Na Igrzyskach Wolności nie tylko o polityce… cz.2

Z autorytetami można było porozmawiać o współczesnej Polsce podczas corocznej imprezy w Łodzi (9-11.11). Gośćmi byli m.in. Kazimiera Szczuka, Joanna Kos-Krauze, Dorota Masłowska, Agnieszka Holland, Michał Nogaś, Sławomir Sierakowski, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Saramonowicz, Konrad Szołajski.

Chcą całego życia!

W stulecie praw kobiet i na zakończenie Roku Kobiet, bardzo potrzebna była dyskusja zatytułowana „Czy polska historia to męska historia? Herstory”. Udział w niej wzięły Marta Madejska, dziennikarka, autorka książki: „Aleja Włókniarek”, Bogna Świątkowska – prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, Ludwika Wujec, działaczka opozycji w PRL związana z Komitetem Obrony Robotników oraz Solidarnością, była sekretarz generalna Unii Demokratycznej, samorządowiec, Kazimiera Szczuka, historyczka literatury, pisarka, nauczycielka akademicka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna i działaczka feministyczna,

Dyskusję prowadziła Daria Hejwosz-Gromkowska z „Liberté!”. O czym rozmawiały? Czy nowoczesne i demokratyczne sposoby obejmowania i sprawowania władzy są naprawdę dobre dla Polek? Dlaczego po wielu latach pojawiło się hasło „Chcemy całego życia!” i co ono teraz oznacza? Czy ma sens niepodległość bez praw i wolności obywatelek? Dlaczego Polki nie korzystają w pełni ze swych praw wyborczych – biernych i czynnych?

Artyści w służbie partii czy społeczeństwa?

Fot. Krzysztof Jarczewski

„Prawda czasu, prawda ekranu – polityka historyczna w kinie” – panel KOD Łódzkie na Igrzyskach Wolności odbył się z udziałem fantastycznych gości: Agnieszki Holland, Joanny Kos-Krauze, Mai Komorowskiej, Konrada Szołajskiego, Olgierda Łukaszewicza i prowadzącej Ewy Tyszki. Sala pękała w szwachKim jest filmowiec reżyser, aktor? Gdzie leżą granice wolności? Wolności wypowiedzi, wolności od cenzury, wolności od autocenzury.

Granice artystycznych i obywatelskich wyborów. A piękno, obraz, ludzkie losy, historia? Czy można je zaprząc do innego celu niż piękno? Kiedy jedni twórcy świętują Niepodległość w reżimowych mediach, inni stają ramię w ramię, na ulicach, w obywatelskich protestach.

Na Igrzyskach Wolności spotkałyśmy się też z panią Agnieszką Holland, która obserwuje i wspiera duchowo naszą działalność <3 Nie musimy chyba mówić jak wiele to dla nas znaczy!

Posted by Błysk Budzik on Wednesday, November 14, 2018

Artyści obywatele, czy artyści niezdradzający muz? Artysta jako obywatel, artysta jako cząstka społeczeństwa, artysta jako uczestnik życia politycznego, artysta w mechanizmach państwa – to problemy, o których rozmawiali paneliści.

Nasi mniejsi bracia

O rozproszeniach ruchów walczących o dobrostan zwierząt, a także o ich obecnej konsolidacji, o nadchodzącym Dniu bez Futra (25 listopada), o coraz większej świadomości Polaków, ale także i współczesnych zagrożeniach dla świata fauny rozmawiano podczas panel dyskusyjnego „Bitwa o prawa zwierząt – historia ruchów prozwierzęcych”.

Dyskutanci docenili skuteczność akcji niewpuszczania do polskich miast cyrków, w których występują zwierzęta. Coraz więcej aglomeracji dołącza do tej akcji i coraz większe jest poparcie społeczne dla niej.

Zdaniem panelistów wart docenienia jest fakt, że Warszawa jest przyjazna weganom. Polska stolica w ciągu niespełna kilku lat „dorobiła się” tylu lokali z jedzenie wegańskim, że znalazła się w czołówce na liście „10 miast najbardziej przyjaznych weganom”.

Jakub Stawicki i Leszek Żarnowiecki

Za możliwość publikowania zdjęć dziękujemy autorowi – Krzysztofowi Jarczewskiemu.

Więcej filmów i relacji – https://www.facebook.com/Igrzyska-Wolno%C5%9Bci-557936277656318/

Polub nas na Facebooku