Polska i pomnik… ich marzeń

2018 11 10 Przeciwko zawłaszczaniu Placu Piłsudskiego
polecamy

W przeddzień święta, które powinno łączyć, odsłonięto w Warszawie pomnik, który podzielił Polaków i został narzucony przez „dobrą zmianę”. Lech Kaczyński stanął obok Józefa Piłsudskiego. Nie obyło się bez protestów; okrzyki „Jarosław” zostały zagłuszone przez „Kłamca”, „Konstytucja”, „Precz z Kaczyńskim”.

Z Gdańska, Katowic, Poznania i Gniezna przyjechały wycieczki zwolenników PiS i „Gazety Polskiej”, którzy chcieli wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika byłego prezydenta. Ale też z całego kraju przyjechali ludzie sprzeciwiający się zawłaszczanie przez PiS i religię smoleńską Placu Piłsudskiego. Znów stolica została podzielona barierkami jak to bywało w podczas miesięcznic smoleńskich. Znów od Pałacu Prezydenckiego do ulicy Królewskiej nie można było swobodnie przemieszczać się. Ale zamiast policjantów, za barierkami stanęli żołnierze. Ogrodzenie ustawiono wbrew ustaleń z urzędem miasta. Pomnik także stanął bez konsultacji czy potrzebnych pozwoleń.

Po mszy w katedrze, w której wziął udział między innym prezydent Andrzej Duda, prezes Kaczyński, premier Morawiecki marszałek, Kuchciński, była premier Szydło, tłum przeszedł na placu Piłsudskiego. Prezes Kaczyński zapowiedział powstanie nie tylko pomników, ale muzeum pamięci jego brata.

#Warszawa 10 listopada wieczorem.Policja atakuje i zatrzymuje najaktywniejsze osoby protestujące podczas przemówienia Kaczyńskiego.#bazprawiePiS #PolicjaNaL4 #StopPolicjiPolitycznejRelacja Rafał

Posted by Video-KOD on Saturday, November 10, 2018

 

A wyszło jak zwykle
Fot. Katarzyna Pierzchała

Prezydent Duda powiedział: – To nie jest przypadek, że pomnik jest w tym miejscu, bo to był polityk, który miał wizję rozwoju i miał wizję, jak Polska ma wyglądać. Tę wizję zostawił, a my ją będziemy realizować. Ona buduje Polskę pana marzeń, Polskę sprawiedliwą, bezpieczną, zasobną. Polskę, w której ludzie są wolni. W historii Polski od czasów Józefa Piłsudskiego nie było tak wielkiego polityka, dopiero do czasu Lecha Kaczyńskiego.

Członkowie m.in. Obywateli RP, KOD i ODnowy zagłuszali przemówienie prezydenta i prezesa okrzykami „Nie ma nic wiecznego nad plac Piłsudskiego”, „Zdradziłeś Polskę i brata”, „Precz z Kaczyńskim”, „Konstytucja”.

– Z tłumu usłyszeli: „Trzeba ich przerobić na mydło” (to starszy pan), „Trzeba ich polać wodą” (to starsza pani), „Oni nie są zbyt inteligentni i jakoś muszą zwrócić na siebie uwagę” (młoda dziewczyna z symbolem Polski Walczącej na ramieniu) – mówi Ewa Krawczyk-Dębiec.

#Warszawa 10 listopada.Miesięcznica i nowy pomnik wielkiego przywódcy. Uroczyste otwarcie.W filmie pokazany jest atak policji na najbardziej aktywnych uczestników demonstracji w czasie przemówienia Kaczyńskiego.#TuWolnaJestWarszawa#Kontrmiesięcznica#pomnik #KaczyńskiRelacja Rafał

Posted by Video-KOD on Saturday, November 10, 2018

– Policjanci ponownie łamali prawo na rozkaz PiS – mówi Arek Szczurek, członek Obywateli RP. – Mimo iż już zapadło wiele wyroków w tych samych sprawach i dość oczywistych, funkcjonariusze zabierali nam megafony. Zabrano co najmniej 10 „krzykaczek”. Ale także okrążono nas i z tłumy wyciągano pojedynczych ludzi.

Anna Dysińska

Polub nas na Facebooku