaliśmy o „Szarym Człowieku” w Krakowie, Londynie, Nysie, Łodzi, Warszawie, Bielsko-Białej, Zamościu, Częstochowie, Wrocławiu, Olsztynie…

Piotr Szczęsny dokonał czynu przerażającego i przejmującego. Napisał, że to z miłości wolności. W kulturze chrześcijańskiej taka ofiara zasługuje na miano świadectwa. Staje się taki człowiek świadkiem społeczności, świadkiem społeczeństwa. (…)
Napisane przez Piotra Szczęsnego przesłanie, Testament Szarego Człowieka to jest niezwykle ważne świadectwo. Wyważone i niezwykle trzeźwe świadectwo, słowa człowieka, któremu nieobce były sprawy społeczne, który przejmował się tym, co się dzieje naokoło, który nie był idiotą, czyli etymologicznie rzecz ujmując takim człowiekiem zainteresowanym wyłącznie prywatnymi sprawami. Styl tego świadectwa nosi znamiona racjonalnej i wyważonej osobowości. (…)

NYSA

Piotr Szczęsny miałby dziś 55 lat. Chemik, naukowiec. Z czasem stał się człowiekiem aktywnym poza światem akademickim. Warto zaznaczyć, że był członkiem stowarzyszenia MENSA, zrzeszającym tych najbardziej inteligentnych członków ludzkości. Wiele publikował.
No i się spalił. To wymaga niezwykłej determinacji. Nikogo nie można namawiać do takich czynów, ale nikogo nie można też tej ofiary lekceważyć. To straszliwa śmierć, śmierć w ogniu i duchocie. Śmierć męczeńska.
Ten ogień Piotra Szczęsnego jest już coraz zimniejszy, a ciągle pali. (…)

ŁÓDŹ

Posted by Grupa Wolnych-Łódź on Friday, October 19, 2018

 

Piotrze Szczęsny, pamiętamy i wdzięczni jesteśmy za Twoje świadectwo, jesteś dla nas przesłaniem, Twoje słowa testamentu na pewno nie zostaną zapomniane. Potwierdziłeś je całym sobą, my zwykli szarzy ludzie wpatrujemy się w Ciebie, krzak gorejący i chcemy w Tobie widzieć natchnienie do działania tu i teraz, natchnienie do przeciwdziałania złu. Dziękujemy.

KOSZALIN

Choć chcielibyśmy się z Tobą spotkać, być może mijaliśmy Cię kiedyś na ulicy, na jakiejś manifestacji. Chcielibyśmy byś żył. Wybrałeś jednak inny los. Stając się przesłaniem. Krzakiem gorejącym, krzakiem spotkania, wezwaniem…. Do mozolnej i ciężkiej pracy! Pisał Norwid: „Bo piękno na to jest, by zachwycało/ Do pracy – praca, by się zmartwychwstało.” Ty odszedłeś, my zostaliśmy. Musimy codziennie ponawiać próbę pracy dla dobra danej nam społeczności.

Jarosław Płuciennik

Fragmenty pochodzą z tekstu „Być świadkiem… w społeczeństwie. Rozważanie ku pamięci Piotra Szczęsnego” opublikowanego na portalu http://kod-lodzkie.pl.

Skróty i tytuł pochodzą od redakcji.

Fotografie pochodzą z Krakowa, Wrocławia, Nysy, Bielsko-Białej, Londynu, Bydgoszczy.

Polub nas na Facebooku