Oddej mandat, niy rób gańby!

To było największe zgromadzenie w Żorach od 1989 roku – jak podkreślał Marcin Musiał, prowadzący protest przeciwko korupcji politycznej jakiej dopuścił się radny sejmiku śląskiego, Wojciech Kałuża. Głosowało na niego ponad 25 tysięcy wyborców. Będzie ciąg dalszy protestu – obiecują przedstawiciele grup opozycyjnych.

24.11.2018 w Żorach odbył się protest, który zorganizowali wspólnie działacze żorskiej Akcji Demokracja oraz KOD Śląsk. Na rynku zebrało się ok. tysiąca zbulwersowanych obywateli nie tylko z Żor, ale z całego województwa (m.in. z Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Mysłowic, Gliwic, Chorzowa, a nawet Częstochowy).

Zebrali skandowali „Przyzwoitość nie pieniądze” i „Złodziej”. Fot. Mirella Bytnar

„Jes żeś Ślonzok, oddej mandat, niy rób gańby!”, „Kałuża, ty ciulu!” – takie i podobne hasła widniały na banerach na sobotniej manifestacji w Żorach. W atmosferze gniewu i żalu przemawiali mieszkańcy Żor i Wodzisławia, którzy głosowali na Kałużę i czują się oszukani i sprzedani. Atmosfera była gorąca, gdyż jego czyn określany jest jednoznacznie jako zdrada największego kalibru. Zdrada wartości, zdrada Śląska a także zdrada 25 tysięcy wyborców, przyjaciół, współpracowników…

Posted by Hanna Kustra on Saturday, November 24, 2018

Obecni byli oraz przedstawiciele zarządu KOD Śląskiego Jarek Marciniak i Magdalena Nurzyńska. W imieniu stowarzyszenia przemawiał nasz kolega, mecenas Jacek Różycki, który poinformował o możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Sejmiku Śląskiego, po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów pod w/w wnioskiem. Głos także zabierali politycy – posłowie KO Monika Rosa, szefowa śląskiej Nowoczesnej, Borys Budka, radny Sejmiku Śląskiego. Wystąpił Grzegorz Wolnik z Koalicji Obywatelskiej, który w trakcie kampanii wyborczej pokazywał się na billboardach razem z nim, a potem nazwał go „Po trzykroć zdrajco!”.

Przez odejście z KO Wojciecha Kałuży Prawo i Sprawiedliwość zdobyła większość w sejmiku śląskim. Fot.. Mirella Bytnar

Posłanka Monika Rosa w pełnym pasji, gniewu i bólu przemówieniu najdosadniej wyraziła uczucia zebranych mówiąc „On z tej mafii nie wyjdzie, a my go rozliczymy. Za rok, jak zmieni się władza, oni odejdą, będą w mniejszości i wszystkich rozliczymy. Nie traćmy wiary. Wszystkich cholernych ciuli rozliczymy.” A Borys Budka dodał „Sprzedał to co najcenniejsze – honor!”

Głos zabrała także wicedyrektorka gimnazjum, do którego Wojciech Kałuża uczęszczał: „Zadaję sobie pytanie kogo właściwie myśmy wychowali. Wstydzę się jako nauczyciel i jako zastępca dyrektora tej szkoły. Przepraszam wszystkich za pana Kałużę!”

Zebrani Ślązacy zapowiedzieli, że to nie ostatni protest przeciw korupcji politycznej.

Mirella Bytnar – KOD, Stowarzyszenie Klucz, OSK
Wanda Kędzielska – KOD

Polub nas na Facebooku