W naszym stuleciu nienawiść…

W naszym stuleciu nienawiść
Fot. KOD Małopolska
polecamy

W rocznicę śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza krakowianie zebrali się przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, by zaprotestować przeciwko rosnącej fali faszyzmu w Polsce.

Protest 16 grudnia 2018 roku rozpoczął się od wciąż aktualnego wiersza Wisławy Szymborskiej „Nienawiść”, odczytanego przez Kajetana Wolniewicza:

„Spójrzcie, jaka wciąż sprawna,
jak dobrze się trzyma
w naszym stuleciu nienawiść.
Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
Jakie to łatwe dla niej – skoczyć, dopaść”

Następnie głos zabrała profesor UJ Anna Niżegorodcew, przestrzegając zebranych: „Nacjonalizm może być porywający dla młodych ludzi, a ludziom starszym dawać poczucie bezpieczeństwa. Starsi lubią swojskość, to, co znają, a młodzi chcą mocnych przeżyć, poczucia przynależności do grupy, przeciwstawienia się wrogowi. I starsi, i młodzi odnajdują się łatwo w nacjonalizmie. Ludzie nie dostrzegają, że rodzi się faszyzm.”

W naszym stuleciu nienawiść
Fot. KOD Małopolska

Jak mówiła profesor Niżegorodcew, obecnie widzimy w Polsce budzący się nacjonalizm, antysemityzm i szowinizm – śmiertelne niebezpieczeństwo, chociaż ci, którzy wznoszą nacjonalistyczne okrzyki, uważają, że kochają Polskę. Krzycząc „Polska”, nie wiedzą, co krzyczą, jak pisał Juliusz Słowacki w swoim proroczym wierszu. Trzeba pokazać wartość zasady plus ratio quam vis – nie przez konfrontację i pogłębianie podziałów, ale na drodze odpowiedzialności i wspólnego działania. Profesor Niżegorodcew zakończyła wezwaniem: Wobec odradzającego się faszyzmu, musimy powiedzieć stanowcze „nie”!

W naszym stuleciu nienawiść
Fot. KOD Małopolska

Odśpiewano wspólnie hymn oraz pieśń z tekstem Juliana Tuwima i muzyką Jacka Ostaszewskiego „Pogrzeb prezydenta Narutowicza”. A potem wśród transparentów z hasłami „Stop faszyzmowi” i „Bądźmy równi” i z wielkim banerem „Faszyzm to nie patriotyzm” zebrani ruszyli Plantami w kierunku Rynku Głównego. Mijając kościół św. Anny, w którym prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w niedzielnej liturgii, skandowano „Każdy inny, wszyscy równi”, a gdy czoło marszu dotarło przed krakowski Ratusz, manifestanci wysłuchali wiersza Wiktora Woroszylskiego Państwa faszystowskie i wiersza Martina Niemöllera „Kiedy przyszli”, niezwykle cennej przestrogi.

Jako ostatni wystąpił Bartłomiej Swaczyna, szef Komitetu Obrony Demokracji w Małopolsce.

Manifestację wspierały Nowoczesna, Ogólnopolski Strajk Kobiet, PO, Unia Europejskich Demokratów, SLD, Stowarzyszenie Kuźnica, Partia Zieloni Partia Razem.

KOD Region Małopolska

Polub nas na Facebooku