Nie pozwól PiS mówić za Ciebie!

Czy słyszałeś o rządowych konsultacjach w sprawie przyszłości Europy? Nie? Nie dziwię się… Ale jako obywatel dzięki internetowi możesz stać się konsultantem. Wyślij swoją opinię zanim wyręczy Cię rząd PiS. To jedna z ostatnich naszych szans na utrzymanie się w Unii Europejskiej.

W Dniu Europy (9 maja 2018 r.) zainicjowane zostały konsultacje online. Mają one odpowiedzieć na pytanie, w którym kierunku ma podążać Unia Europejska. Jest to część trwającej debaty na temat w przyszłości UE składającej się póki co z 27 państw członkowskich. Jedno z nich, Anglia, już niebawem może wyjść ze struktur, jednak komentatorzy życia politycznego w Polsce oceniają, że nasz kraj będzie kolejnym kawałkiem domina. Nasze wyjście z UE może spowodować polityczne trzęsienie w Unii, która tego po prostu nie wytrzyma.

Państwach o ugruntowanej demokracji zapraszają swych obywateli do dyskursu. Konsultacje, które organizują rządy poszczególnych państw, są jawne, a wręcz szeroko reklamowane. Odbywały się w placówkach oświatowych, kinach, świetlicach, można było skorzystać ze specjalnej mapki, portalu czy aplikacji z zaznaczonymi terminami. Francuzi mogli wypowiedzieć się podczas każdego z ponad tysiąca spotkań w kraju, a także jednego zorganizowanego w ambasadzie francuskiej w… Berlinie. Na ulicach europejskich miast i wiosek wywieszano plakaty o miejscu konsultacji, a także pisano o tym w regionalnej prasie. Wszędzie tak było, tylko nie w Polsce. U nas mało kto wie, że takie konsultacje w ogóle zaplanowano. Czy wiesz, że MSZ przygotowało tego typu spotkania w 15 Regionalnych Ośrodkach Debaty Międzynarodowej? Czy wiesz, że w ogóle istnieją takie ośrodki?

Nie. Nie musisz sprawdzać w internecie, gdzie w Twoim regionie odbędzie się kolejny cykl konsultacji. One po prostu się już zakończyły… Nie szukaj też w necie artykułów i zdjęć – mało jest informacji jak wyglądały i czym zakończyły się tego typu debaty organizowane przez rząd. Ale właściwie dlaczego to mnie nie dziwi? Wiem jak wyglądały debaty dotyczące zmian w konstytucji, edukacji czy sytuacji osób niepełnosprawnych. Dlatego tak ważne, żebyś nie tylko odpowiedział na 12 pytań zamieszczonych w ankiecie dostępnej online, ale także abyś namówił do tego swoich bliskich oraz znajomych. Tu ma się liczyć Twój głos, a nie rządu. 

W grudniu 2018 r., w przededniu posiedzenia Rady Europejskiej, zostanie dokonane całościowe podsumowanie konsultacji na użytek szefów państw i rządów. Czasu zostało więc bardzo mało…

Pytania w ankiecie dotyczą bardzo różnych zagadnień od ekologii przez cyberprzestępczość, migrację, dostęp do służby zdrowia, równość płci, po minimalną emeryturę w całej UE. Każdy może także napisać o zagrożeniach dotyczących Europy, i co dla nas w obecnym czasie powinno być najważniejsze. Jak najbardziej warto podkreślić naszą obawę przed wyrzuceniem Polski ze struktur Unii Europejskiej czy takie działania naszego rządu, które spowodują Polexit. Napisz to jasno i wyraźnie. Nie czekaj, aż zrobi to za Ciebie rząd „dobrej zmiany”. Przecież nie chcesz się obudzić się w kraju, któremu bliżej do Białorusi… Chyba nie po to nasi pradziadowie walczyli i odzyskali po wielu latach niepodległość? Nie po to Ty i ja wychodzimy od prawie 3 lat na ulicę?

A tymczasem w czwartek na stronach parlamentu pojawił się projekt prezydenta Dudy ustawy o utracie mocy obowiązującej umowy międzynarodowej. Czy muszę pisać co to oznacza?

Leszek Żarnowiecki, „ulicznik”

Wypełnij ankietę na stronach Komisji Europejskiej

Wkrótce artykuł na ten sam temat autorstwa Aleksandry Wróblewskiej z Koalicji „NIE dla chaosu w szkole”. Jeśli chciałbyś się podzielić swoją opinią na temat konsultacji lub zachęcić innych do wypełnienia ankiety, to czekamy na Twój mail (adres redakcja@skwerwolnosci.eu).

Polub nas na Facebooku