Warsztaty demokratyczne – spotkanie ze Zbigniewem Bujakiem

Warsztaty demokratyczne – spotkanie ze Zbigniewem Bujakiem
polecamy

Podkarpacie to naprawdę trudny teren. Działania edukacyjne są niczym orka na ugorze i w konsekwencji przynoszą niezbyt obfite plony. Dlatego członkowie grupy Rebelianty Podkarpackie nie ustają w proponowaniu ciekawych spotkań – tym razem z legendą Solidarności.

W pierwszym dniu odbyły się „popołudniowe Polaków rozmowy”  Analiza aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Czas w trakcie rozmów i dyskusji mijał błyskawicznie, tematy ledwie co „liźnięte”, ponieważ w tak krótkim czasie nie ma możliwości ani przekazać wszystkiego, ani dopytać o szczegóły.

Podkarpacie to naprawdę trudny teren i cały czas trwają poszukiwania doboru środków i sposobów dotarcia do mieszkańców i nakłonienie ich do szerszego spojrzenia na otaczająca nas rzeczywistość. Działania edukacyjne są niczym orka na ugorze i w konsekwencji przynoszą niezbyt obfite plony. Nie jest to jednak czas stracony. Mieszkańcy regionu powoli otwierają oczy, powoli zaczynają zauważać błędną politykę rządu. Niestety, to w dalszym ciągu kropla w morzu. Kropla, która z czasem skałę wydrąży. My, Rebelianty spotkanie potraktowaliśmy jako możliwość zgłębiania niuansów polityki, ale też otrzymaliśmy bardzo dużą dawkę wiedzy historycznej. Wiedzy związanej z dążeniem do prawdziwej wolności. Z metodami prowadzonej walki przez opozycję lat 70 –80. Poznaliśmy ciekawe sytuacje powstałe podczas prac nad dzisiejszą Konstytucją, na trudnościach, które temu towarzyszyły. W dniach 9 – 10.12.2018 r. zorganizowały spotkanie z Panem Zbigniewem Bujakiem. W pierwszym dniu odbyły się „popołudniowe Polaków rozmowy”.

Jednak głównym celem zaproszenia pana Zbigniewa do Stalowej Woli było wzbudzenie zainteresowania młodych Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej zorganizowane zostały warsztaty demokratyczne „Co z tą Konstytucją”.

Aktywne uczestnictwo

Forma, którą zaproponował prowadzący okazała się strzałem w dziesiątkę. To nie był wykład, gdzie słuchacz biernie siedzi i prowadzący nie wie, czy jego przekaz dociera do słuchacza. Stylem i sposobem prowadzenia uczestnicy zostali niejako wprowadzeni w aktywne uczestnictwo. Musieli się zmierzyć z problemami korzystając z zapisów Konstytucji. Pewne zagadnienia musieli rozpracować samodzielnie.

Na koniec zostali zaproszeni do próby stworzenia petycji, którą będą tworzyli przy ścisłej współpracy z Panem Zbyszkiem. Wymienili się z nim adresami e-mail i pod jego kierownictwem, przy jego pomocy będą usiłowali wpłynąć na rządzących w celu wyegzekwowania ich praw wynikających bezpośrednio z zapisów Ustawy Zasadniczej.

Jerzy Bednarowicz

Polub nas na Facebooku