Kto się boi mediów, czyli „zniknąć” aferę KNF

Kneblowanie mediów
Fot. Aleksandra Perzyńska
polecamy

Happening pod NBP, którego organizatorami byli Obywatele RP, to odpowiedź społeczeństwa na kolejny atak na media. Przypomnijmy, że kilka dni temu  prezes NBP, Adam Glapiński chciał usunąć siedem tekstów „Gazety Wyborczej” i dwa z „Newsweeka”, bo opisywały jego związki z aferą korupcyjną KNF.

Kneblowanie mediów "zniknąć" aferę KNF
Fot. Aleksandra Perzyńska

Bank centralny kierowany przez prezesa Adama Glapińskiego od sądu domagał się dwóch działań: po pierwsze – usunięcia ze stron internetowych tytułów prasowych wymienionych we wniosku, a po drugie – „zakazu rozpowszechniania bezpodstawnych wypowiedzi naruszających dobra osobiste Narodowego Banku Polskiego, sugerujących niezgodne z prawem działania organów NBP, przez insynuowanie, że Prezes NBP uczestniczył w tzw. aferze KNF”.

Sprzeciwiamy się cenzurze prewencyjnej, tak bardzo oczekiwanej przez prezesa NBP.Glapiński podaj się do dymisji!Wspieraj, nas!–> https://obywatelerp.org/wspieraj/

Posted by Obywatele RP on Thursday, December 6, 2018

Wobec groźby usunięcia z wydań papierowych i z internetu wymienionych artykułów, członkowie grupy Obywatele RP okleili ściany banku stronami gazet z artykułami o związkach prezesa NBP Adama Glapińskiego z aferą korupcyjną KNF.

Warto dodać, że sąd wczoraj wytknął wnioskodawcom z NBP, że połowa ich wniosków ma  braki formalne. A na specjalnej platformie Rady Europy, która zajmuje się m.in. niezależnością mediów opublikowano artykuł ostrzegającą przed sytuacją z Polski, gdy wysoki urzędnik państwowy chce cenzury.

AD

Kto milczy, ten się zgadza. Jesteśmy chorzy na obojętność

Polub nas na Facebooku