Prokuratura à la PiS – ruszył nowy serwis

Prokuratura a la PiS - ruszył nowy serwis
Fot. Ryszard Pusz
polecamy

Degradacje na niższe szczeble i delegacje do odległych prokuratur, wymianę kadrowa w 90 proc. z 342 prokuratur rejonowych i awanse współpracowników Ziobry opisuje jeden z raportów nowego serwisu www.panstwo-pis.pl. Rozmawiamy z Krzysztofem Królem, redaktorem naczelnym portalu.

Wydawcą strony, która ruszyła wczoraj, jest Stowarzyszenie „Paragraf Państwo”. Radę programową tworzą: przewodniczący prof. Leszek Balcerowicz, prof. Monika Płatek, prof. Marcin Matczak, adwokatki i adwokaci z Inicjatywy „Wolne Sądy”. Partnerami projektu są: Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), Inicjatywa „Wolne Sądy” i Komitet Obywatelski przy Prezydencie Lechu Wałęsie.

Prokuratura a la PiS - ruszył nowy serwis
Fot. Ryszard Pusz

Wczoraj podczas konferencji prasowej zaprezentowano raport, który powstał na bazie informacji otrzymanych przez przedstawicieli środowisk prawniczych i mediów. Analiza „Prokuratura pod specjalnym nadzorem” została opracowana przez zespołu serwisu i opublikowana na stronie www.panstwo-pis.pl. Znaleźć tam można także raport Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” pt. „Prokuratura pod specjalnym nadzorem „Dobra zmiana” w prokuraturze”. O „liście Ziobry” i o innych machinacjach w sądownictwie, do których rękę przykłada PiS, a także o wizycie w areszcie na Rakowieckiej mówi Krzysztof Król, jeden z pomysłodawców i redaktor naczelny nowo powstałego serwisu „Państwo PiS”.

Katarzyna Wyszomierska: Kilkudziesięciu prokuratorów w Polsce otrzymało na początku września polecenie niezwłocznego przesłania do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku listy „dobrych” i „złych” sędziów. Był to kolejny akt przywoływania do porządku i ustawiania wymiaru sprawiedliwości pod dyktando władzy. Czym lub, może raczej należałoby zapytać, kim będzie zajmował się portal, który wczoraj ruszył?

Krzysztof Król: Po trzech latach rządów PiS widać, że prokuratura jest esencją rządów PIS. Przeżyła największe zmiany kadrowe i otrzymała zadanie walki z wrogami. W 90 proc. zmieniło się jej kierownictwo, widać też, że skupia się na zwalczaniu osób wrogich władzy i ochronie tych, którzy władzy służą, mimo że popadli w konflikt z prawem. Chcemy opisywać zmiany w prokuraturach i sądach dokonywanych na zlecenie partii rządzącej.

KW: Rozpoczynacie od mocnego uderzenia czyli od raportu. Co najbardziej jest bulwersujące w analizie, którą przeprowadziliście?

KK: Opisaliśmy „listę Ziobry”, czyli na początek 117 prokuratorów, których awanse, powiązania, decyzje ustaliliśmy. Pojedynczo działania haniebne nie robią takiego wrażenia, zgrupowane i opisane razem są porażające. Sądzę, że opisaliśmy tytułowe „państwo PiS.” Zamiast opowiadać o czym jest raport, odeślę, jeśli pozwolisz na stronę, którą prowadzę wraz z osobami tak zasłużonymi dla obrony wolnych sądów i niezależności prokuratur – www.panstwo-pis.pl.

KW: Dane są szokujące, zwłaszcza, jeśli czyta się to w zestawieniu. Nasuwa się pytanie, czy nie obawiasz się, że władza będzie chciała przeszkodzić Wam w działaniach? Zapytam żartobliwe znając Twoje poczucie humoru, czy dlatego byłeś ostatnio w więzieniu na Rakowieckiej?

KK: Przeżyłem gorsze czasy i Ziobro czy Mariusz Kamiński nie są w stanie mnie przestraszyć. Zwłaszcza, gdy w czasach PRL nie należeli do osób najodważniejszych. Rzeczywiście odwiedziłem areszt na Rakowieckiej z powodów sentymentalnych. Spędziłem tam 1,5 roku i chciałem pokazać żonie i przyjaciołom, jak mieszkałem. Dzisiaj ten areszt zmienia się w muzeum żołnierzy wyklętych i więźniów politycznych.

Mimo, że dziś rozmawiamy o sprawach poważnych i nawiązując do Twojego żartobliwego skojarzenia, odpowiem, że jeślibym szykował się do siedzenia w więzieniu za czasów PiS, to chciałbym siedzieć właśnie na Rakowieckiej. Byłbym tam jednocześnie więźniem i eksponatem oprowadzającym wycieczki.

—————————————————————————————————–

Sieć Ad Vocem i inne nieformalne powiązania

Lista awansujących po 2016 roku prokuratorów, którzy są powiązani z Ad Vocem oraz ekipą PiS jest długa.

Do Stowarzyszenia Ad Vocem należy pięciu zastępców Prokuratora Generalnego: Bogdan Święczkowski, Marek Pasionek, Krzysztof Sierak, Robert Hernand i Przemysław Funiok.

