Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” jedzie na KORD!

Ostrowski Spacer Protestacyjny
Darek Potasznik, Jerzy Wójcicki, Sławek Piskorski z grupy, która postawiła sobie za cel edukację społeczeństwa.
polecamy

5 stycznia 2019 roku w Warszawie odbędzie się już drugie spotkanie dla przedstawicieli grup obywatelskich, którym z „dobrą zmianą” nie po drodze. Co proponują i czym chcą się pochwalić przedstawiciele grupy z Ostrowa Wielkopolskiego?

Jedna z grup, która pojawi się w pierwszą sobotę nowego roku na Kongresie Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, to ruch na rzecz obrony demokracji z Ostrowa Wielkopolskiego.

Jerzy Wójcicki, jeden z liderów grupy, był z dwoma kolegami, Darkiem Potasznikiem i Sławkiem Piskorskim, na poprzednim łódzkim kongresie i razem wybierają się na styczniowe spotkanie. – Chcielibyśmy przekazać Uczestnikom II KORD nasze doświadczenia i refleksje wynikające z działań obywatelskich, które były udziałem naszej grupy w ostatnim roku. Naszą pracę organiczną, pracę u podstaw prowadzimy w myśl parafrazy maksymy „po pierwsze edukacja, głupcze!” Rok 2018 w naszym ruchu obywatelskim Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” to był trudny, ale dobry rok… To były protesty sądowe, odbiór nominacji m.in. za te protesty – w cyklicznym konkursie „Ostrowianin Roku”, to także nasza obywatelska kontrola wyborów samorządowych. Byliśmy na Majowym Marszu Wolności w Warszawie. Był także nasz happening „Konstytucja, po pierwsze głupcze” w kampanii pisowskiego kandydata na Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Były spotkania otwarte w ramach naszej edukacyjnej działalności. Naszymi gośćmi w minionym roku byli m.in. prof. Maciej Gdula z Uniwersytetu Warszawskiego, autor diagnozy społecznej „Miastko 2015 – dlaczego PiS wygrał wybory”?, Marzena Wodzińska -członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego – wybrana 21.10.2018 roku ponownie do Sejmiku Wielkopolskiego. W grudniu gościli u nas Igor Tuleya – Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Konrad Szołajski – reżyser filmu „Dobra zmiana”. Przypomnieliśmy w „Wieczorze pamięci”- Manifest Szarego Człowieka w pierwszą rocznicę tragicznego samopodpalenia się śp. Piotra Szczęsnego. Wszystkie nasze działania to pełen wolontariat – działamy pro publico bono. To było nasze obywatelskie ładowano obywatelskich akumulatorów. I o tym chcielibyśmy opowiedzieć innym opozycjonistom.

Jego zdaniem, takie relacje z działań grup i ruchów obywatelskich, mogłyby się ukazać w formie biuletynu z II KORD.

Protesty społeczne „spacerowiczów” przed sądem spotkały się z uznaniem mieszkańców regionu – sama nominacja to sukces naszych działań – mówi Jerzy Wójcicki.

Jerzy Wójcicki – Celowym wydaje się też powołanie sekretariatu do koordynacji działań, może jakiegoś ciała programowego. Z drugiej strony, może jednak nie powinno się niczego powoływać? Chciałbym z innymi porozmawiać na ten temat. Wiem jedno; w Warszawie powinniśmy porozmawiać m.in. o tym i przejść do konkretów.

Lider Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego „Łańcuch Światła” rozważa wypracowanie/podpisanie spisu zasad naszych ruchów podczas styczniowego spotkania. – Każda grupa powinna sobie odpowiedzieć na pytanie „Dokąd zmierzamy, co chcemy osiągnąć?” Może w formie Deklaracji Programowej, która mogłaby powstać podczas II KORD? Warto rozważyć stworzenie „Obywatelskiego Katalogu Zasad Etycznych Opozycji Ulicznej”, jeśli jeszcze taki nie powstał.

Jak ocenia spotkanie w Łodzi, które odbyło się we wrześniu? – Po pierwszym KORD, który miał miejsce w Łodzi i był takim spotkaniem zapoznawczo/rozpoznawczym, obiecuję sobie wiele na drugim naszym spotkaniu. Wiem, że pojawi się o wiele więcej grup i to cieszy. Myślę, że II KORD musi zakończyć się jakimś konkretem, bo przed nami kolejne wybory i wszyscy musimy się do nich przygotować – podsumowuje Jerzy Wójcicki.

Anna Dysińska

Polub nas na Facebooku