Sześcioro prokuratorów – na 19 należących do kadry dyrektorskiej wiodących biur i departamentów Prokuratury Krajowej – tj. Jarosław Hołda, Zbigniew Siejbik, Elżbieta Janicka, Małgorzata Bednarek, Michał Ostrowski, Jacek Wygoda oraz czterech szefów prokuratur regionalnych (Tomasz Janeczek Andrzej Golec, Marek Woźniak, Piotr Kowalczyk) także łączyła przynależność do Ad Vocem. Należy podkreślić, że Małgorzata Bednarek i Jacek Wygoda są aktualnie sędziami Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Andrzej Golec został delegowany do Prokuratury Krajowej i nie pełni już wcześniejszej funkcji, a Jarosław Hołda powrócił w stan spoczynku.

Do stowarzyszenia Ad Vocem należy również pięć osób, które kierują prokuratorami okręgowymi: Radosław Woźniak w Gliwicach, Elżbieta Funiok w Częstochowie, Marek Gołębiewski w Jeleniej Górze, Wiesław Dworczak w Świdnicy i Zbigniew Harasimiuk w Legnicy.

Z kolei dwaj inni członkowie Ad Vocem, prokuratorzy wrocławskiej prokuratury okręgowej: Bartosz Biernat i Robert Kaczor zostali delegowani do prowadzenia śledztw w Prokuraturze Krajowej.

Z raportu: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

 


Najwyższym zaufaniem obdarzani są i awansowani na najwyższe funkcje prokuratorzy, którzy byli zmuszeni wyjaśniać przed komisjami śledczymi lub w odrębnych postępowaniach, zasadność podejmowanych przez siebie czynności w wielu sprawach z lat 2005-2007 r. Często dotyczy to spraw bulwersujących opinię publiczną:

  • Bogdan Święczkowski, Krzysztof Sierak, Jarosław Hołda oraz Tomasz Janeczek wyjaśniali swój wpływ na przebieg śledztwa lub tragiczne w skutkach zatrzymanie Barbary Blidy. Prowadzone w latach 2008-2011 w łódzkiej prokuraturze apelacyjnej śledztwo nie doprowadziło do przedstawienia tym prokuratorom zarzutów. Natomiast raport działającej w tym samym czasie komisji śledczej wskazywał na odpowiedzialność konstytucyjną Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry oraz odpowiedzialność karną Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka, którzy kierowali ABW.
  • Elżbieta Janicka przed sejmową komisją śledczą wyjaśniała powody odstąpienia – w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w 2007 r. – od przedstawienia zarzutów Tomaszowi Lipcowi, Ministrowi Sportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
  • W związku ze śledztwem prowadzonym przez Adama Rocha, zastępcę Prokuratora Regionalnego w Katowicach, Europejski Trybunał Praw Człowieka dwukrotnie stwierdził naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z powodu przesłuchania rodzącej kobiety i bezzasadnie długotrwałego aresztowania głównego podejrzanego. Adam Roch, tak jak Małgorzata Bednarek, Jacek Wygoda i 2 innych prokuratorów, został we wrześniu powołany przez Prezydenta na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej.

Z raportu: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

 

——————————————————————————————————

  • Degradacja dotknęła prokuratorów likwidowanej prokuratury wojskowej, którzy brali udział w prowadzeniu śledztwa w sprawie katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Pułkownik Ireneusz Szeląg, który był szefem Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie i nadzorował śledztwo został przeniesiony do warszawskiej prokuratury rejonowej, podobnie jak płk. Zbigniew Rzepa i mjr Marcin Maksjan. Pułkownik Waldemar Praszczyk został przez Prokuratora Generalnego przeniesiony do poznańskiej prokuratury rejonowej. Ppłk. Janusz Wójcik i ppłk. Karol Kopczyk nowe miejsce służbowe znaleźli odpowiednio w Departamencie do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej i prokuraturze regionalnej. Prokurator Karol Kopczyk jedynie przez krótki czas brał udział w pracach nowego zespołu prowadzącego śledztwo w sprawie katastrofy. 14 marca 2016 r. ówczesny Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz, wydał wobec prokuratorów wojskowych W.Praszczyka, Zb.Rzepy, J.Wójcika i M.Maksjana bezprawne, wykraczające poza kompetencje MON, decyzje o zwolnieniu tych oficerów ze stanowisk prokuratorskich i jednocześnie przeniósł ich do rezerwy kadrowej oraz skierował do dyspozycji określonych dowódców liniowych jednostek wojskowych. Decyzje nie zostały wykonane, gdyż kolidowały z decyzjami Prokuratora Generalnego, który był przełożonym prokuratorów. Opisane wyżej losy prokuratorów wojskowych nie wyczerpują tematu, który mógłby stanowić materiał na oddzielny raport, ale oddają ogólny obraz sytuacji.

Z raportu: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

 

——————————————————————————————————

Prokuratorzy, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne nie oczekiwali biernie na spodziewane decyzje Prokuratora Generalnego o degradacji. Już w 2015 r. odnotowano wzrost liczby prokuratorów, którzy rezygnowali z czynnej służby.

  • Do 15 kwietnia 2016 r. w stan spoczynku odeszło 194 prokuratorów, w tym 16 prokuratorów Prokuratury Generalnej i 30 prokuratorów prokuratur apelacyjnych.
  • W całym 2016 r. takie decyzje podjęło łącznie 305 osób.
  • Do połowy 2017 r. dalsze 128 osób.

Z raportu: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

Polub nas na Facebooku